Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Encefalopatia okołoporodowa

Encefalopatia okołoporodowaEncefalopatia okołoporodowa

Czy encefalopatia okołoporodowa – niedotlenienie mózgu podczas porodu może być przyczyną niepełnosprawności dziecka?

Encefalopatia noworodków występuje u 2–4 noworodków na 1000 żywych urodzeń. Występującym u noworodka bezpośrednio po porodzie i charakteryzującym się trudnościami z podjęciem i utrzymaniem własnego oddechu oraz obecnością od pierwszej doby życia zespołu neurologicznego pod postacią zaburzeń świadomości, obniżenia napięcia mięśniowego i (często, ale nie zawsze) drgawek.

Istnieją trzy typy uszkodzenia mózgu u noworodka, które mogą być spowodowane nieprawidłowym działaniem personelu medycznego w czasie porodu, które może doprowadzić do encefalopatii okołoporodowej. Poznanie skomplikowanych zagadnień medycznych pomoże Ci w pewnym stopniu zrozumieć przyczynę niepełnosprawności Twojego dziecka.

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

  • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
  • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.

  • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

Encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienna

Encefalopatia okołoporodowa jest medycznym określeniem uszkodzenia mózgu spowodowanego zmniejszeniem prężności tlenu we krwi oraz problemami z dopływem krwi do narządów. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów noworodków w okresie okołoporodowym oraz najważniejszą przyczynę zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Uszkodzeniu mózgu w okresie okołoporodowym najczęściej towarzyszy uszkodzenie układu oddechowego i nerek.

Objawy encefalopatii okołoporodowej występujące już od urodzenia, które powinny Cię zaniepokoić to:

  • wzrost napięcia mięśniowego
  • małogłowie
  • senność
  • nadwrażliwość na bodźce
  • zaburzenia oddychania
  • zaburzenia rozwoju umysłowego

Leukomalacja okołokomorowa

Jest to śmierć istoty białej mózgu, a następnie utrata tkanki mózgowej. Istota biała wpływa na zdolność mózgu do uczenia się, a jej uszkodzenie może skutkować wieloma dolegliwościami neurologicznymi. Częstość występowania leukomalacji okołomorowej jest odwrotnie proporcjonalna do masy urodzeniowej i wieku ciążowego – dzieci urodzone przedwcześnie są bardziej narażone. Najczęstszą konsekwencją leukomalacji okołokomorowej jest Mózgowe Porażenie Dziecięce. MPD charakteryzuje się trudnościami w kontrolowaniu celowych ruchów. Istnieje wiele stopni MPD, niewielkie uszkodzenia mózgu zazwyczaj skutkują łagodnymi upośledzeniami.

Krwotok wewnątrzczaszkowy

Krwawienie w mózgu, jest powszechnie określane jako krwotok wewnątrzczaszkowy. Najczęstszą przyczyną krwotoku wewnątrzczaszkowego jest udar mózgu płodu. Zablokowane lub uszkodzone naczynia krwionośne w mózgu dziecka mogą powodować udar i krwotok. Poza uszkodzeniami mechanicznymi krwotok wewnątrzczaszkowy może zostać spowodowany wysokim ciśnieniem krwi, powikłaniami związanymi z łożyskiem lub infekcją u matki.

Niektórym urazom porodowym, które prowadzą do porażenia mózgowego można zapobiec. Źródłem choroby w tego typu przypadkach jest zaniedbanie ze strony zespołu położniczego. Nie obwiniaj się niepotrzebnie – czy jesteś pewna, że lekarze zrobili wszystko co mogli, aby uratować zdrowie Twojego dziecka? Opowiedz nam o swoim porodzie, podziel się z nami swoją historią. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc.

 

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli uważasz, że Ty lub Twoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu z winy lekarza przy porodzie, jak najszybciej zgłoś się do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin. Znajdziesz u nas prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.

Zapewniamy bezpłatną analizę dokumentacji medycznej oraz szans procesowych.

Pełna dokumentacja medyczna z okresu prowadzenia ciąży, z przebiegu porodu oraz leczenia dziecka pozwoli nam ocenić możliwość dochodzenia roszczeń. Nasi doświadczeni prawnicy bezpłatnie powiedzą Ci czy w Twoim przypadku możemy mówić o błędzie medycznym.

Jeżeli podłaś ofiarą błędu medycznego przy porodzie odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz dożywotna renta może pomóc Twojej rodzinie w bieżącym funkcjonowaniu, skutecznym leczeniu oraz niezbędnej rehabilitacji.

bezpłatna konsultacja prawna