Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Ciąża przenoszona skutki zrowotne dla noworodka

ciąża przenoszonaCiąża przenoszona skutki zrowotne dla noworodka

Ciąża przenoszona i ciąża przeterminowana to terminy bardzo często ze sobą mylone. Bezwzględnie należy je rozróżnić. Jeśli chcesz poznać różnicę między tymi dwoma pojęciami, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Ciąża przenoszona, a ciąża przeterminowana

Ciąża przeterminowana to taka, która trwa pomimo przekroczenia wyliczonego przez lekarza terminu porodu. Nie zawsze oznacza, że będzie zarazem ciążą przenoszoną. Ogólnie rzecz biorąc, zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla płodu.

O ciąży przeterminowanej mówimy natomiast wówczas, gdy występują objawy starzejącego się łożyska, jego niewydolności pod postacią zmniejszenia ilości płynu owodniowego, zmniejszenia ruchliwości płodu, gęstych wód płodowych.

Skutki ciąży przenoszonej

Należy mieć świadomość, iż ciąża przenoszona stanowi potencjalne zagrożenie dla życia płodu! Może prowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Twojego dziecka.

W przypadku przenoszenia ciąży płód jest poważnie zagrożony. Wskutek pogarszania się wydolności łożyska wraz z wydłużaniem czasu przeterminowania zwiększa się śmiertelność okołoporodowa. Zatem wynika stąd  konieczność intensywnego nadzoru nad ciężarnymi w ciąży przeterminowanej.

Skutkami przeterminowania ciąży są w szczególności:

Ciąża przenoszona, a błąd lekarza

 Standardowym postępowaniem indukowania porodu jest przebicie pęcherza płodowego oraz wlew oksytocyny.

Bez wątpienia, jednak,  doświadczony położnik zdaje sobie sprawę, że nigdy nie można z całą pewnością ustalić przeterminowania. Dlatego stosując powyższe wytyczne dotyczące wywołania porodu, często wznieca się czynność porodową u kobiet, u których tak naprawdę nie nadszedł jeszcze termin. Zazwyczaj skutkiem tego jest zaburzony przebieg porodu. Powikłania te powodują zwiększenie zachorowalności, a nawet umieralności okołoporodowej noworodków.

Bezwzględnie należy pamiętać, iż indukcja porodu poprzez przebicie pęcherza płodowego musi szybko zakończyć się rozwiązaniem, a w przypadku zahamowania porodu – cesarskim cięciem. Zbyt późne podjęcie decyzji o porodzie może okazać się błędem lekarza.

bezpłatna porada prawna

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli Ty lub Twoje dziecko doznaliście trwałego uszczerbku na zdrowiu z winy lekarza przy porodzie, niezwłocznie zadzwoń do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin. Od wielu lat wspieramy poszkodowane dzieci i ich rodziców.

Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację okołoporodową i wskażemy czy doszło do błędu lekarskiego przy porodzie.