Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Objawy porażenia mózgowego

Objawy porażenia mózgowegoObjawy porażenia mózgowego

Podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć porażenie mózgowe i chcesz wiedzieć gdzie szukać pomocy?

Niewątpliwie rozpoznanie pierwszych objawów porażenia mózgowego jest istotnym i podstawowym krokiem do zapewnienia dziecku właściwej pomocy i opieki, której z pewnością potrzebuje. Nie pozwól, aby Twoje pytania lub wątpliwości pozostały bez odpowiedzi.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć MPD,  skontaktuj się z lekarzem. Pomocny okaże się neurolog dziecięcy ( poradnia neurologiczna dziecięca ). Neurolog dziecięcy wskaże Ci  właściwą drogę działania oraz program wczesnej interwencji, aby Twoje dziecko mogło prowadzić lepsze i pełniejsze życie. Jeśli leczenie nie rozpocznie się odpowiednio szybko, niestety może znacznie ograniczyć sprawność Twojego dziecka. Należy bowiem pamiętać, że rehabilitacja i terapia są niezwykle ważne w przypadku MPD.

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

  • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
  • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
  • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

Objawy porażenia mózgowego dziecięcego

Mózgowe porażenie dziecięce każdego dotyka w inny sposób. Nie ma zatem typowych objawów MPD, które pojawiają się u każdego chorego. Tak więc objawy mogą być różne. Zazwyczaj pojawiają się one w ciągu pierwszych trzech do pięciu lat życia dziecka.

Jednym z głównych oznak MPD jest osłabienie napięcia mięśniowego i funkcji ruchowych, zaburzona równowaga i koordynacja. Inne charakterystyczne objawy to  dysfunkcje motoryczne, trudności w połykaniu, zaburzenia mowy i słabe napięcie mięśni twarzy. Równie często występują także: upośledzenie czucia, napady padaczkowe i trudności w uczeniu się.

Najbardziej zauważalnym objawem porażenia mózgowego jest osłabienie napięcia mięśniowego. Najczęstszą deformacją mięśni występującą u osób z MPD to hipotonia i hypertonia.

  • Hipotonia, czyli zmniejszenie napięcia mięśniowego (zwiotczenie lub rozluźnienie kończyn)
  • Hypertonia to z kolei zwiększone napięcie mięśniowe (sztywne kończyny)

U dzieci z MPD bardzo często zaburzona jest ich równowaga. Znakiem, że coś jest nie tak w ich postawie może być asymetryczna postawa. Wówczas  prawa i lewa kończyna nie odzwierciedlają siebie nawzajem. Oznacza to iż na przykład: jedna noga zgina się w biodrze, a druga na zewnątrz.

Dzieci z MPD często mają problemy również z:

  • mówieniem
  • połykaniem
  • żuciem

Najbardziej oczywistym, wczesnym objawem porażenia mózgowego jest opóźnienie rozwoju. Z pewnością każdy rodzic z niecierpliwością oczekuje kiedy ich dziecko dorośnie. Niestety dziecięce porażenie mózgowe często uniemożliwia całkowity i zupełny rozwój. Rodzice są pierwszymi, którzy zauważają, kiedy dziecko jest opóźnione w zdobywaniu umiejętności w przewidywanym czasie. Opóźnienie rozwoju występuje wtedy, gdy dziecko nie osiągnęło lub nie rozwinęło określonej umiejętności w odpowiednim czasie, kiedy powinno było to osiągnąć.

bezpłatna konsultacja

Objawy porażenia mózgowego dziecięcego – co robić?

Teraz, gdy wiesz, na co zwracać uwagę, co możesz zrobić?

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko wykazuje niektóre z pierwszych objawów porażenia mózgowego, poproś swojego lekarza o wykonanie MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego). MRI wykorzystuje kombinację pól magnetycznych i fal radiowych, aby uchwycić obraz mózgu lub kręgosłupa. Uważa się, że taki skan mózgu definiuje strukturę mózgu i nieprawidłowości dokładniej niż tomografia komputerowa lub ultradźwięki.

Gdzie szukać pomocy?

Twoje dziecko cierpi na mózgowe porażeniePodejrzewasz błąd lekarza przy porodzie?

Skontaktuj się z nami już dziś! Warto skorzystać z pomocy Fundacji Od Poczęcie do Narodzin. Powierzając nam Twoją sprawę do bezpłatnej analizy uzyskasz pewność, że rzetelnie i obiektywnie odpowiemy na pytanie czy doszło do błędy lekarza przy porodzie i czy masz realne szanse na uzyskanie odszkodowanie, zadośćuczynienie i renty dla Twojego dziecka.