Wskazania do cięcia cesarskiego – Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
Na lekarzu położniku ciąży odpowiedzialność podjęcia właściwej decyzji o sposobie rozwiązania ciąży i bezpiecznym ukończeniu porodu.
Cięcie cesarskie jako operacja położnicza ma na celu ukończenie ciąży lub porodu, gdy dalsze oczekiwanie na ich naturalne zakończenie stwarza niebezpieczeństwo dla matki i dziecka.
Wskazania położnicze do cięcia cesarskiego według kryterium stopnia pilności
Podział uwzględnia cztery grupy wskazań.
- elektywne – planowe
- pilne
- naglące
- nagłe – natychmiastowe
Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.
- Najczęściej do niedotlenienia płodu ( zamartwicy urodzeniowej ) dochodzi na skutek urazu porodowego lub przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
- Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.
Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.
Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.
Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej. Jesteśmy po to, by Ci pomóc.
Wskazania elektywne (planowe) do cesarskiego cięcia
Nie ma potrzeby niezwłocznego wykonania operacji – cięcia cesarskiego.
- Operacja odbywa się w ustalonym terminie
- czynniki uniemożliwiające poród siłami natury są znane
- nie ma bezpośredniego zagrożenia życia matki, ani płodu przed rozpoczęciem czynności skurczowej
Wskazania:
- nieprawidłowe położenie płodu
- niewspółmierność płodowo–miednicza (wady anatomiczne miednicy, makrosomia od 4500g, duży płód w cukrzycy od 4250g)
- cienka blizna macicy poniżej <2mm
- wskazania pozapołożnicze (neurologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, hematologiczne, kardiologiczne, psychiatryczne, inne)
Wskazania pilne do cesarki
Czynniki potencjalnie zagrażające życiu i zdrowiu matki i płodu istnieją, ale nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia w danej chwili, lecz istnieją przesłanki, że pogorszenie może wystąpić w każdej chwili, a dalsze oczekiwanie i ewentualny postęp porodu może pogorszyć sytuację położniczą i warunki do wykonania cięcia.
Wskazania:
- nieprawidłowe ułożenie główki
- nieprawidłowe położenie płodu przy trwającej czynności skurczowej
- dystocja szyjkowa
- ciężki stan przedrzucawkowy
- poród przedwczesny płodu, dla którego poród drogami rodnymi stanowi poważne ryzyko uszkodzenia lub śmierci
Wskazania naglące do cięcia cesarskiego
Zaburzenia potencjalnie zagrażające życiu i zdrowiu matki oraz płodu występują i powtarzają się w krótkich odstępach czasu, bezpośrednie zagrożenie życia matki lub płodu może nastąpić w każdej chwili, pacjentka powinna być operowana jak najszybciej.
Wskazania:
- powtarzające się epizody bradykardii
- deceleracje późne lub zmienne przy nieefektywnej czynności skurczowej niezapewniającej prawidłowego postęp porodu
- głęboka bradykardia płodu nie reagująca na leczenie zachowawcze
Wskazania nagłe do cesarskiego cięcia
Zaburzenia płodowe lub matczyne występujące w sposób ciągły, bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu matki lub płodu. Cięcie powinno być wykonane natychmiast, bez oczekiwania na wyniki badań laboratoryjnych, a nawet bez oznaczenia grupy krwi.
Wskazania:
- wypadnięcie pępowiny
- podejrzenie krwotoku wewnętrznego spowodowanego pęknięciem macicy
- przedwczesne oddzielenie łożyska
- rzucawka
- zagrażająca rzucawka
- zaburzenia czynności serca płodu
Wskazania pozapołożnicze do cięcia cesarskiego
Wszytskie wskazania poza położnicze powinny być ustalane indywidualnie dla każdej ciężarnej w zespole interdyscyplinarnym.
Wskazania kardiologiczne do cięcia cesarskiego
W zależności od stopnia niewydolności krążenia. Obejmują schorzenia powodujące III i IV stopień niewydolności krążenia w skali NYHA. Stopień I i II w skali NYHA nie stanowi wskazań do cięcia cesarskiego.
Wskazania pulmonologiczne do cięcia cesarskiego
- Określa się w czasie ciąży lub w trakcie porodu analizując gazometrię i stopień niewydolności oddechowej objawiający się hiperwentylacją z towarzyszącą hipokapnią, spadkiem saturacji i zaburzeniami pH.
- Schorzenia ograniczające pojemność życiową płuc.
