Mózgowe porażenie dziecięce charakterystyka
Mózgowe porażenie dziecięce to dla rodziców chorych dzieci często brzmi jak wyrok. Niewątpliwie MPD jest diagnozą, z którą niewątpliwie trudno się pogodzić. Tak też było w przypadku naszych klientów Marty i Marcina – rodziców małej Paulinki, która w wyniku niedotlenienia przy porodzie cierpi obecnie na porażenie mózgowe.
Sprawa trafiła do sądu. Nasi prawnicy walczą o sprawiedliwość, odszkodowanie oraz rentę, gdyż niedotlenienie spowodowane było zbyt późnym wykonaniem cesarskiego cięcia. Lekarze zwlekali z decyzją o cesarce, przez co poród pani Marty trwał 15 godzin! Dziecko urodziło się w skrajnej zamartwicy, otrzymało 1 punkt w skali Agar. Na szczęście Paulinkę udało się odratować, jednak skutki błędu lekarzy pozostaną z nią do końca życia.
Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nie lada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.
- Najczęściej do niedotlenienia płodu ( zamartwicy urodzeniowej ) dochodzi na skutek urazu porodowego lub przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
- Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
- Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.
Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.
Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.
Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej. Jesteśmy po to, by Ci pomóc.
Mózgowe porażenie dziecięce charakterystyka – czym jest?
MPD jest zespołem zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. Do zaburzeń tych dochodzi najczęściej jeszcze podczas życia płodowego lub w czasie porodu. Porażenie mózgowe nie jest zatem chorobą, którą da się jednoznacznie zdefiniować. Stanowi ono pewną grupę objawów wynikających z uszkodzenia mózgu.
Bez wątpienia MPD może być spowodowane między innymi wcześniactwem, jednak to niedotlenienie uznawane jest za główną jego przyczynę.
Należy pamiętać, iż jest to schorzenie nieuleczalne i nieodwracalne, a konsekwencje dotykają głównie obszaru neurologicznego dziecka.
Oczywiście każdy przypadek jest inny. Chcąc jednak uogólnić i określić, z czym wiąże się mózgowe porażenie, należy stwierdzić, że MPD wiąże się przede wszystkim z upośledzeniem umysłowym.
Czynniki ryzyka mózgowego porażenia dziecięcego
Mózgowym porażeniem dziecięcym zagrożone są przede wszystkim wcześniaki oraz dzieci o niskiej masie urodzeniowej. Pozostałe czynniki ryzyka to między innymi:
- zatrucie ciążowe
- wiek ciężarnej powyżej 40 roku życia lub poniżej 16
- niedokrwienie płodu
- infekcje i zakażenia, zwłaszcza cytomegalia, różyczka i toksoplazmoza
- palenie tytoniu w czasie ciąży
- ciąża wielopłodowa
- niewłaściwe przodowanie
- niedotlenienie
Mózgowe porażenie dziecięce charakterystyka – konsekwencje
U dzieci z MPD, oczywiście obok upośledzenia umysłowego, spotyka się równie często:
- padaczkę
- drgawki
- zaburzenia funkcji wzrokowych
- zaburzenia mowy oraz słuchu
- trudności z przełykaniem, żuciem
- trudności z koncentracją
Gdzie szukać pomocy?
Mózgowe porażenie dziecięce może być spowodowane błędem przy porodzie.
JeżelTwoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu z winy lekarza przy porodzie, niezwłocznie zadzwoń do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin. Znajdziesz u nas prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.
Pełna dokumentacja medyczna z okresu prowadzenia ciąży, z przebiegu porodu oraz leczenia dziecka pozwoli nam oceni możliwość dochodzenia roszczeń. Nasi doświadczeni prawnicy bezpłatnie ocenią czy w Twoim przypadku możemy mówić o błędzie medycznym. Odszkodowanie i zadośćuczynienie może pomóc Ci w łagodzeniu skutków popełnionych uchybień w placówce medycznej.