Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Niedotlenienie u noworodka –  jak rozpoznać objawy?

Niedotlenienie u noworodkaNiedotlenienie u noworodka jak rozpoznać objawy?

Podczas porodu może dojść do różnych okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność lekarz oraz położna. Personel medyczny podczas porodu musi wykorzystać wszelkie możliwości, aby przewidzieć ryzyko wystąpienia negatywnych skutków dla zdrowiu zarówno rodzącej jaki i jej dziecka.

Biegli Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin każdego dnia dokonują bezpłatnych analiz dokumentacji medycznej z okresu ciąży oraz porodu i wskazują nieprawidłowości w procedurach medycznych, które wpłynęły na trwały uszczerbek na zdrowiu poszkodowanych. Nasi biegli oceniają czy podczas przyjścia dziecka na świat postępowanie lekarski było prawidłowe. W przypadku wystąpienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy nieprawidłowym działaniem lekarza, a złym stanem zdrowia matki lub dziecka, poszkodowani mają szansę na uzyskanie odszkodowania oraz zadośćuczynienie od lekarza i szpitala.

bezpłatna porada prawna

Niedotlenienie u noworodka czynniki ryzyka i objawy

Niedotlenienie u noworodka występuje częściej, gdy mamy do czynienia z:

  • ciążą przenoszoną
  • przedwczesnym porodem
  • przedłużającym się rozwiązania
  • ciążą mnogą
  • przedwczesnym odklejeniem się łożyska
  • wypadnięciem pępowiny

Szczególnie warto wskazać, iż nie istnieje żadne konkretne badanie, które potwierdza niedotlenienie u noworodka. Towarzyszące okoliczności wskazują na możliwość jego wystąpienia. Jeżeli niemowlę dostanie maksymalnie 3 punkty w skali Apgar, mamy do czynienia z ciężkim niedotlenieniem u noworodka. Tej sytuacji mogą towarzyszyć drgawki, a także śpiączka.

Lekkie stadium niedotlenienie, może skutkować problemami, które wystąpią w późniejszym czasie. Mogą uwidocznić się kłopoty z rozwojem ruchowym, czy też umysłowym, co może się ujawnić dopiero podczas pierwszych lat nauki w szkole. Niemniej jednak niedotlenienie u noworodka może mieć różne postaci i objawy.

Niedotlenienie u noworodka – encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienna

W przebiegu niedotlenienia okołoporodowego pojawiają się zmiany niedotleniowo-niedokrwienne. Mogą one powodować zarówno morfologiczne, jak i czynnościowe zmiany z powodu uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Jednocześnie dochodzi do zaburzeń w procesie dojrzewania tego układu.

Encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienna, to choroba okresu noworodkowego, która bezsprzecznie związana jest z niedotlenieniem. Wywołane uszkodzenia mogą prowadzić do przejściowych zaburzeń neurologicznych, problemów z nauką. Ponadto w konsekwencji może zostać zdiagnozowane porażenie mózgowe, napady, padaczka, a nawet i śmierć mózgu.

Niedotlenienie u noworodka gdzie szukać pomocy?

Jeżeli Twoje dziecko zmaga się ze skutkami niedotlenienia okołoporodowego i podejrzewasz, że stało się to na skutek błędu lekarskiego, zadzwoń do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin. Znajdziesz u nas prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.

Pełna dokumentacja medyczna z okresu prowadzenia ciąży, z przebiegu porodu oraz leczenia dziecka pozwoli nam ocenić możliwość dochodzenia roszczeń. Nasi doświadczeni prawnicy bezpłatnie ocenią czy w Twoim przypadku możemy mówić o błędzie medycznym. Odszkodowanie i zadośćuczynienie może pomóc Ci w łagodzeniu skutków popełnionych uchybień w placówce medycznej.

bezpłatna konsultacja prawna