Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Niedotlenienie okołoporodowe rokowania

Niedotlenienie okołoporodoweNiedotlenienie okołoporodowe rokowania

Niedotlenienie okołoporodowe rokowania – tak naprawdę sam fakt wystąpienia niedotlenienia okołoporodowego nie oznacza, że Twoje dziecko będzie chore.

Taki stan jest zespołem objawów spowodowanych niedostateczną ilością tlenu w maleńkim organizmie noworodka. Co więcej, statystyki wskazują, iż niedotlenienie dotyczy 6/1 000 urodzonych noworodków. Aż 25% niedotlenionych dzieci umiera, a u kolejnych 25% stwierdza się poważne i nieodwracalne problemy neurologiczne.

Już pierwsze badania obrazowe wykonane po narodzinach dziecka mogą wykryć poważne uszkodzenia mózgu o czym świadczy np. poszerzenie komór mózgowych. Innym badaniem, które może wskazywać na niedotlenienie noworodka jest badanie laboratoryjne tzw. gazometria.

bezpłatna konsultacja prawna

Niedotlenienie okołoporodowe rokowania – czy niedotlenione dziecko będzie zdrowe?

Rokowania są uzależnione od stopnia ciężkości niedotlenienia okołoporodowego. Łagodna postać niedotlenienia pozwala na powrót do pełnej sprawności. Przedłużające się niedotlenienie może skutkować w szczególności:

  • uszkodzeniem mózgu oraz innych narządów wewnętrznych, tj. serca, nerek, płuc
  • opóźnieniem w rozwoju psychoruchowym
  • utratą słuchu i wzroku

Istnieje duże prawdopodobieństwo śmierci noworodka, kiedy niedotlenienie trwa dłużej niż 10 minut.

Niedotlenienie okołoporodowe rokowania – na ratunek przychodzi hipotermia

Hipotermia polega na obniżeniu temperatury i przeciwdziała skutkom niedotlenienia okołoporodowego. Hipotermia polega na schłodzeniu główki dziecka za pomocą specjalnego czepka. Wówczas, temperatura mózgu spada o jakieś 2-2,5 stopnia Celsjusza. Takie działanie pozwala zapobiegać powstawaniu wolnych rodników oraz obumieraniu komórek. Podczas tej terapii temperatura ciała noworodka jest schładzana od 37°C do 33,5°C w przeciągu 72 godzin. Organizm noworodka funkcjonuje wtedy nieco wolniej, zatem lekarze zyskują cenny czas na wdrożenie dalszego leczenia. Hipotermia ratuje 60% noworodków przed negatywnymi konsekwencjami niedotlenienia. Niestety, nadal aż u 40% leczonych hipotermią dzieci powstają groźne uszkodzenia neurologiczne.

Gdzie znaleźć prawnika od błędów medycznych?

Jeśli uważasz, że w podczas Twojego porodu presonel medyczny dopuscił się błędu w sztuce lekarskiejto jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom. W Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.

Bezpłatnie przeanalizuja Twoją dokumentację okołoporodową i obiektywnie odpowiemy na pytanie czy doszło do błędu lekarskiego podczas porodu z winy lekarza.

bezpłatna porada prawna