Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – Cięcie cesarskie
Czy wiesz w jakich sytuacjach lekarz powinien wykonać cesarskie cięcie?
Bez wątpienia, gdyby lekarze w każdym przypadku stosowali rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), wielu błędów okołoporodowych udałoby się uniknąć. Niestety, z długoletniego doświadczenia wiemy, że dość często przyczyną dziecięcego porażenia mózgowego jest za późno przeprowadzona operacja cesarskiego cięcia.
Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.
- Najczęściej do niedotlenienia płodu ( zamartwicy urodzeniowej ) dochodzi na skutek urazu porodowego lub przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
- Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.
Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.
Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.
Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej. Jesteśmy po to, by Ci pomóc.
Cięcie cesarskie – rekomendacje PTG – wskazania planowe
Co do zasady, wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia dzielimy na cztery grupy: wskazania elektywne (planowe), wskazania pilne, wskazania naglące i wskazania nagłe (natychmiastowe). Zgodnie z rekomendacjami PTG do wskazań planowych wykonania zabiegu zalicza się m. in.:
- wskazania pozapołożnicze (a zatem wskazania neurologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, kardiologiczne, hematologiczne, psychiatryczne).
- nieprawidłowe położenie płodu.
- niewspółmierność płodowo-miedniczna (a zatem wady anatomiczne miednicy, makrosomia płodu od 4500 g, duży płód w cukrzycy od 4250g).
- zagrażająca dystocja barkowa.
- cienka blizna macicy, po przebytym cięciu cesarskim.
Planowe cesarskie cięcie – decyzja lekarza
Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na rozcięciu powłok brzusznych i macicy w celu wyjęcia dziecka. Co do zasady, wykonuje się go wówczas, kiedy poród naturalny jest niemożliwy albo istnieją istotne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Co więcej, cięcie cesarskie jest poważną interwencją chirurgiczną i niesie ze sobą ryzyko powikłań. Należy zatem pamiętać, że decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia podejmuje doświadczony ginekolog-położnik. Warto również dodać, że każdy przypadek jest inny, zatem decyzję o cesarskim cięciu rozpatruje się indywidualnie, w odniesieniu do konkretnego przypadku.
Skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem
Pamiętaj, co do zasady sprawy, które dotyczą błędów okołoporodowych są bardzo trudne i skomplikowane. Mamy świadomość, że po takiej tragedii, jaką jest dziecięce porażenie mózgowe, raczej nie masz już siły walczyć o sprawiedliwość. Bez wątpienia, nie powinieneś jednak rezygnować.
Jeśli uważasz, że w podczas Twojego porodu personel medyczny dopuścił się błędu w sztuce lekarskiej to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom. W Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.
Bezpłatnie przeanalizują Twoją dokumentację okołoporodową i obiektywnie odpowiemy na pytanie czy doszło do błędu lekarskiego podczas porodu z winy lekarza.