Najczęsciej zadawane pytania i odpowiedzi

Porażenie mózgowe czy jest wynikiem błędu lekarskiego przy porodzie?

Ustalenie, czy dziecięce porażenie mózgowe jest wynikiem błędu lekarskiego, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia uprawnień poszkodowanej rodziny do odszkodowania, zadośćuczynienia i dożywotniej renty.

Najlepszym i jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy doszło do błędu okołoporodowego z winy personelu medycznego podczas porodu  jest skontaktowanie się z prawnikiem w celu analizy dokumentacji medycznej i konsultacji prawnej. Doświadczony adwokat, radca prawny specjalizujący się w błędach medycznych okołoporodowych przeprowadzi dokładne badanie dokumentacji medycznej oraz rekonstrukcję wydarzeń podczas porodu,  aby ustalić, czy zaniedbanie, błąd lekarza, położnej jest przyczyną dziecięcego porażenia mózgowego.

Czy hipoksja może powodować drgawki?

Niedotlenienie okołoporodowe może powodować drgawki. Gdy mózg jest pozbawiony tlenu, oznacza to, że komórki mózgowe są pozbawione jednego z kluczowych składników, których potrzebują do funkcjonowania. Kiedy komórki umierają, złożone połączenia, które pomagają różnym częściom mózgu komunikować się, zostają zakłócone. Może to spowodować drgawki, które są nieprawidłowymi wyładowaniami elektrycznymi w mózgu.

Jak długo dziecko może przeżyć bez tlenu?

Pytania o to, jak długo nienarodzone dziecko może przetrwać bez tlenu, są złożone. Po pierwsze, istnieje rozróżnienie między czasem przeżycia, a niekorzystnymi skutkami dla zdrowia (takimi jak uszkodzenie mózgu), a czasem przeżycia bez negatywne skutki dla zdrowia.
Płody zazwyczaj umierają po 25 minutach bez tlenu. W przypadku całkowitej utraty tlenu (np. z całkowitym zamknięciem przepływu tlenu prze pępowinę, masywną utratą krwi lub stałą bradykardią płodu) dziecko powinno przyjść na świat poprzez ciecie cesarskie w ciągu 5 minut i nie dłużej niż 15 minut.