26 tydzień ciąży

26 tydzień ciąży

Dwudziesty szósty tydzień to ostatni pełny tydzień drugiego trymestru. Ciesz się błogosławionym stanem póki możesz – od tej chwili będzie tylko gorzej. W ciągu następnego tygodnia wkroczysz w trzeci trymestr, okres, w którym twój brzuch urośnie do niebotycznych rozmiarów.

O ile do tej pory dziecko urosło do 33 centymetrów i masy ok. 900 gramów, to w ciągu najbliższych trzech miesięcy przybierze ono dodatkowe nawet 3 kilogramy! Ponadto twoje zmęczenie ciążą, niewyspanie i obolałość będą się kumulować. Najprostsze czynności będą sprawiać ci trudność i będziesz już niecierpliwie oczekiwać rozwiązania.

dwudziestym szóstym tygodniu ciąży całe ciałko płodu intensywnie rośnie, co zwiastuje rychłe nadejście ostatniego trymestru. Wówczas płuca, których zawiązki powstały już w okresie zarodkowym, zaczynają dojrzewać, co stanowi bezpośrednie przygotowanie do przyjścia na świat i rozpoczęcia samodzielnego oddychania.

26 tydzień ciąży – rozwój dziecka

 • W tym okresie płuca zaczynają produkować surfaktant. Jest to substancja zmniejszająca napięcie powierzchniowe w pęcherzykach płucnych i zabezpieczająca je przed zapadaniem się oraz sklejaniem w czasie wydechu. W życiu płodowym płuca dziecka przypominają uciśniętą i wypełnioną płynem gąbkę.
 • Wraz z pierwszym oddechem i krzykiem noworodka płuca się rozprężą, a resztki płynu zostaną powoli wchłonięte. Pomimo tego, poród w tym tygodniu ciąży nadal grozi niewydolnością oddechową dziecka, często kończącą się śmiercią.
 • Następuje dalsze doskonalenie narządów zmysłów, w tym słuchu. Dziecko zaczyna w regularny i przewidywalny sposób reagować na określone dźwięki, głosy, muzykę. Możesz zacząć puszczać mu spokojną, najlepiej klasyczną muzykę. Będzie to działać uspokajająco i (choć nie udowodniono tego jednoznacznie) jednocześnie stymulować jego mózg do rozwoju.
 • Dziecko porusza się już w pełni skoordynowany sposób. Potrafi nie tylko odbijać się od ścian macicy, ale też ssać kciuk, a nawet duży paluch u stopy. Ssanie palców wzmacnia mięśnie żuchwy. Przygotowuje dziecko do podjęcia bardzo wyczerpującego ssania twoich piersi po urodzeniu.
 • Dzidzia aktywnie łapie pępowinę i bawi się nią. Jeśli masz bliźniaki, to korzystając z jeszcze relatywnie znacznej wolnej przestrzeni, będą się bawić i wchodzić w interakcje, tworząc jedyną w swoim rodzaju więź na całe życie.

 • Udowodniono, że w tym okresie dziecko już żywo reaguje na dotyk. Możesz spróbować bawić się z dzieckiem, delikatnie dotykając brzucha i czekając na jego reakcje. Reakcje te powinny być bardzo żywe. Dwudziesty szósty tydzień należy do raptem kilku tygodni w ciąży, w czasie których dziecko porusza się w najbardziej dynamiczny sposób. Z jednej strony jest już silne i skoordynowane ruchowo. Z drugiej, jeszcze na tyle małe, że ma dużo miejsca.
 • Serce dziecka w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży bije już na tyle silnie, że można je wysłuchać, przykładając lekarski stetoskop do brzucha. Jeśli dysponujesz stetoskopem, spróbuj wysłuchać bicia jego serca, a jeśli masz starsze dzieci, koniecznie daj im posłuchać serca dzidziusia.

