Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Odszkodowanie za błąd przy porodzie

Odszkodowanie za błąd przy porodzieOdszkodowanie za błąd przy porodzie

Rodzice chorych dzieci  często pytają nas o wygrane sprawy dotyczące błędów przy porodzie. Mają wątpliwości, czy warto walczyć ze szpitalem, czy warto iść do sądu i w końcu jaką wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia będą w stanie uzyskać od lekarza i szpitala za błąd personelu medycznego podczas porodu. Pomimo, że posiadamy bardzo duże doświadczenie, odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Sytuacja każdej rodziny jest inna, różni się także zakres szkody, dlatego do każdej sprawy musimy podejść indywidualnie.

Postaramy się pokrótce wyjaśnić, jakie okoliczności sądy biorą pod uwagę przy ustalaniu wysokości odpowiedniego odszkodowania, zadośćuczynienia i dożywotniej renty w sprawach medycznych okołoporodowych.

bezpłatna porada prawna

Błąd przy porodzie odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta – co to jest?

Przede wszystkim, dla wielu rodzin problematyczne jest zrozumienie różnicy pomiędzy odszkodowaniem i zadośćuczynieniem. Warto wiedzieć, że są to dwa odrębne świadczenia.

Odszkodowanie ma na celu zrekompensować rzeczywiste straty, które zostały poniesione przez poszkodowanego pacjenta. Są to między innymi koszty leków, wizyt lekarskich, koszty rehabilitacji i wykonanych badań. Niewątpliwie, sąd jest w stanie, na podstawie przedstawionych przez pacjenta dowodów, dokładnie wyliczyć należną wysokość odszkodowania za błąd przy porodzie.

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę ma na celu zrekompensować cierpienia fizyczne i psychiczne, które wynikają z popełnionego błędu medycznego. Zatem zadośćuczynienie jest to składnik rekompensaty szkody, który jest niemożliwy do wyliczenia. Zgodnie z orzecznictwem sądowym, powinna być to kwota odpowiednia. Niezwykle trudno jest wykazać, jaka kwota jest tą odpowiednią, w zawsze przecież bardzo indywidualnej sytuacji poszkodowanego pacjenta.

Odszkodowanie za błąd przy porodzie – okoliczności wpływające na wysokość zadośćuczynienia

Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z utrwalonym poglądem sądów, na wysokość odpowiedniego zadośćuczynienia wpływa m. in.:

  • rozmiar doznanej krzywdy (czyli stopień cierpień fizycznych i psychicznych)
  • intensywność i czas trwania choroby
  • nieodwracalność skutków błędu medycznego
  • wiek poszkodowanego pacjenta
  • utrata przez pacjenta perspektyw na przyszłość
  • poczucie bezradności (zatem konieczność korzystania z pomocy osób trzecich)

bezpłatna porada

Skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika specjalizującego się w błędach medycznych okołoporodowych

Bez wątpienia sprawy dotyczące błędów okołoporodowych są niezwykle skomplikowane. Dodatkowo należy pamiętać, że oprócz odszkodowania i zadośćuczynienia dziecko, którego choroba jest skutkiem nieprawidłowego działania lekarza, może uzyskać także rentę na zwiększone potrzeby.

Mając na uwadze powyższe, warto skorzystać z pomocy Fundacji Od Poczęcie do Narodzin. Powierzając nam Twoją sprawę do bezpłatnej analizy uzyskasz pewność, że rzetelnie i obiektywnie odpowiemy na pytanie czy doszło do błędy lekarza przy porodzie i czy masz realne szanse na uzyskanie odszkodowanie, zadośćuczynienie i renty dla Twojego dziecka.