Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Przygotowanie do porodu

Przygotowanie do poroduPrzygotowanie do porodu – przyszła Mamo, przygotuj się do porodu

Poród wzbudza niepokój wśród przyszłych Mam (szczególnie wtedy, gdy jeszcze nie rodziły). Przyszłe Mamy obawiają się przede wszystkim bólu związanego z porodem. Dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie do porodu – zarówno fizyczne, jak też psychiczne.

Przez okres ciąży organizm i psychika matki przygotowuje się do porodu i opiekowania noworodkiem. Poza informacjami związanymi z organizacją porodu, warto sięgnąć do wiedzy na temat samej ciąży. Wiele wskazówek dotyczących omawianego procesu zdobyć można w tzw. szkole rodzenia. Spotkania takie organizowane są w prywatnych placówkach oraz szpitalach. Podczas ich trwania kobieta dowiaduje się o przebiegu porodu oraz właściwej opiece nad dzieckiem w pierwszych dniach życia.

Jednym z najważniejszych aspektów przygotowania się do porodu jest zachowanie sprawności fizycznej. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania, zaleca się lekkie ćwiczenia fizyczne- dostosowane do stanu ciężarnej i stopnia zaawansowania ciąży.

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

 • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
 • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
 • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

Przygotowanie do porodu, a znieczulenie – czyli kilka informacji o bólu porodowym

Bezspornie, poród należy do najbardziej bolesnych doświadczeń w życiu kobiety.

W trakcie jego pierwszej fazy odczuwalne są skurcze macicy, co wynika rozwierania się szyjki. Częstokroć niewłaściwe ułożenie położnicy nasila ból.

W drugim etapie porodu ból najbardziej odczuwalny jest w okolicy krocza. Bez wątpienia, zastosowanie znieczulenie zminimalizuje odczuwalny przez kobietę ból i tym samym, poprawi komfort rodzenia. Podkreślić jednak należy, że znieczulenie przewodowe w wielu przypadkach osłabia czynność skurczową macicy. Co więcej, odczuwanie silnego bólu powoduje wytwarzanie przez organizm człowieka hormonów stresu, a te istotnie wpływają na zmniejszenie ilości krwi przepływającej przez macicę i łożysko.

Przygotowanie do porodu – co zabrać do szpitala?

Każdorazowo, ciężarna zgłaszająca się do szpitala powinna dysponować dokumentacją medyczną z okresu ciąży. To na jej podstawie lekarz dowiaduje się o przebiegu ciąży, stanie płodu oraz matki. W szczególności do placówki medycznej zabrać należy:

 • kartę ciąży
 • badania USG płodu
 • dokumentacje związaną z chorobami dodatkowymi o ile zostały zdiagnozowane

Oprócz dokumentacji medycznej do szpitala zabrać należy rzeczy niezbędne dla mamy i dziecka w pierwszych dniach życia. Wśród rzeczy potrzebnych mamie wymienić można:

 • koszulę do porodu
 • wkładki laktacyjne
 • krem do pielęgnacji brodawek
 • przyjmowane leki- o ile istnieją
 • kosmetyki

Dla dziecka należy przygotować:

 • pieluszki
 • ubranka, czapeczki
 • koc
 • odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji
 • chusteczki nawilżane

Błąd przy porodzie – pomagamy Mamom

Nie tylko pomagamy w dochodzeniu roszczeń, ale też edukujemy przyszłe Mamy. Kochane Mamy, jeżeli podejrzewacie zaniedbanie personelu medycznego, nie bójcie się poprosić o pomoc.

Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.

Bezpłatnie przeanalizuja Twoją dokumentację okołoporodową i obiektywnie odpowiemy na pytanie czy doszło do błędu lekarskiego podczas porodu z winy lekarza.

bezpłatna konsultacja prawna