Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Jak odczytać zapis KTG w ciąży – co oznaczają liczby

ktg co oznaczają liczbyJak odczytać zapis KTG w ciąży – co oznaczają liczby

Zapis KTG –  co to jest KTG?

Pytanie to, zadaje sobie wielu przyszłych rodziców. Kardiotokografia (KTG badanie) , w największym uproszczeniu, to badanie pozwalające monitorować czynność serca płodu ( tętno płodu ) oraz skurcze macicy. W prawidłowym przebiegu ciąży badanie KTG wykonuje się gdy zbliża się rozwiązanie oraz w trakcie porodu. W przypadku ciąży zagrożonej lub wielopłodowej KTG dziecka można wykonywać regularnie od około 28 tygodnia.

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

  • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
  • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
  • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

KTG co to jest – na czym polega badanie ktg?

Podczas  badania KTG na brzuch przyszłej mamy zakłada się dwa pasy z czujnikami. Jeden z nich mierzy liczbę uderzeń serca płodu, zaś drugi rejestruje skurcze macicy.Wyniki ukazują się na monitorze. Standardowe badanie trwa ok. 30 minut, w razie potrzeby może jednak zostać przedłużone. Trzeba dodać, że podczas badania konieczne jest przyjęcie stabilnej i nieruchomej pozycji. Pewną rekompensatą za tę niewygodę jest na pewno możliwość dowiedzenia się, co słychać u maleństwa.

KTG co oznaczają liczby?

Zapis KTG informuje,  ile razy w ciągu minuty bije serce płodu i jaki jest stosunek akcji serca dziecka do skurczów macicy.

  • Prawidłowa liczba uderzeń to 110-160 na minutę – taki stan określamy normokardią.
  • Gdy liczba uderzeń spada poniżej 110 na minutę ( nastąpi spadek tętna płodu ) mamy do czynienia z bradykardią ( bradykardia płodu ). Nie jest to na pewno stan prawidłowy, może bowiem świadczyć o niedotlenieniu płodu.
  • Liczba uderzeń przekraczająca 160 na minutę to równie stan patologiczny, nazywany trachykardią ( tachykardia u płodu ), która może występować np. z powodu zakażeń wewnątrzmacicznych.

Zapis  KTG pozwala również ocenić oscylację tempa bicia serca. Prawidłowa powinna mieścić się w przedziale od 5 do 25 na minutę. Wynik poniżej 5 może świadczyć o niedotlenieniu płodu, a powyżej 25 o owinięciu się pępowiny wokół główki dziecka.

Jak odczytać zapis KTG w ciąży – czy odchylenia zawsze są groźne

Przyspieszenie  lub spowolnienie tętna płodu nie zawsze musi świadczyć o faktycznych problemach z dobrostanem dziecka. Dotyczy to zmian krótkotrwałych i przejściowych. Jednak regularne wykonywanie zapisów KTG i wnikliwa obserwacja wyników umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych zagrożeń oraz doprowadzenie ciężarnej do pomyślnego zakończenia ciąży.

bezpłatna konsultacja

Jak odczytać zapis KTG w ciąży ­– pod warunkiem, że „nie zaginął” w szpitalu

Badanie KTG jest cennym źródłem informacji na temat stanu płodu oraz przebiegu ciąży. Utrzymujący się spadek lub wzrost tętna płodu powinien być sygnałem do wzmożonej czujności, a niekiedy podjęcia decyzji o zakończeniu ciąży cesarskim cięciem. Nie zawsze jednak nieprawidłowy zapis KTG skłania personel medyczny do podjęcia właściwych decyzji. Co nierzadko skutkuje bardzo poważnymi urazami okołoporodowymi, a nawet śmiercią dziecka lub matki.

Zapis KTG to również nieoceniony dowód w sądowych procesach o odszkodowanie. Wiedzą o tym wszystkie zainteresowane strony, a szczególnie szpitale, w których do błędu mogło dojść i prawnicy, którzy potencjalny błąd mają wykazać.

W dokumentacji, którą uzyskujemy od naszych klientów najczęściej brakującymi dokumentami są właśnie zapisy KTG. Zdarza się, że odpowiadając na prośby naszych klientów pomagamy w uzyskaniu brakujących zapisów KTG. Nierzadko wymaga to dużego zaangażowania i determinacji.

Potrzebna pomoc profesjonalisty

Jeśli masz wątpliwości jak odczytać zapis KTG w ciąży i zastanawiasz się, czy za zły stan zdrowia Twojego dziecka odpowiada personel medyczny zgłoś się do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin. Zapewniamy Ci profesjonalną i bezpłatną analizę dokumentacji okołoporodowej. W Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów lekarskich przy porodzie.