Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Niedotlenienie płodu

neurolog dziecięcyNiedotlenienie płodu – zagrożenie dla życia Twojego dziecka

Niedotlenienie płodu (inaczej zamartwica urodzeniowa) to jedno z najpoważniejszych zagrożeń przede wszystkim w czasie ciąży. Może jednak do niego dojść również podczas porodu. Niedotlenienie okołoporodowe często prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego ( uszkodzenia OUN ), co zdecydowanie może mieć wpływ na rozwój i zdrowie dziecka.

Niedotlenienie noworodka polega na braku lub niedoborze tlenu we krwi lub tkankach. Jest to zatem bardzo poważny stan podczas ciąży i porodu, który prowadzi niekiedy nawet do śmierci dziecka. Niedotlenienie mózgu u noworodka może mieć wiele przyczyn. Jednak najczęściej wymienia się w szczególności nieprawidłową wymianę gazową przez łożysko oraz niektóre choroby ciężarnej.

bezpłatna porada prawna

Niedotlenienie płodu – jak rozpoznać niedotlenienie podczas porodu?

Pierwszym symptomem świadczącym o rozpoczynającym się niedotlenieniu jest nieprawidłowy zapis KTG. Wskazana jest wówczas szybka interwencja lekarza. Nie zawsze oczywiście konieczne jest natychmiastowe rozwiązanie ciąży, niekiedy wystarczy jedynie wzmożona obserwacja czynności serca płodu.

Niedotlenienie przy porodzie – rozpoznanie wewnątrzmacicznego niedoboru tlenu odbywa się w szczególności w oparciu o:

  • gazometrię dziecka
  • KTG
  • badanie krwi włośniczkowej

Należy pamiętać, że im większy niedobór tlenu ( niedotlenienie płodu ), tym poważniejsze mogą być jego konsekwencje. Skutkiem niedoboru tlenu podczas porodu jest stres u płodu i wydalenie smółki. Stres i niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu może stymulować ruchy oddechowe u dojrzałego płodu, a w konsekwencji smółka dostaje się do tchawicy oraz oskrzeli dziecka. Przedostanie się smółki do płuc rodzącego się dziecka może spowodować poważne komplikacje w procesie oddychania po urodzeniu ( niska saturacja u noworodka, bezdech u noworodka ). Skutkiem takiego porodu może być ciężkie niedotlenienie noworodka.

Niedotlenienie płodu – przyczyny

Niedotlenienie u noworodka – wśród czynników ryzyka niedotlenienia, niewątpliwie można wymienić w szczególności:

  • krwawienie z dróg rodnych
  • stan przedrzucawkowy
  • niewydolność krążenia
  • palenie papierosów podczas ciąży
  • picie alkoholu w czasie ciąży
  • gestoza czyli zatrucie ciążowe
  • nieprawidłową czynność skurczową mięśnia macicy
  • przedłużający się poród
  • wady rozwojowe płodu
  • przedwczesne odklejenie łożyska
  • nieprawidłowe ułożenie płodu, na przykład pośladkowe
  • zespół aspiracji smółki
  • przedwczesne odpływanie wód płodowych

Niedotlenienie płodu – objawy

Niedotlenienie, zwłaszcza to o charakterze głębokim i długotrwałym ( ciężkie niedotlenienie noworodka ),  można zdiagnozować od razu po porodzie. Dziecko wówczas jest sine, nie reaguje na bodźce oraz ma obniżone napięcie mięśniowe. Mogą pojawić się również zaburzenia oddychania ( niska saturacja u noworodka, bezdech u noworodka ).

bezpłatna konsultacja

Niedotlenienie płodu – skutki

Dzieci urodzone w zamartwicy mogą być znacznie opóźnione umysłowo, mieć porażenie mózgowe, padaczkę, zaburzenia ruchowe, a w późniejszym okresie życia trudności w nauce i problemy z koncentracją. Jeżeli jednak niedotlenienie było krótkotrwałe, wówczas dziecko nie poniesie raczej negatywnych konsekwencji tego stanu.

Jeśli Twoje dziecko nie rozwija się prawidłowo, a doświadczyło niedotlenienia dziecka przy porodzie niezwłocznie,  skontaktuj się z lekarzem. Pomocny okaże się neurolog dziecięcy ( poradnia neurologiczna dziecięca ). Wskaże Ci  on właściwą drogę działania oraz wytyczy program wczesnej interwencji, aby Twoje dziecko otrzymało możliwość skorzystania z usprawniającej rehabilitacji. Jeśli leczenie nie rozpocznie się odpowiednio szybko, niestety może znacznie ograniczyć sprawność Twojego dziecka. Należy bowiem pamiętać, że rehabilitacja i terapia są niezwykle ważne w przypadku, kiedy dziecko nie rozwija się prawidłowo

Gdzie szukać pomocy?

Czy Twoje dziecko urodziło się w ciężkiej zamartwicy ( niedotlenienie mózgu u noworodka ) i podejrzewasz, że stało się to w wyniku błędu lekarza, którego można było uniknąć?

Zgłoś się do  Fundacji Od Poczęcie do NarodzinBezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną Twojego Dziecka i wskażemy w jaki sposób możesz dochodzić sprawiedliwości oraz uzyskać niewątpliwie należne Ci odszkodowanie! Powierzając nam Twoją sprawę do bezpłatnej analizy uzyskasz pewność, że rzetelnie i obiektywnie odpowiemy na pytanie czy doszło do błędy lekarza przy porodzie.