Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Nadciśnienie płucne u noworodka

Nadciśnienie płucne u noworodkaNadciśnienie płucne u noworodka

Nadciśnienie płucne występuje przede wszystkim u noworodków donoszonych oraz urodzonych blisko terminu porodu. Zaburzenie stwierdza się u 2–6 na 1000 noworodków.

Nadciśnienie płucne u noworodka jest wynikiem zaburzeń ewolucji krążenia płodowego do krążenia noworodkowego. Charakteryzuje się utrzymującym się wysokim oporem w naczyniach płucnych. Prowadzi to do prawo-lewego przecieku krwi przez otwór owalny i przewód tętniczy Botalla. Przepływ przez płuca się zmniejsza, wymiana gazowa jest upośledzona i występuje sinica.

Nadciśnienie płucne u noworodka – przyczyny

Nadciśnienie płucne dzieli się na pierwotne ( nieznane są przyczyny powstania ) i wtórne.  Wtórne nadciśnienie płucne  rozwijające się w przebiegu:

  • ciężkiego niedotlenienia
  • zapalenia płuc, szczególnie o etiologii paciorkowcowej lub wirusowej
  • zespołu zachłyśnięcia smółką
  • przepukliny przeponowej
  • hipoplazji płuc
  • odmy opłucnej
  • chorób serca (wady, zapalenie mięśnia sercowego, przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego)

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

  • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
  • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
  • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

Nadciśnienie płucne u noworodka – objawy

Objawy mogą występować od urodzenia lub pojawiają się po kilku godzinach życia. Noworodki z nadciśnieniem płucnym są w ciężkim stanie ogólnym, bardzo niestabilne. Każdy dotyk, a nawet hałas może wywołać u nich znaczny spadek saturacji krwi. Nawet niewielkie zmniejszenie zawartości tlenu w mieszaninie gazów oddechowych (o 3–5%) może skutkować wystąpieniem sinicy uogólnionej.

Na obraz kliniczny składają się:

  • nasilone zaburzenia oddechowe z uogólnioną sinicą (objaw dominujący)
  • niewydolność krążenia z towarzyszącym powiększeniem wątroby (często).

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli u noworodka po porodzie wystąpiło nadciśnienie płucne  konieczna jest szybka i właśia reakcja zespołu neonatologicznego w celu ratowania zdrowia i życia dziecka.

Czasami dzieje się jednak zupełnie inaczej. Nieostrożność czy zaniedbanie ze strony presonelu medycznego doprowadzają do stałego uszczerbku na zdrowiu. Gdy dochodzi do przykrego w skutkach błędu medycznego pojawia się złość, rozpacz i emocje trudne do wyrażenia. W takiej sytuacji należy sobie postawić podstawowe pytanie: czy personel medyczny rzeczywiście postępował zgodnie z określonymi procedurami i aktualna wiedzą medyczną?

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu lekarskiego  nie zwlekaj – zgłoś się już dziś do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin. Zasługujesz na sprawiedliwość, a my zrobimy wszystko, aby dać Twojemu maleństwu szansę na nieprzerwaną opiekę medyczną i rehabilitację na najwyższym poziomie.

Już dziś wykonaj pierwszy krok i zgłoś się do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin, a uzyskasz informacje na temat tego jak zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka i  w jaki sposób uzyskać dokumentację medyczną.

Zapewniamy bezpłatną analizę dokumentacji medycznej oraz szans procesowych.

Pełna dokumentacja medyczna z okresu prowadzenia ciąży, z przebiegu porodu oraz leczenia dziecka pozwoli nam ocenić możliwość dochodzenia roszczeń. Nasi doświadczeni prawnicy bezpłatnie powiedzą Ci czy w Twoim przypadku możemy mówić o błędzie medycznym.

Jeżeli podłaś ofiarą błędu medycznego przy porodzie odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz dożywotna renta może pomóc Twojej rodzinie w bieżącym funkcjonowaniu, skutecznym leczeniu oraz niezbędnej rehabilitacji.

bezpłatna konsultacja prawna