Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Interpretacja zapisów KTG

Interpretacja zapisów KTGInterpretacja zapisów KTG

Jak odczytać zapis KTG w ciąży? To pytanie, które zapewne zadaje sobie wielu przyszłych rodziców.

Kardiotokografia (KTG), w największym uproszczeniu, to badanie pozwalające monitorować czynność serca płodu oraz skurcze macicy. W prawidłowym przebiegu ciąży KTG wykonuje się gdy zbliża się rozwiązanie oraz w trakcie porodu.

W przypadku ciąży zagrożonej lub wielopłodowej KTG można wykonywać regularnie od około 28 tygodnia.

Podczas  badania KTG na brzuch przyszłej mamy zakłada się dwa pasy z czujnikami. Jeden z nich mierzy liczbę uderzeń serca płodu, zaś drugi rejestruje skurcze macicy. Wyniki ukazują się na monitorze. Standardowe badanie trwa ok. 30 minut. W razie potrzeby może jednak zostać przedłużone. I tutaj, co nie jest pewnie bez znaczenia dla cierpliwości przeciętnego człowieka. Trzeba dodać, że podczas badania konieczne jest przyjęcie stabilnej i nieruchomej pozycji. Pewną rekompensatą za tę niewygodę jest na pewno możliwość dowiedzenia się, co słychać u maleństwa

bezpłatna konsultacja prawna

Interpretacja zapisów KTG – Co lekarze biorą pod uwagę podczas interpretacji wyników badania KTG?

Przyspieszenie  lub spowolnienie tętna płodu nie zawsze musi świadczyć o faktycznych problemach z dobrostanem dziecka. Jednak regularne wykonywanie zapisów KTG i wnikliwa obserwacja wyników umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych zagrożeń oraz doprowadzenie ciężarnej do pomyślnego zakończenia ciąży.

Lekarze nie interpretują jedynie zapisów KTG, ale biorą również pod uwagę inne czynniki:

  • choroby u matki dziecka w czasie ciąży (np. choroby nerek albo cukrzyca)
  • powikłania związane z ciążą np. konfilkt serologiczny albo nadciśnienie indukowane ciążą
  • czynniki ryzyka w czasie ciąży, jakimi są wady zdiagnozowane u dziecka, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu, krwawienie z dróg rodnych
  • wiek ciążowy
  • zaawansowanie porodu
  • leki i używki zażywane przez ciężarną
  • pozycja ciała podczas zapisu KTG (leżenie na plecach może powodować zmniejszenie macicznego przepływu krwi, a co za tym idzie pogorszenie transportu tlenu oraz substancji odżywczych do płodu)

Interpretacja zapisów KTG – Jakie informacje lekarz powinien zawrzeć w dokumentacji medycznej?

Lekarz powinien odnotować w dokumentacji następujące informacje:

  • dane pacjentki oraz numer historii choroby
  • datę oraz godzinę każdego zapisu KTG (jeżeli urządzenie automatycznie drukuje datę i godzinę to należy sprawdzić, czy są właściwe – szczególnie w okresie zmiany czasu)
  • tętno matki w okresie rozpoczynania prowadzenia zapisu KTG
  • pozycja rodzącej/zmiany położenia ciała
  • leki podawane rodzącej
  • informacje dotyczące badania wewnętrznego, czyli: rozwarcie szyjki macicy, barwa odpływającego płynu odwodniowego, informacja o przebiciu błon płodowych
  • ciśnienie tętnicze krwi rodzącej przed wykonaniem oraz po wykonaniu znieczulenia zewnątrzoponowego
  • określenie rodzaju metody monitorowania czynności serca płodu

Jeżeli dokumentacja medyczna jest niepełna lub nierzetelna to można podejrzewać, że lekarz poprzez poważne braki w dokumentacji medycznej próbował ukryć swoje zaniedbania. W Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, aby przeanalizować Twoją dokumentację medyczną i ocenić, czy lekarz popełnił błąd podczas porodu.

bezpłatna porada prawna

Gdzie szukać pomocy

Czy podejrzewasz, że w trakcie Twojego leczenia doszło do błędu medycznego? W takiej sytuacji, możesz starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. W Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.

Bezpłatnie przeanalizuja Twoja dokumentację okołoporodową i obiektywnie odpowiemy na pytanie czy doszło do błędu lekarskiego podczas porodu z winy lekarza.