Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Termin porodu – poradnik młodej Mamy

Termin poroduTermin porodu – poradnik młodej Mamy

Termin porodu – data porodu jest wyznaczany na początku ciąży z zastosowaniem reguły Naegelego ( kalkulator ciąży i porodu ):

Po pierwsze –  data ostatniej miesiączki + 1 rok – 3 miesiące + 7 dni

Po drugie – data zapłodnienia + 1 rok – 3 miesiące – 7 dni

Kalkulator porodu tak naprawdę składa się z powyższego wzoru, który można zastosować w przypadku kobiet o regularnych cyklach. W przypadku nieregularnych miesiączek – bardzo długich lub wyjątkowo krótkich cykli należy zmodyfikować termin porodu.

Czy wiesz, że w wyznaczonym terminie porodu rodzi jedynie 10% kobiet?

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

  • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
  • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
  • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

Termin porodu – poród przedwczesny oraz ciąża przenoszona

Dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży są wcześniakamiCiążę przenoszoną należy rozwiązać do 14 dni po terminie porodu. Zarówno porody przedwczesne, jak również porody po terminie mogą wiązać się z ryzykiem wystąpienia powikłań.

Kiedy nastąpi poród – oznaki zbliżającego się porodu?

Objawy przed porodem. Obniżenie dna macicy jest uznawane za jeden z czynników, który zwiastuje zbliżający się poród. Na tej podstawie nie można jednak określić terminu porodu. Około 4 tygodnie przed porodem dno macicy osiąga wysokość z 32 tygodnia ciąży i znajduje się w połowie odległości między pępkiem, a wyrostkiem mieczykowatym. U wieloródek to zjawisko może wystąpić znacznie później lub wcale.

Odejście czopu śluzowego

Czop śluzowy pojawia się u kobiet ciężarnych tuż po zapłodnieniu. Zamyka on szczelnie szyjkę macicy, bywa więc nazywany korkiem śluzowym. Jest bezbarwny lub delikatnie zabarwiony na biało, żółto, brązowo albo różowo i pełni rolę bariery ochronnej, uniemożliwiającej przedostanie się drobnoustrojów chorobotwórczych do płodu.

Odejście czopu śluzowego zwiastuje nadchodzący poród. U niektórych kobiet czop śluzowy odchodzi kilka albo nawet kilkanaście dni przed porodem, a w innych przypadkach może to być jedynie kilka godzin przed porodem. Czop śluzowy to zbity kawałek śluzu, znacznie gęstszego niż typowa wydzielina z pochwy.  Odejście czopu śluzowego świadczy o rozpoczętym procesie przygotowania się organizmu do porodu. Czop odchodzi, gdy szyjka macicy mięknie i skraca się.

W chwili odchodzenia czopu śluzowego ciężarna może zauważyć na bieliźnie bezwonną, galaretowatą kulkę wielkości nakrętki od butelki. Wydzielina jest zwarta i galaretowata. Po odejściu czopu śluzowego należy zachować czujność, zwłaszcza, gdy pojawia się krwista wydzielina.

Skurcze przepowiadające

Prawidłowe skurcze przepowiadające nazywamy skurczami Braxtona-Hicksa. Są normalny objaw zaawansowanej ciąży i objawem zbliżającego się porodu. Skurcze przepowiadające to trwające jakiś czas napięcie mięśnia macicy – skurcze macicy. Zwykle kobieta odczuwa je bezboleśnie, jako twardnienie brzucha i uczucie „spięcia”. Prawidłowe skurcze przepowiadające są odczuwalne głównie w 8 i 9  miesiącu ciąży.  Skurcze przepowiadają cenie są na tyle silne, by doprowadzić do porodu, więc nie stanowią żadnego zagrożenia dla ciąży.

Objawy zbliżającego się porodu – odejście wód płodowych

Jeżeli podejrzewasz odejście wód płodowych, zgłoś się do szpitala zbliżają się narodziny dziecka!

Pęknięcie pęcherza płodowego może wiązać się z większym ryzykiem wystąpienia infekcji wewnątrzmacicznej, co wymaga zwiększonego nadzoru ze strony personelu medycznego. Odejście wód płodowych w ciąży donoszonej oznacza, że poród niedługo się zacznie. Jeżeli czynność skurczowa się nie rozpocznie to w szpitalu lekarz może zadecydować o indukcji porodu.

Termin porodu – jak rozpoznać, że rodzę?

Kiedy stwierdzona zostaje regularna czynność skurczowa (co 10 minut), rozpoznajemy poród. Rozpoczynającemu się porodowi mogą towarzyszyć różne objawy, takie jak:

  • kołatanie serca
  • nerwobóle
  • uderzenia gorąca
  • bóle okolicy krzyżowej
  • brak łaknienia
  • wzdęcia
  • wymioty lub biegunka
  • upławy
  • uczucie pełności w okolicy sromu

Jeśli skurcze przed porodem zaczną pojawiać się regularnie co około 10 minut, możesz powoli zacząć szykować się do szpitala.

  • W pierwszej fazie porodu pojawiają się delikatne skurcze macicy. Z upływem czasu nasilają się i występują coraz częściej. Na koniec pierwszej fazy porodu pojawiają się co dwie minuty i trwają nawet do 90 sekund. W pierwszej fazie zaczyna się proces obkurczania mięśni macicy od od szczytu macicy i powoli rozszerza się ku dołowi.
  • W drugim etapie porodu szyjka macicy jest całkowicie rozwarta, a rodząca nabiera nowych sił. Dziecko zostaje wypychane na świat przed kanał rodny zarówno przez skurcze macicy jak i przez silne parcie.
  • Trzecia faza porodu polega na bezbolesnym wydaleniu łożyska. Położna musi dokładnie sprawdzić czy łożysko zostało usunięte w całości.
  • W czwartej fazie porodu mama z dzieckiem zostają na sali porodowej pod stałą opieką. W tym czasie może nastąpić zwiększone krwawienie, spadek ciśnienia, czy omdlenie. Przez dwie godziny dziecko powinno być przy mamie.

bezpłatna konsultacja

Termin porodu – poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Nie można jednoznacznie tego stwierdzić, ale należy pamiętać, iż cesarka powinna zostać przeprowadzona jedynie przez wzgląd na pewne wskazania. Po porodzie naturalnym Ty i dziecko szybciej wrócicie do formy, poród naturalny zapewnia również dziecku odpowiednią adaptację do życia poza łonem Mamy. Nie każda Mama ma możliwość urodzenia dziecka siłami natury – poród operacyjny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań, ale niekiedy jest po prostu nieunikniony.

Fundacja Od Poczęcia Do Narodzin pomaga poszkodowanym Mamom

Jeżeli podczas ciąży lub porodu doszło do błędu medycznego, niezwłocznie zgłoś się do nas. Warto skorzystać z pomocy Fundacji Od Poczęcie do Narodzin. Powierzając nam Twoją sprawę do bezpłatnej analizy uzyskasz pewność, że rzetelnie i obiektywnie odpowiemy na pytanie czy doszło do błędy lekarza przy porodzie i czy masz realne szanse na uzyskanie odszkodowanie, zadośćuczynienie i renty dla Twojego dziecka.