38 tydzień ciąży

38 tydzień ciąży

Od początku 38 tygodnia ciąży ciążę określa się jako donoszoną. Teraz pozostaje tylko czekać, aż rozwinie się akcja porodowa.

Pod koniec tego tygodnia dziecko waży ponad 3100 gramów, choć na tym etapie indywidualne różnice mogą być już bardzo duże. Masa dziecka zależy od wielu czynników, między innymi od skłonności genetycznych wyrażonych we wzroście rodziców. Jeśli dziecko nie jest wcześniakiem, jest dobrze rozwinięte i donoszone, to jego ewentualna niska masa nie będzie miała negatywnego wpływu na dalszy rozwój i zdrowie.

38 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Większść dzieci w 38 tygodniu ciąży jest już w pełni rozwinięta. Dzieci wyglądają już zupełnie jak noworodki i są w pełni gotowe do życia poza organizmem mamy. W dalszym życiu płodowym dziecko oczywiście będzie się dalej rozwijać, rosnąć i przybierać na wadze. Jednak równie dobrze może wykonywać te czynności samodzielnie, odżywiając się mlekiem mamy, a nie za pośrednictwem pępowiny.

Obecnie ilość płynu owodniowego zaczyna się powoli zmniejszać. Dziecko nadal przybiera na wadze. W efekcie ma ono coraz mniej miejsca. Większość dzieci ułożona jest już w pozycji główkowej i z podkurczonymi kończynami, w pozycji embrionalnej. W miarę spokojnie oczekuje przyjścia na świat. Ruchy dziecka nie są już tak znaczne jak kiedyś, gdy miało więcej miejsca. Jednak nadal powinno pozostawać aktywne, czym daje znak swojego dobrego samopoczucia.

Dziecko jest już w pełni gotowe do przyjścia na świat. Poród jest jednak dla niego nielada wyzwaniem. Najważniejsze jest teraz niedopuścić do niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

 • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
 • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
 • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

38 tydzień ciąży – zmiany w organizmie

 • Twój stan w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży nie powinien ulec zmianie od poprzedniego tygodnia. Nadal będziesz mieć trudności z poruszaniem się, częstym chodzeniem do toalety i niewyspaniem. Będziesz też odczuwać silne skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą wywołać niejeden fałszywy alarm porodowy. Jeśli zmiana pozycji lub wzięcie ciepłego prysznica nie powodują ustąpienia skurczy i stają się one coraz boleśniejsze wraz z upływem czasu – to znak, że rozpoczyna się poród i pora udać się niezwłocznie do szpitala.
 • Mniej więcej od tego momentu ciąży twój brzuch powinien przestać się powiększać. Coraz większemu dziecku będzie bowiem towarzyszyć coraz mniejsza ilość wód płodowych, co spowoduje, że macica nie będzie już dalej rosnąć. Sam brzuch nieco opadnie, zostawiając ci więcej przestrzeni pod przeponą, tak by móc wreszcie złapać nieco głębszy oddech.
 • W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży często obserwujemy odejście czopu śluzowego. Jest to gęsty śluz, który przez całą ciążę zamykał światło szyjki macicy, chroniąc dziecko przed infekcjami ze świata zewnętrznego. Na tym etapie zostaje on wyrzucony, co objawi się nagłym pojawieniem krwistej wydzieliny. Od odejścia czopu śluzowego do porodu może minąć kilka godzin, a równie dobrze kilka dni, na co nie ma reguły.
 • Oczekując na poród, z pewnością doświadczysz znacznego powiększenia piersi. Piersi rosną przez całą ciążę, jednak teraz już wyraźnie będą napełniać się pokarmem i robić coraz pełniejsze. Z czasem pokarm zacznie wyciekać, co może oznaczać konieczność używania wkładek higienicznych dla karmiących mam. Zaobserwujesz prawdopodobnie kremową, żółtą wydzielinę – siarę, która posiada nieco inny skład niż późniejsze mleko, dużo przeciwciał i białek, których zadaniem jest wzmocnić dziecko zaraz po porodzie i wspomóc rozwój flory bakteryjnej w jego jelitach.

38 tydzień ciąży – proces ciąży

 • Jeśli jesteś w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży, która przebiega fizjologicznie, możesz się spodziewać rozwiązania w ciągu dwóch-trzech najbliższych tygodni. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to obecnie jest najwyższy czas na wybór szpitala, w którym będziesz chciała rodzić. Sam akt wyboru szpitala polega na przyjechaniu do wybranej jednostki w momencie rozpoczęcia akcji porodowe*. Nawet jeśli nie przykładasz żadnej wagi do wyboru placówki, to gdy poczujesz pierwsze bolesne skurcze, musisz wiedzieć, gdzie masz się udać.
 • Wybór szpitala zazwyczaj ogranicza się do placówek znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie twojego miejsca zamieszkania. Musisz w końcu być w stanie szybko dojechać do szpitala, gdy poród się zacznie. Jeśli w okolicy znajduje się jeden szpital, to wyboru mieć nie będziesz. Zorientuj się, na jakich warunkach odbywają się porody w tym szpitalu, czy możliwy jest poród rodzinny, czy istnieje możliwość wynajęcia osobnej sali dla matki z dzieckiem lub osobistej położnej. Może się okazać, że nie wszystkie usługi będą dostępne, jeśli ich wcześniej nie zarezerwujesz.
 • W przypadku gdy masz do wyboru więcej niż jeden szpital, wybór może być utrudniony. Zapewne będziesz kierować się miejscem pracy lekarza, który prowadził ciążę – pamiętaj jednak, że porody najczęściej odbywają się w nocy, kiedy obecny jest jedynie lekarz dyżurny i możesz wcale nie spotkać „swojego” lekarza w czasie porodu.

 • Jeśli twój lekarz pracuje w renomowanym szpitalu, gdzie chce rodzić wiele kobiet, możesz się spotkać z sytuacją, że zostaniesz odesłana do innego szpitala z powodu braku miejsc, jeśli poród nie będzie jeszcze w zaawansowanym stadium.
 • Warto poczytać też fora internetowe czy porozmawiać z koleżankami, które już rodziły. Szpitale często się różnią dość znacznie, co nie znaczy, że są lepsze czy gorsze, a po prostu inne. Cała sztuka polega na wybraniu takiej placówki, która najbardziej odpowiada naszym wyobrażeniom i oczekiwaniom.