33 tydzień ciąży

33 tydzień ciąży

 • Pod koniec trzydziestego trzeciego tygodnia ciąży, dziecko osiąga wagę około dwóch kilogramów. Układa się w pozycji embrionalnej. Jego długość wynosi około 43 cm. Jego ciało cały czas przybiera na wadze, nabiera tkanki tłuszczowej, twarz jest zaokrąglona. Mniej więcej w tym okresie następuje przełom w rozwoju ostatniego ważnego narządu – płuc. Dziecko powoli staje się gotowe do opuszczenia ciepłego brzuszka mamy.
 • W kolejnym tygodniu nastąpi istotny transfer przeciwciał drogą pępowinową i dalszy rozwój płuc dziecka. Sprawi to, że będzie ono już znacznie lepiej przygotowane do samodzielnego życia.
 • Rozwój mózgu dziecka w trzydziestym trzecim tygodniu ciążynastępuje szybko. Stwierdzono m.in. intensywny przyrost struktur odpowiedzialnych za przetwarzanie wrażeń zmysłowych. Rozwijają się więc obszary kory mózgowej, które odpowiadają za rozumienie znaczenia dźwięków, a później rozumienie mowy czy przetwarzanie wrażeń wizualnych.
 • Rozwija się również ośrodek Broki, odpowiedzialny za generowanie mowy. Łączenie głosek w wyrazy i tworzenie całych zdań czy dłuższych konstrukcji językowych.

 • Kości dziecka są już skostniałe i twarde. Nie dotyczy to jednak kości czaszki, która musi zachować nieco elastyczności aż do porodu. Tak by ułatwić przeciśnięcie się przez kanał rodny. Nie tylko same kości zachowują elastyczność. Przede wszystkim połączone są elastycznymi szwami. Pomiędzy nimi znajdują się tzw. ciemiączka, czyli otwory w kości. W dalszym ciągu zwiększające zdolność główki do zmiany kształtu.
 • Dzięki temu w trakcie porodu kształt czaszki niejako dostosuje się do kształtu kanału, tak by poród mógł odbyć się możliwie szybko, przy jak najniższym nakładzie sił i ryzyku powikłań. Jeśli więc twoje dziecko urodzi się z nieco „spłaszczoną” głową, nie przejmuj się. Jest to fizjologiczne przystosowanie dziecka do porodu. Głowa odzyska swój docelowy kształt w ciągu kilku tygodni.
 • Zmienił się również wygląd zewnętrzny dziecka. Jego skóra nie jest już pomarszczona, lecz bardziej przypomina skórę dorosłego. Pod skórą znajduje się więcej tłuszczu, a meszek płodowy prawdopodobnie już w większości zaniknął.
 • Ponadto dziecko posiada już nos taki jak małe dzieci.Posiada więc już rozwiniętą nasadę nosa, choć sam nos nadal posiada nieproporcjonalnie duży i zadarty czubek. Taka budowa ułatwia oddychanie dziecku podczas ssania piersi i utrzyma się w pierwszych kilkunastu miesiącach życia.

33 tydzień ciąży – zmiany w organizmie

 • Macica jest coraz większa i sięga coraz wyżej. Dziecko jest już znacznych rozmiarów, a objętość płynu owodniowego jest w tym okresie największa i już nie wzrasta. W dalszej części ciąży, od około trzydziestego piątego tygodnia. Ilość płynu owodniowego może nawet zacząć się systematycznie, istotnie zmniejszać, aż do dnia rozwiązania ciąży.
 • Rosnąca macica będzie powodować rosnącą intensywność takich objawów jak zgaga. Niestrawności, zatwardzenia, obrzęki nóg, bóle pleców, trudności ze złapaniem równowagi czy bezsennośćspowodowaną niemożnością znalezienia wygodnej pozycji do snu. Będziesz również coraz częściej odwiedzać toaletę. Uciskany pęcherz moczowy nie może pomieścić zbyt wiele płynu. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie ograniczać przyjmowania płynów.
 • Coraz częściej będą pojawiać się też skurcze Braxtona-Hicksa, a ich odróżnienie od skurczów porodowych, zwłaszcza jeśli jeszcze nie rodziłaś, będzie coraz trudniejsze. Na tym etapie mogą stać się one nawet bolesne i zyskać pewne cechy regularności, co może być niezwykle mylące i prowadzić do powstawania fałszywych alarmów porodowych. Jeśli jednak będziesz mieć wątpliwości, nie zwlekaj i udaj się do szpitala.
 • Lekarz bez trudu rozpozna objawy porodu, a ewentualny przedwczesny poród w szpitalu wiążę się ze znacznie niższym ryzykiem powstania komplikacji u wcześniaka. Nikt też nie będzie miał do ciebie pretensji o robienie fałszywych alarmów.

