Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Poród naturalny czy cesarskie cięcie

Poród naturalnyPoród naturalny czy cesarskie cięcie – co jest lepsze dla Ciebie i dziecka?

Poród naturalny czy cesarskie cięcie – przyszłe mamy często zadają takie pytanie. W takiej sytuacji należy pamiętać przede wszystkim o tym, że cesarskie cięcie przeprowadzane jest jedynie przez wzgląd na wskazania do operacyjnego rozwiązania ciąży. Nie możesz sama podjąć decyzji o cesarskim cięciu – operację lekarz przeprowadzi tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie taka konieczność.

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

  • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
  • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
  • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

Poród krok po kroku

Jak wygląda poród naturalny? To pytanie towarzyszy przyszłym mamom przez cały okres ciąży.

Objawy porodu mogą się pojawić nawet dwie doby przed faktyczną akcją porodową. Sygnałem do tego, by jechać na porodówkę jest odejście lub sączenie się wód płodowych, odpadnięcie czopa śluzowego oraz skurcze porodowe występujące co dziesięć minut lub częściej.

  • W pierwszej fazie porodu pojawiają się delikatne skurcze macicy. Z upływem czasu nasilają się i występują coraz częściej. Na koniec pierwszej fazy porodu pojawiają się co dwie minuty i trwają nawet do 90 sekund. W pierwszej fazie zaczyna się proces obkurczania mięśni macicy od szczytu macicy i powoli rozszerza się ku dołowi.
  • W drugim etapie porodu szyjka macicy jest całkowicie rozwarta, a rodząca nabiera nowych sił. Dziecko zostaje wypychane na świat przed kanał rodny zarówno przez skurcze macicy jak i przez silne parcie.
  • Trzecia faza porodu polega na bezbolesnym wydaleniu łożyska. Położna musi dokładnie sprawdzić czy łożysko zostało usunięte w całości.
  • W czwartej fazie porodu mama z dzieckiem zostają na sali porodowej pod stałą opieką. W tym czasie może nastąpić zwiększone krwawienie, spadek ciśnienia, czy omdlenie. Przez dwie godziny dziecko powinno być przy mamie.

Fakty i mity o porodzie

Poród naturalny również wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Możliwymi powikłaniami porodu naturalnego są:

  • pęknięcie szyjki macicy
  • pęknięcie krocza
  • urodzenie niekompletnego łożyska, a co za tym idzie konieczność wyłyżeczkowania jamy macicy
  • brak postępu porodu, a co za tym idzie rozwiązanie ciąży przy pomocy kleszczy, vacuum lub cc
  • krwotok położniczy
  • nieprawidłowe obkurczanie się macicy po porodzie
  • nieprawidłowe gojenie się rany po nacięciu krocza
  • powikłania związane z zastosowanym podczas porodu znieczuleniem

Mimo zagrożeń, poród naturalny ma wiele zalet. Kobiety, które urodziły dziecko siłami natury zazwyczaj nie mają problemów z laktacją oraz szybciej dochodzą do siebie po porodzie. Poród siłami natury ogranicza ryzyko wystąpienia powikłań takich jak:

  • zakażenie
  • krwotok
  • zatorowość

Poród siłami natury zmniejsza również zagrożenie związane z wystąpieniem depresji poporodowej.

Poród naturalny – korzyści dla dziecka

Dziecko po porodzie siłami natury ma szansę na kolonizację prawidłową florą bakteryjną swojej Mamy. Taka możliwość zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób wieku dziecięcego i poprawia odporność.

Kolejny fakt z pewnością zaskoczy przyszłe mamy, ale u dzieci, które rodzą się siłami naturyrzadziej występują problemy neurologiczne. Dzieci urodzone naturalnie, według statystyk rzadziej mają zaburzenia napięcia mięśniowego i asymetrię ułożeniową, jak również rzadziej wymagają rehabilitacji motorycznej. Poród naturalny pomaga również w opróżnieniu płuc noworodka z płynu owodniowego, co ma korzystny wpływ na oddech noworodka po porodzie.

bezpłatna konsultacja

Poród naturalny czy cesarskie cięcie – co jest lepsze?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Jako przyszła mama nie możesz dokonać wyboru, ale masz możliwość przygotowania się na mogące wystąpić podczas porodu powikłania. Cesarskie cięcie to poważna operacja i powinna być wykonywana jedynie ze względu na wskazania medyczne lub jakiekolwiek inne zagrożenia dla życia oraz zdrowia mamy i dziecka.

Zbyt późna decyzja o cesarskim cięciu

Jeżeli podczas porodu lekarz nie podjął decyzji o cesarskim cięciumimo istniejącego zagrożenia oraz wskazań, koniecznie zgłoś się do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin. Znajdziedz u nas prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów przy porodzie. Bezpłatnie przeanalizuja Twoja dokumentację okołoporodową i obiektywnie odpowiemy na pytanie czy doszło do błędu lekarskiego podczas porodu.