Tachykardia u noworodka
Tachykardię u płodu można zidentyfikować podczas porodu, dzięki prowadzeniu śródporodowego zapisu KTG. Zasadniczym celem monitorowania śródporodowego jest rozpoznanie przez lekarza objawów niedotlenienia wewnątrzmacicznego w czasie, gdy nie powoduje ono jeszcze nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka. Generalnie, tachykardię u noworodka rozpoznaje się, gdy częstotliwość rytmu serca wynosi >180/min.
Brak reakcji lekarza, czy położnej na pojawienie się wczesnych sygnałów alarmowych, które świadczą o zagrożeniu płodu w czasie porodu (czyli m.in. o tachykardii), może doprowadzić do trwałego upośledzenia lub nawet zgonu wewnątrzmacicznego dziecka. W związku z tym, natychmiastowa decyzja o cesarskim cięciu pozwala zapobiec tragedii.
W sytuacji zidentyfikowania długotrwałej tachykardii płodu podczas porodu, lekarz powinien niezwłocznie wykonać cięcie cesarskie, w celu ratowania zdrowia i życia rodzącego się dziecka. Opóźniona decyzja lekarza lub jej brak, jest błędem w sztuce lekarskiej.
Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.
- Najczęściej do niedotlenienia płodu ( zamartwicy urodzeniowej ) dochodzi na skutek urazu porodowego lub przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
- Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.
Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.
Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.
Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej. Jesteśmy po to, by Ci pomóc.
Więcej o odszkodowaniu za urazy okołoporodowe
Więcej o urazach przy porodzie
Tachykardia u noworodka występowanie
Częstość występowania arytmii u noworodków szacowana jest na 1–2% wszystkich urodzeń.
W okresie noworodkowym przyczyną zaburzeń rytmu serca mogą być stany przejściowe, takie jak:
- po pierwsze, istotne zaburzenia jonowe
- następnie, hipoglikemia
- hiperbilirubinemia
- niedokrwistość
- prócz tego, niedotlenienie okołoporodowe
- oraz choroby matki w okresie ciąży
Co więcej, zaburzenia rytmu serca mogą pojawić się już w okresie życia płodowego, a ich przebieg jest bardzo zróżnicowany – od całkowicie bezobjawowego, przez gwałtownie postępującą niewydolność serca aż do zgonu. Ponadto, śmiertelność zależy nie tylko od rodzaju arytmii, ale również od współistniejących patologii oraz szybkości i skuteczności postępowania leczniczego. Z tego powodu, w postępowaniu leczniczym niezwykle ważna jest ocena czynników ryzyka wynikających zarówno z charakteru arytmii, jak i chorób współistniejących.
Obecnie, arytmie wykrywa się już w okresie prenatalnym podczas USG serca płodu, zatem można prowadzić wzmożoną obserwację jeszcze w czasie ciąży. Wzrasta także częstość wykrywania arytmii w oddziałach noworodkowych w związku z powszechną dostępnością aparatury monitorującej czynność serca. Właściwie rozpoznany typ arytmii pozwala ustalić zagrożenie dla dziecka i kwalifikację do jej leczenia.
- Czy podczas Twojego porodu doszło do nieprawidłowych zapisów KTG wskazujących na tachykardię u Twojego dziecka?
- Twoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu w związku z nieprawidłowym monitorowaniem KTG przez lekarza podczas porodu?
- Czy lekarz zbyt późno podjął decyzje o cesarskim cięciu, kiedy spadało tętno Twojego dziecka?
Jeżeli tak – zgłoś się teraz i uzyskaj należne Twojej rodzinie roszczenie, czyli odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę.
Tachykardia u noworodka klasyfikacja
Wyróżnia się trzy podstawowe grupy zaburzeń rytmu, czyli:
- tachykardię
- bradykardię
- rytm nieregularny
Tachykardia u noworodka rozpoznawana jest, gdy częstość rytmu serca wynosi >180/min.
Tachykardia u noworodka – czynniki ryzyka zgonu
Do czynników ryzyka zgonu z powodu tachykardii u noworodka zaliczają się, przede wszystkim:
- wstrząs
- niewydolność krążenia
- obrzęk płodu
- złożona wada wrodzona serca
- zaburzenia oddychania: zachłystowe zapalenie płuc, przepuklina przeponowa
- zakażenie
- wcześniactwo
- zaburzenia elektrolitowe
- niewłaściwe lub zbyt późne postępowanie terapeutyczne
- częstość rytmu serca >280/min
- długi czas trwania zaburzenia.
Tachykardia u płodu – leczenie
Jeżeli tachykardia została rozpoznana u Twojego nienarodzonego dziecka, to poród powinien odbyć się w ośrodku dysponującym oddziałem intensywnej terapii noworodkowej.
Przygotowanie do porodu
Przygotowanie do porodu obejmuje:
- wywiad, który uwzględnia takie kwestie jak, m.in.: w którym tygodniu ciąży rozpoznano tachykardię u płodu, czy płód był leczony i jakimi lekami, czy rozwinął się nieimmunologiczny obrzęk płodu i czy ustąpił pod wpływem leczenia, czy rozpoznano prenatalnie wadę wrodzoną serca?
- dodatkowo, również konsultację kardiologa dziecięcego
- oraz zapewnienie stanowiska intensywnej terapii
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli uważasz, że Ty lub Twoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu z winy lekarza przy porodzie, jak najszybciej zgłoś się do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin. Znajdziesz u nas prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.
Zapewniamy bezpłatną analizę dokumentacji medycznej oraz szans procesowych.
Pełna dokumentacja medyczna z okresu prowadzenia ciąży, z przebiegu porodu oraz leczenia dziecka pozwoli nam ocenić możliwość dochodzenia roszczeń. Nasi doświadczeni prawnicy bezpłatnie powiedzą Ci czy w Twoim przypadku możemy mówić o błędzie medycznym.
Jeżeli podłaś ofiarą błędu medycznego przy porodzie odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz dożywotna renta może pomóc Twojej rodzinie w bieżącym funkcjonowaniu, skutecznym leczeniu oraz niezbędnej rehabilitacji.