 • Ruchy płodu powinny być wyraźnie odczuwane, jest ich jednak odrobinę mniej niż kilka tygodni wcześniej. Spowodowane jest to większymi wymiarami dziecka i ograniczoną przestrzenią w brzuchu mamy. Jednocześnie, na skutek rozwoju koordynacji ruchowej dziecka i jego mięśni, ruchy te staną się bardzie płynne niż w drugim trymestrze.
 • Zaleca się codzienne monitorowanie aktywności dziecka w 33 tygodniu ciąży i liczenie jego ruchów. W tym celu kobieta musi się zrelaksować, zjeść posiłek i położyć wygodnie. W ciągu godziny powinno być co najmniej pięć epizodów ruchów płodu. Jeśli jest ich znacząco mniej, trzeba skontaktować się z lekarzem.
 • Podobnie gwałtowny wzrost aktywności ruchowej dziecka może świadczyć o silnym stresie zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Ponadto, jeśli pojawiają się inne niepokojące objawy, takie jak silne i bolesne skurcze, odpływanie płynu owodniowegoczy krwawienie z dróg rodnych, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

33 tydzień ciąży – proces ciąży

 • Wbrew twoim wyobrażeniom, największym problemem w ciąży może okazać się nie samo noszenie ciężkiego brzucha czy konieczność ograniczenia normalnej aktywności fizycznej a bezsenność. W ciąży doświadczać będziesz bardzo silnych, skrajnie często różnych emocji. Z jednej strony budzi się twój instynkt macierzyński, z nadzieją wyczekujesz narodzin maluszka.
 • Z drugiej strony jesteś pełna obaw o jego zdrowie, przyszłość, o to czy podołacie ze wszystkimi obowiązkami. Często z tymi wszystkimi myślami zostajesz sama na koniec dnia w łóżku i nie możesz zasnąć – nie dopuszczaj do takiej sytuacji.
 • Wszystko co cię trapi powinno zostać przedyskutowane z twoim partnerem, najlepiej w ciągu dnia, tak by móc udać się na spoczynek ze spokojną głową. W żadnym razie nie zostawiaj sobie problemów na noc pod hasłem „muszę się z tym przespać”.
 • Twój rosnący brzuch będzie utrudniał znalezienie wygodnej pozycji do odpoczynku. Będzie ci ciążył nawet w ulubionej ostatnio pozycji na boku. Nie ma w pełni skutecznej metody radzenia sobie z ciężkim brzuchem. Spróbuj spać ze specjalną poduszką dla ciężarnych, na której można oprzeć brzuch.
 • Niektórym kobietom pewną ulgę przynosi śliska, jedwabna pościel i bielizna, która ułatwia częste nieznaczne zmiany pozycji, tak że stają się one możliwe bez budzenia w środku nocy. Pomocne może być też ucinanie sobie drzemek podczas dnia, które skrócą potrzebę na nocny sen i tym samym zwiększą poczucie wyspania.
 • Wreszcie będzie cała masa rzeczy, które będą cię budzić w środku nocy. Najważniejszą z nich będzie twój pęcherz, który uciskany przez macicę nie może pomieścić zbyt dużo płynu. Nie można na to nic poradzić, pamiętaj by nie ograniczać ilości spożywanych płynów.

 • Budzić cię mogą również dźwięki otoczenia, poranne światło, a nawet średnio intensywne zapachy – twoje zmysły w ciąży są wyostrzone, a ty jesteś bardziej drażliwa. Spróbuj używać korków do uszu, ewentualnie zagłuszać dźwięki zewnętrzne delikatną muzyką lub szumem wentylatora. Zasłoń na noc okno w sypialni – poranne światło nie obudzi cię tak wcześnie.
 • Poproś też partnera, by „chodził na palcach” gdy śpisz, on na pewno nie rozumie, jakim problemem dla ciebie jest niedosypianie. Pamiętaj też, by spożywać sycące kolacje, nocne wizyty w lodówce nie tylko mogą odbić się niekorzystnie na twojej figurze po porodzie, ale w dalszym ciągu pogłębić uczucie niewyspania.