Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Mózgowe porażenie dziecięce charakterystyka

Mózgowe porażenie dziecięceMózgowe porażenie dziecięce charakterystyka

Mózgowe porażenie dziecięce to dla rodziców chorych dzieci często brzmi jak wyrok. Niewątpliwie  MPD jest diagnozą, z którą niewątpliwie trudno się pogodzić. Tak też było w przypadku naszych klientów Marty i Marcina – rodziców małej Paulinki, która w wyniku niedotlenienia przy porodzie cierpi obecnie na porażenie mózgowe.

Sprawa trafiła do sądu. Nasi prawnicy walczą o sprawiedliwość, odszkodowanie oraz rentę, gdyż niedotlenienie spowodowane było zbyt późnym wykonaniem cesarskiego cięcia. Lekarze zwlekali z decyzją o cesarce, przez co poród pani Marty trwał 15 godzin! Dziecko urodziło się w skrajnej zamartwicy, otrzymało 1 punkt w skali Agar. Na szczęście Paulinkę udało się odratować, jednak skutki błędu lekarzy pozostaną z nią do końca życia.

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nie lada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

 • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
 • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
 • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

Mózgowe porażenie dziecięce charakterystyka – czym jest?

MPD jest zespołem zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. Do zaburzeń tych dochodzi najczęściej jeszcze podczas życia płodowego lub w czasie porodu. Porażenie mózgowe nie jest zatem chorobą, którą da się jednoznacznie zdefiniować. Stanowi ono pewną grupę objawów wynikających z uszkodzenia mózgu.

Bez wątpienia MPD może być spowodowane między innymi wcześniactwem, jednak to niedotlenienie uznawane jest za główną jego przyczynę.

Należy pamiętać, iż jest to schorzenie nieuleczalne i nieodwracalne, a konsekwencje dotykają głównie obszaru neurologicznego dziecka.

Oczywiście każdy przypadek jest inny. Chcąc jednak uogólnić i określić, z czym wiąże się mózgowe porażenie, należy stwierdzić, że MPD wiąże się przede wszystkim z upośledzeniem umysłowym.

Czynniki ryzyka mózgowego porażenia dziecięcego

Mózgowym porażeniem dziecięcym zagrożone są przede wszystkim wcześniaki oraz dzieci o niskiej masie urodzeniowej. Pozostałe czynniki ryzyka to między innymi:

 • zatrucie ciążowe
 • wiek ciężarnej powyżej 40 roku życia lub poniżej 16
 • niedokrwienie płodu
 • infekcje i zakażenia, zwłaszcza cytomegalia, różyczka i toksoplazmoza
 • palenie tytoniu w czasie ciąży
 • ciąża wielopłodowa
 • niewłaściwe przodowanie
 • niedotlenienie

Mózgowe porażenie dziecięce charakterystyka – konsekwencje

U dzieci z MPD, oczywiście obok upośledzenia umysłowego, spotyka się równie często:

 • padaczkę
 • drgawki
 • zaburzenia funkcji wzrokowych
 • zaburzenia mowy oraz słuchu
 • trudności z przełykaniem, żuciem
 • trudności z koncentracją

Gdzie szukać pomocy?

Mózgowe porażenie dziecięce może być spowodowane błędem przy porodzie.

JeżelTwoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu z winy lekarza przy porodzie, niezwłocznie zadzwoń do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin. Znajdziesz u nas prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.

Pełna dokumentacja medyczna z okresu prowadzenia ciąży, z przebiegu porodu oraz leczenia dziecka pozwoli nam oceni możliwość dochodzenia roszczeń. Nasi doświadczeni prawnicy bezpłatnie ocenią czy w Twoim przypadku możemy mówić o błędzie medycznym. Odszkodowanie i zadośćuczynienie może pomóc Ci w łagodzeniu skutków popełnionych uchybień w placówce medycznej.

bezpłatna konsultacja prawna