Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Cewnik Foleya, a preindukcja porodu

Cewnik FoleyaCewnik Foleya, a preindukcja porodu

Cewnik Foleya ma na celu mechaniczne rozszerzanie szyjki macicy, jak również na stymulacji wydzielania endogennych prostaglandyn. Przeciwwskazaniami do tzw. mechanicznego rozszerzania szyjki macicy są: przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, niskie usadowienie łożyska oraz krwawienie z dróg rodnych.

Cewnik Foleya został zastosowany po raz pierwszy, celem preindukcji porodu w 1861 roku.

bezpłatna porada prawna

Indukcja porodu – na czym polega?

Indukcja porodu ma na celu wywołanie akcji skurczowej przed jej samoistnym rozpoczęciem. Wywołanie czynności skurczowej macicy jest wskazane, gdy kontynuowanie ciąży stanowi ryzyko dla matki lub płodu, a nie ma wskazań do zakończenia ciąży za pomocą cesarskiego cięcia. Odsetek porodów indukowanych stale wzrasta. W ostatnim dziesięcioleciu odsetek porodów indukowanych wzrósł aż dwukrotnie i wynosi 30%.

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

  • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
  • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
  • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

Preindukcja porodu – zalety

Dzięki preindukcji porodu, m.in.:

  • zmniejsza się liczba cięć cesarskich
  • wskaźnik zachorowalności matek i noworodków stale spada
  • matka i dziecko krócej przebywają w szpitalu

Farmakologiczne i mechaniczne metody przyśpieszające dojrzewanie szyjki macicy

Metody, które przyśpieszają dojrzewanie szyjki macicy można podzielić na farmakologiczne oraz mechaniczne. Farmakologiczne metody obejmują zastosowanie: prostaglandyny, mifepriston, estrogeny, donory NO). Mechaniczne metody przyśpieszające dojrzewanie szyjki macicy to:

  • cewnik Foleya
  • ginekologiczny dwubalonowy cewnik Atad
  • rozszerzadła higroskopowe
  • amniotomia
  • i inne

Cewnik Foleya, a indukcja porodu

Zastosowanie doszyjkowe cewnika Foleya powoduje istotną zmianę stanu szyjki macicy. Cewnik Foleya pozwala na wywołanie porodu drogami natury u przeważającej liczby ciężarnych pacjentek.

Cewnik Foleya jest bezpieczną metodą – zarówno dla matki, jak i dziecka. Ponadto, preindukcja porodu z zastosowaniem cewnika Foleya jest bardzo skuteczną metodą w przypadku powikłanych ciąż i nie powoduje wzrostu ryzyka zakończenia ciąży przez cięcie cesarskie. Indukcja porodu przez cewnik Foleya jest również łatwą do przeprowadzenia i stosunkowo niedrogą metodą.

Błąd lekarza przy porodzie

Medycyna stale się rozwija, niestety mimo to poród wciąż może wiązać się z powikłaniami. Niejednokrotnie poród kończy się uszczerbkiem na zdrowiu matki lub dziecka, a w najgorszych przypadkach nawet śmiercią.

Jeżeli podejrzewasz, że personel medyczny jest winny tragedii, która Cię spotkała, skontaktuj się skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin.

Już dziś wykonaj pierwszy krok i zgłoś się do Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin, a uzyskasz informacje na temat tego jak zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka i  w jaki sposób uzyskać dokumentację medyczną.

Zapewniamy bezpłatną analizę dokumentacji medycznej oraz szans procesowych.

Pełna dokumentacja medyczna z okresu prowadzenia ciąży, z przebiegu porodu oraz leczenia dziecka pozwoli nam ocenić możliwość dochodzenia roszczeń. Nasi doświadczeni prawnicy bezpłatnie powiedzą Ci czy w Twoim przypadku możemy mówić o błędzie medycznym.

Jeżeli podłaś ofiarą błędu medycznego przy porodzie odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz dożywotna renta może pomóc Twojej rodzinie w bieżącym funkcjonowaniu, skutecznym leczeniu oraz niezbędnej rehabilitacji.

bezpłatna konsultacja prawna