Wskazania okulistyczne do cięcia cesarskiego
- Wskazania do operacji cięcia cesarskiego w przypadku niektórych schorzeń mających wpływ na stan narządu wzroku obejmują obecnie wyłącznie zaawansowane retinopatie i odwarstwienie siatkówki.
- Decyzję o konieczności wykonania cięcia cesarskiego podejmuje specjalista położnik po uwzględnieniu pisemnej opinii okulisty.
Wskazania ortopedyczne do cięcia cesarskiego
- W większości pokrywają się z patologią położniczą w obrębie miednicy.
- Zmiany w kręgosłupie uniemożliwiające poród siłami i drogami natury.
- Decyzję o konieczności wykonania cięcia cesarskiego podejmuje specjalista położnik po uwzględnieniu pisemnej opinii ortopedy. Wskazania neurologiczne
- Decyzję o konieczności wykonania cięcia cesarskiego podejmuje specjalista położnik po uwzględnieniu pisemnej opinii neurologa.
Wskazania psychiatryczne do cięcia cesarskiego
Są rzadkimi, ale jednymi z bardziej kontrowersyjnych wskazań pozapołożniczych. Najczęściej w uzasadnieniu wskazuje się na brak akceptacji porodu siłami natury i nastawienie lękowe do porodu. Wiele tego typu wskazań należy traktować krytycznie oraz rozważać je jako wskazania czasowe, które mogą podlegać weryfikacji w czasie skutecznej psychoterapii i farmakoterapii oraz nabywania wiedzy o porodzie w szkole rodzenia.
Wskazania do cięcia cesarskiego w ciąży wielopłodowej
Poród w ciąży wielopłodowej, niezależnie od stopnia intensyfikacji opieki prenatalnej, stanowi dla płodów kolejne zagrożenie, znacznie wyższe od stwierdzanego w porodzie jednopłodowym. Występują ze zwiększoną częstością, zarówno wszystkie powikłania, jakie towarzyszą porodowi pojedynczego płodu, jak i inne specyficzne wyłącznie dla ciąż wielopłodowych, stanowiąc dodatkowe zagrożenie dla prawidłowego przebiegu porodu.
Wskazania elektywne do cięcia cesarskiego
- każda sytuacja nieprawidłowego położenia jednego z płodów
- zespół TTTS
- istotna różnica masy ciała płodów>20%
Wskazania względne do cesarskiego cięcia
- ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuowodniowa
- stan po cięciu cesarskim
- pierworódka: płód pierwszy w położeniu podłużnym główkowym, drugi w innym położeniu.
Wskazania nagłe do porodu operacyjnego
- zagrażające niedotlenienie któregokolwiek płodu
- brak możliwości odbycia porodu drogami rodnymi
Cięcie cesarskie na drugim płodzie po porodzie pochwowym pierwszego
Wskazania do ciecia cesarskiego
- położenie poprzeczne drugiego płodu
- objawy zagrożenia niedotlenieniem drugiego płodu
- wypadnięcie pępowiny drugiego płodu
- przedwczesne odklejenie łożyska
- przedłużająca się (>60min.) przerwa pomiędzy porodami bliźniąt w ciąży donoszonej
Wskazania do cesarki w położeniu podłużnym miednicowym
Za wskazania do cesarki w przypadku położenia miednicowego płodu należy przyjąć pierworódki bez względu na rodzaj ułożenia płodu.
- W wybranych przypadkach położenia podłużnego miednicowego płodu, po uwzględnieniu przeciwwskazań, należy podjąć próbę wykonania obrotu zewnętrznego płodu.
- Poród z położenia podłużnego miednicowego płodu może odbyć się drogami natury przy odpowiednich warunkach współmierności płodowo-miedniczej (obszerna miednica kostna, masa ciała płodu <3500g) oraz przy
akceptacji takiego rozwiązania przez ciężarną.
Więcej o Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego do ciecia cesarskiego
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli uważasz, że Twoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu z winy lekarza przy porodzie, jak najszybciej zgłoś się do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin. Znajdziesz u nas prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.
Zapewniamy bezpłatną analizę dokumentacji medycznej oraz szans procesowych.
Pełna dokumentacja medyczna z okresu prowadzenia ciąży, z przebiegu porodu oraz leczenia dziecka pozwoli nam ocenić możliwość dochodzenia roszczeń. Nasi doświadczeni prawnicy bezpłatnie powiedzą Ci czy w Twoim przypadku możemy mówić o błędzie medycznym.
Jeżeli podłaś ofiarą błędu medycznego przy porodzie odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz dożywotna renta może pomóc Twojej rodzinie w bieżącym funkcjonowaniu, skutecznym leczeniu oraz niezbędnej rehabilitacji.