Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Urazy kości noworodka przy porodzie

Urazy kości noworodka przy porodzie

Urazy kości noworodka przy porodzie

Urazy kości noworodka przy porodzie powstają w sposób mechaniczny. Dochodzi do nich podczas trudnego porodu zazwyczaj na skutek użycia nadmiernej siły przez personel medyczny.  Urazy kości noworodka przy porodzie występują z częstością 6 – 8 na 1000 porodów. Najczęściej są to urazy w postaci: pęknięcia kości czaszki, złamania obojczyka lub złamania kości kończyn. Aby potwierdzić złamanie zaleca się wykonanie zdjęcia RTG.

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

 • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
 • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
 • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

Urazy kości noworodka przy porodzie – złamania kości czaszki

Złamania kości czaszki noworodka przy porodzie mogą być:

 • liniowe
 • kompresyjne

Urazy kości noworodka przy porodzie zazwyczaj powstają na skutek trudnego porodu z użyciem kleszczy. Złamania kości czaszki najczęściej nie wymagają leczenia. Lekarz może je zdiagnozować na podstawie zdjęcia RTG zleconego z powodu obrzęku, krwiaka po urazowym porodzie. Czasem stwierdza się złamanie z towarzyszącym krwawieniem.

Urazy kości noworodka przy porodzie – złamanie obojczyka

Ze złamań przy porodzie kości długich najczęściej zdarza się złamanie obojczyka. Złamanie obojczyka może być słyszalne w czasie porodu. Zazwyczaj jednak jest dopiero wykrywane badaniem palpacyjnym po urodzeniu. Charakterystyczne jest uginanie się odłamów, tzw. objaw klawiszowy. Dziecko ze złamanym obojczykiem nie reaguje bólowo w sposób zauważalny, a kończyna jest ruchoma prawidłowo. Po kilku dniach od złamania pojawia się obrzęk. Złamanie obojczyka u noworodka nie wymaga leczenia i nie pozostawia śladu.

Urazy kości noworodka przy porodzie – złamania kości kończyn

Zdarza się, że podczas porodu dochodzi do złamania kości kończyn noworodka. Jeżeli złamana jest kość ramieniowa lub udowa widoczne są  następujące objawy:

 • obrzęk kończyny
 • tkliwość
 • wybroczyny

Noworodek ze złamaniem kości kończyn

 • nie może ruszać kończyną
 • płacze przy próbie ruchów biernych
 • wykazuje asymetryczny odruch Moro

Jeżeli złamana jest kość ramienna, ramię należy unieruchomić. Mocuje sie je bandażem do klatki piersiowej w celu zmniejszenia bólu.

Złamanie kości udowej może być przyczyną wstrząsu z utraty krwi. Kliniczną diagnozę potwierdza się zdjęciem RTG. W przypadku złamania uda należy naciągnąć kończynę. Konieczne jest podawanie leków przeciwbólowych. Złamana kończyna powinna być unieruchomiona przez 10–14 dni.

Gdzie szulać pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego przy porodzie skutkującego urazem kości u Twojego dziecka, skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin. 

Zasługujesz na sprawiedliwość, a my zrobimy wszystko, aby dać Twojemu maleństwu szansę na nieprzerwaną opiekę medyczną i rehabilitację na najwyższym poziomie.

Już dziś wykonaj pierwszy krok i zgłoś się do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin, a uzyskasz informacje na temat tego jak zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka i  w jaki sposób uzyskać dokumentację medyczną.

Zapewniamy bezpłatną analizę dokumentacji medycznej oraz szans procesowych.

Pełna dokumentacja medyczna z okresu prowadzenia ciąży, z przebiegu porodu oraz leczenia dziecka pozwoli nam ocenić możliwość dochodzenia roszczeń. Nasi doświadczeni prawnicy bezpłatnie powiedzą Ci czy w Twoim przypadku możemy mówić o błędzie medycznym.

Jeżeli podłaś ofiarą błędu medycznego przy porodzie odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz dożywotna renta może pomóc Twojej rodzinie w bieżącym funkcjonowaniu, skutecznym leczeniu oraz niezbędnej rehabilitacji.