Przygotowanie do porodu – przyszła Mamo, przygotuj się do porodu
Poród wzbudza niepokój wśród przyszłych Mam (szczególnie wtedy, gdy jeszcze nie rodziły). Przyszłe Mamy obawiają się przede wszystkim bólu związanego z porodem. Dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie do porodu – zarówno fizyczne, jak też psychiczne.
Przez okres ciąży organizm i psychika matki przygotowuje się do porodu i opiekowania noworodkiem. Poza informacjami związanymi z organizacją porodu, warto sięgnąć do wiedzy na temat samej ciąży. Wiele wskazówek dotyczących omawianego procesu zdobyć można w tzw. szkole rodzenia. Spotkania takie organizowane są w prywatnych placówkach oraz szpitalach. Podczas ich trwania kobieta dowiaduje się o przebiegu porodu oraz właściwej opiece nad dzieckiem w pierwszych dniach życia.
Jednym z najważniejszych aspektów przygotowania się do porodu jest zachowanie sprawności fizycznej. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania, zaleca się lekkie ćwiczenia fizyczne- dostosowane do stanu ciężarnej i stopnia zaawansowania ciąży.
Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.
- Najczęściej do niedotlenienia płodu ( zamartwicy urodzeniowej ) dochodzi na skutek urazu porodowego lub przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
- Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
-
Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.
Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.
Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.
Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej. Jesteśmy po to, by Ci pomóc.
Przygotowanie do porodu, a znieczulenie – czyli kilka informacji o bólu porodowym
Bezspornie, poród należy do najbardziej bolesnych doświadczeń w życiu kobiety.
W trakcie jego pierwszej fazy odczuwalne są skurcze macicy, co wynika rozwierania się szyjki. Częstokroć niewłaściwe ułożenie położnicy nasila ból.
W drugim etapie porodu ból najbardziej odczuwalny jest w okolicy krocza. Bez wątpienia, zastosowanie znieczulenie zminimalizuje odczuwalny przez kobietę ból i tym samym, poprawi komfort rodzenia. Podkreślić jednak należy, że znieczulenie przewodowe w wielu przypadkach osłabia czynność skurczową macicy. Co więcej, odczuwanie silnego bólu powoduje wytwarzanie przez organizm człowieka hormonów stresu, a te istotnie wpływają na zmniejszenie ilości krwi przepływającej przez macicę i łożysko.
Przygotowanie do porodu – co zabrać do szpitala?
Każdorazowo, ciężarna zgłaszająca się do szpitala powinna dysponować dokumentacją medyczną z okresu ciąży. To na jej podstawie lekarz dowiaduje się o przebiegu ciąży, stanie płodu oraz matki. W szczególności do placówki medycznej zabrać należy:
- kartę ciąży
- badania USG płodu
- dokumentacje związaną z chorobami dodatkowymi o ile zostały zdiagnozowane
Oprócz dokumentacji medycznej do szpitala zabrać należy rzeczy niezbędne dla mamy i dziecka w pierwszych dniach życia. Wśród rzeczy potrzebnych mamie wymienić można:
- koszulę do porodu
- wkładki laktacyjne
- krem do pielęgnacji brodawek
- przyjmowane leki- o ile istnieją
- kosmetyki
Dla dziecka należy przygotować:
- pieluszki
- ubranka, czapeczki
- koc
- odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji
- chusteczki nawilżane
Błąd przy porodzie – pomagamy Mamom
Nie tylko pomagamy w dochodzeniu roszczeń, ale też edukujemy przyszłe Mamy. Kochane Mamy, jeżeli podejrzewacie zaniedbanie personelu medycznego, nie bójcie się poprosić o pomoc.
W Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.
Bezpłatnie przeanalizuja Twoją dokumentację okołoporodową i obiektywnie odpowiemy na pytanie czy doszło do błędu lekarskiego podczas porodu z winy lekarza.