26 tydzień ciąży – zmiany w organizmie

 • Dziecko nadal przybiera na masie w średnim tempie 90 gramów tygodniowo. Do coraz większej masy dziecka dochodzi przyrost łożyska, macicy i zwiększająca się ilość wód płodowych. W efekcie nosisz w brzuchu nadbagaż o wielkości nawet piłki nożnej i masie do dwóch kilogramów. Może to powodować coraz większe trudności ze sprawnym poruszaniem się, zmianą pozycji i spaniem. Jeśli masz trudności ze spaniem, spraw sobie specjalną poduszkę dla ciężarnych w kształcie rogu, bardzo ułatwi ona życie Tobie i stroskanemu przyszłemu tatusiowi.
 • Dno macicy znajduje się kilka centymetrów powyżej pępka. W dalszej części ciąży dno macicy będzie się podnosić mniej więcej o jeden centymetr z każdym mijającym tygodniem.
 • Wraz ze wzrostem dziecka, będzie ono miało coraz mniej przestrzeni do pływania. W związku z czym jego ruchy mogą tracić z czasem dynamikę i wyrazistość. Obecnie doświadczasz jednego z tygodni, kiedy maluch jest bardzo aktywny.
 • Wszystkie inne niedogodności są coraz silniej odczuwalne. Dwudziesty szósty tydzień to początek końca najprzyjemniejszego okresu w czasie ciąży. Przemijają już bowiem dolegliwości związane z burzą hormonalną, charakteryzujące pierwszy trymestr. Jednocześnie ciąża jest jeszcze na tyle niezaawansowana, że nie utrudnia tak bardzo codziennej aktywności.
 • W trzecim trymestrze będziesz prawdziwie „ciężarna”, duży brzuch stanowił będzie przeszkodę nie tylko w sprawnym poruszaniu się, ale nawet w staniu, siedzeniu i, co najgorsze, w spaniu. Wykorzystaj te ostatnie przyjemne dni – wyjedź za miasto na romantyczny weekend, a przede wszystkim – wysypiaj się!

 • W zależności od wielkości ciąży oraz twojej ogólnej kondycji, sprawności fizycznej i aktywności, możesz już coraz częściej skarżyć się na bóle pleców oraz obrzęki stóp. Obrzęki stóp w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży są spowodowane utrudnionym powrotem krwi żylnej do serca oraz zatrzymaniem dużej ilości wody w organizmie. Powyższe spowodowane jest zmianami hormonalnymi i większą ilością krwi w obiegu.
 • Rosnąca macica będzie z czasem naciskać nie tylko na jelita, powodując zaburzenia trawienia, wzdęcia, zgagę czy zatwardzenia, ale też na przeponę i klatkę piersiową. Spowoduje to spłycenie oddechu, obniżenie wydolności wysiłkowej i ogólne obniżenie samopoczucia. Obok narastających trudności ze złapaniem oddechu pojawiać się będzie ból żeber, które będą stale rozpychane. W razie pojawienia się nagłego, ostrego bólu żeber, spróbuj zmienić pozycję, położyć się, odpocząć.

26 tydzień ciąży – proces ciąży

 • Dwudziesty szósty tydzień to dobry moment, by pomyśleć o zapisaniu się do szkoły rodzenia, jeśli jeszcze tego nie uczyniłaś. Jest to szczególnie ważne przy pierwszej ciąży, gdy wiele rzeczy jest dla ciebie jeszcze nowych. W ramach szkoły rodzenia odbywają się wykłady i ćwiczenia praktyczne, w czasie których dowiesz się wielu cennych rzeczy na temat ciąży, noworodka, porodu i połogu, a w czasie ćwiczeń praktycznych zostaniesz przygotowana do samego porodu.
 • Na zajęciach teoretycznych przeszkolone osoby nauczą cię, jak dbać o siebie w ciąży. Co jeść, żeby nie przytyć. Poznasz symptomy zbliżającego się porodu. Dokładnie opisany zostanie sam przebieg porodu.Zostaniesz poinformowana, kiedy i z jakich przyczyn może dojść do cięcia cesarskiego, jak również o ryzykach, które się z nim wiążą.
 • Dostaniesz również cały bagaż informacji na temat prawidłowej pielęgnacji noworodka, potrzebnej mu wyprawki, szczepień, etc. Położna nauczy cię teoretycznych podstaw karmienia piersią. Zasad pielęgnacji ran poporodowych i rozwieje wątpliwości dotyczące najczęstszych problemów związanych z opieką nad noworodkiem.
 • W szkole rodzenia uczy się również technik oddychania i relaksu, które będą bardzo pomocne w czasie porodu. Zostaniesz też nauczona ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu, które zredukują bóle kręgosłupa w ciąży, a jednocześnie nie będą zbyt forsowne dla przyszłej mamy.