Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Węzeł pępowiny – czy stanowi zagrożenie dla Twojego nienarodzonego dziecka?

Węzeł pępowinyWęzeł pępowiny

Węzeł pępowiny występuje raz na 2000 porodów. Najczęściej mamy do czynienia z węzłem pępowiny, gdy bliźnięta dzielą ten sam worek owodniowy. Może to również wystąpić, kiedy dzieci obrócą się w łonie matki. Węzły są powiązane też z wcześniejszymi porodami (kiedy matka miała przedtem już 2 lub więcej porodów), podeszłym wiekiem matki albo też zbyt długą pępowiną. Naczynia krwionośne kurczą się wraz z zaciskającym się węzłem. Ponieważ naczynia krwionośne pępowiny zgniatają się, kiedy pętla się zaciska, jest to wyjątkowo niebezpieczne. Węzeł pępowiny zwiększa ryzyko śmierci dziecka i urazu mózgu, szczególnie na skutek encefalopatii.

bezpłatna porada prawna

Czy można wykryć węzeł pępowiny?

Węzły są wykrywalne w badaniu USG doppler. Nieudane wykrycie węzła pępowiny jest uznawane za zaniedbanie medyczne, czyli tzw. błąd medyczny. W związku z wysokim ryzykiem jakie stanowią węzły na pępowinie, zazwyczaj przyjmuje się matkę na dokładną obserwację, w celu uniknięcia nagłego pogorszenia się stanu dziecka. W takich sytuacjach, często niezbędne jest cesarskie cięcie, aby ratować zdrowie i życie dziecka.

Węzeł pępowiny

 Pępowina – dlaczego jest tak ważna?

Kiedy dziecko jest w łonie swojej mamy to pępowina transportuje pokarm i tlen w krwi do dziecka od matki i łożyska. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy z pępowiną i zostanie ograniczony przepływ krwi, dziecko może zostać pozbawione pokarmu oraz tlenu.

Brak tlenu w mózgu dziecka oznacza ryzyko trwałego urazu mózgu dziecka, takich jak encefalopatia (HIE) i porażenie mózgowe. Pępowina owinięta wokół szyi przez dłuższy okres czasu może spowodować hipotrofię wewnątrzmaciczną (IUGR) oraz uszkodzenie mózgu. Jest bardzo dużo rodzajów problemów z pępowiną, które mogą zagrażać nienarodzonemu dziecku. Owinięcie wokół szyi występuje kiedy pępowina zaciśnie się na szyi dziecka, a wypadnięcie pępowiny następuje wtedy, kiedy pępowina opuszcza kanał rodny zanim zrobi to dziecko. Oba te przypadki powodują naruszenie pępowiny, przez co redukują przepływ krwi do dziecka.

 Symptomy węzła prostego

Symptomami węzła prostego są:

  • zmniejszona ruchliwość dziecka po 37 tygodniu ciąży
  • nieprawidłowe bicie serca lub niepoprawiający się zły stan serca (występuje, gdy węzeł jest na tyle poważny, że skutkuje zatrzymaniem dostawy tlenu do mózgu dziecka)

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu z winy lekarza przy porodzie, jak najszybciej zgłoś się do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin. Znajdziesz u nas prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.

Zapewniamy bezpłatną analizę dokumentacji medycznej oraz szans procesowych.

Pełna dokumentacja medyczna z okresu prowadzenia ciąży, z przebiegu porodu oraz leczenia dziecka pozwoli nam ocenić możliwość dochodzenia roszczeń. Nasi doświadczeni prawnicy bezpłatnie powiedzą Ci czy w Twoim przypadku możemy mówić o błędzie medycznym.

Jeżeli podłaś ofiarą błędu medycznego przy porodzie odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz dożywotna renta może pomóc Twojej rodzinie w bieżącym funkcjonowaniu, skutecznym leczeniu oraz niezbędnej rehabilitacji.

bezpłatna konsultacja prawna