Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Niedotlenienie mózgu u noworodka

Niedotlenienie mózgu u noworodkaNiedotlenienie mózgu u noworodka

Niedotlenienie mózgu (inaczej zamartwica) to niewątpliwie diagnoza, która wzbudza strach, a wręcz przerażenie u młodych rodziców. Często wiąże się ono bowiem z wystąpieniem wielu schorzeń i niepełnosprawności u noworodka. Uważa się, że ciężkie niedotlenienie stanowi jedno z głównych przyczyn mózgowego porażenia dziecięcego. Niestety do niedotlenienia może dojść z powodu błędu lekarza czy personelu medycznego, którego oczywiście można było uniknąć.

bezpłatna porada prawna

Niedotlenienie mózgu u noworodka – przyczyny

Do niedotlenienia dochodzi wówczas, gdy ilość tlenu w mózgu spada na tyle, że przestaje on funkcjonować. Może ono wystąpić przed porodem, w jego trakcie lub zaraz po nim. Jest to niewątpliwie bardzo poważny stan, który prowadzi niekiedy nawet do śmierci.

Przyczyny niedotlenienia okołoporodowego to przede wszystkim:

  • ucisk pępowiny
  • stan przedrzucawkowy
  • niewydolność krążeniowa
  • spożywanie alkoholu w czasie ciąży
  • palenie tytoniu
  • przedwczesne odklejenie łożyska
  • przedwczesne odpływanie wód płodowych
  • przedłużający się poród
  • wady rozwojowe płodu

Z pewnością nie w każdej sytuacji niedotlenieniu można zapobiec. Często jednak zdarza się, że do niedotlenienia dochodzi z powodu przedłużającego się porodu siłami natury i zbyt późnej decyzji o cesarskim cięciu. Zatem niedotlenienie, a w konsekwencji Mózgowe Porażenie Dziecięce może być wynikiem błędu medycznego podczas porodu.

Niedotlenienie mózgu u noworodka – skutki

Niestety dzieci urodzone w zamartwicy często są opóźnione umysłowo, mają trudności w nauce, są niepełnosprawne. Mogą mieć mózgowe porażenie, padaczkę, niedorozwój. Oczywiście jeśli niedotlenienie jest krótkotrwałe, zazwyczaj nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji dla dziecka.

Gdzie szukać pomocy

Czy Twoje dziecko urodziło się z ciężkim niedotlenieniem i odczuwa do teraz tego konsekwencje zdrowotne?

Podejrzewasz, że podczas porodu doszło do błędu lekarza, położnej?

Zgłoś się już dziś do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin. Znajdziesz  u nas prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.

Bezpłatnie przeanalizujemy Twoja dokumentację okołoporodową i obiektywnie odpowiemy na pytanie czy doszło do błędu lekarskiego podczas porodu z winy lekarza.

bezpłatna konsultacja prawna