Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Poród pośladkowy czy jest wskazaniem do cesarki

Poród pośladkowyPoród pośladkowy

Poród pośladkowy to taki poród, w trakcie którego nogi i pośladki dziecka skierowane są ku kanałowi rodnemu. Położenie takie sprawia, że poród naturalny może być trudny i stwarzający zagrożenie dla dziecka. Zwykle w takich przypadkach lekarz prowadzący ciążę decyduje o cesarskim cięciu.

bezpłatna porada prawna

Poród pośladkowy  jakie niesie ryzyko?

Poród pośladkowy nie jest częstym zjawiskiem. Jednak jeśli taki wystąpi może utrudnić dziecku przyjście na świat. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pośladki, które wychodzą pierwsze, są węższe od główki i mogą za mało rozewrzeć kanał rodny. Wtedy główka (która jest szersza) ma problem z wydostaniem się, co stwarza ryzyko wystąpienia wielu powikłań. Poród taki może się przedłużyć lub zakończyć urazami barków czy też niedotlenieniem dziecka.

Czasami lekarz próbuje obrócić dziecko do prawidłowej pozycji, odpowiednio uciskając na brzuch matki. Nie zawsze jednak jest to wskazane, bowiem przy małowodziu czy krwawieniu z dróg rodnych taki manewr może być niebezpieczny.

Poród pośladkowy – położenie pośladkowe  przyczyny

Przyczyny ułożenia pośladkowego płodu nie sa do końca znane. Jednak wśród czynników sprzyjających takiemu ułożeniu wymienia się przede wszystkim: ciążę mnogą, łożysko przodujące, wady w budowie macicy czy też mięśniaki.

Kiedy możliwy jest poród naturalny przy ułozeniu pośladkowym dziecka?

Poród pośladkowy jest traktowany jako poród wysokiego ryzyka. Najczęściej rozwiązanie następuje przez cesarskie cięcie. Poród naturalny może odbyc się jedynie przy spełnieniu określonych warunków:

  • dziecko waży nie więcej niż 3500 g
  • kobieta ma prawidłowo zbudowaną miednicę
  • kobieta nie jest pierwiastką (nie jest to jej pierwszy poród)

Decyzja lekarza o porodzie naturalnym w przypadku, gdy nie są spełnione powyższe przesłanki może być uznana za błąd medyczny. Należy bowiem pamiętać,  że poród siłami natury przy ułożeniu pośladkowym niesie ze sobą pewne ryzyko i dlatego najczęściej zalecane jest cesarskie cięcie. Poród naturalny w takiej sytuacji powinien być odbierany przez doświadczonego lekarza położnika.

bezpłatna konsultacja

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku zawinił personel medyczny i spowodowało to ciężki uszczerbek na zdrowiu Twojego dziecka, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom. W Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.