Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Błąd w sztuce lekarskiej przy porodzie

Błąd w sztuce lekarskiej przy porodzieBłąd w sztuce lekarskiej przy porodzie

Poród to niewątpliwie niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdej matki. To piękny moment, w którym witamy na świecie nasze maleństwo.

Niestety poród nie zawsze przebiega prawidłowo i kończy się pomyślnie. Niekiedy dochodzi do poważnych zaniedbań i błędów z winy lekarza, których zdecydowanie można było uniknąć. Często skutkują one poważnym uszczerbkiem na zdrowiu malucha. Bez wątpienia, za błąd w sztuce lekarskiej powodujący negatywny skutek, należy Ci się odszkodowanie i zadośćuczynienie!

bezpłatna konsultacja prawna

Błąd w sztuce lekarskiej przy porodzie

Za błąd w sztuce lekarskiej uważa się naruszenie obowiązujących lekarza reguł postępowania. Jest to działanie lub zaniechanie lekarza w zakresie diagnozy lub terapii, niezgodne z nauką i wiedzą medyczną.

Błąd w sztuce lekarskiej przy porodzie – przykładowe błędy 

  • Nieprawidłowe postępowanie lekarza w ocenie stanu płodu oraz opóźnienie porodu, powodujące niedotlenienie dziecka, skutkujące ciężkim kalectwem lub nieuleczalną chorobą. Niedotlenienie, bowiem, jest jedną z głównych przyczyn mózgowego porażenia dziecięcego.
  • Decyzja o porodzie naturalnym lub kontynuowanie porodu siłami natury pomimo wskazań do cesarskiego cięcia.
  • Nierozpoznanie czynników ryzyka porodu przedwczesnego. Jeżeli doszło do przedwczesnego porodu gdyż lekarz popełnił błąd diagnostyczny i nie rozpoznał tym samym czynników ryzyka, wówczas w razie gdy dziecko dozna uszczerbku na zdrowiu, będzie mogło dochodzić odszkodowania, zadośćuczynienia, czy też renty, w zależności od tego na czym polegać będzie jego uszczerbek na zdrowiu.
  • Niezdiagnozowanie łożyska przodującego i przyjęcie tym samym postawy wyczekującej na poród naturalny, zamiast przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

bezpłatna porada

Błąd w sztuce lekarskiej przy porodzie – urazy okołoporodowe

Zwłaszcza podczas porodu może dojść do licznych urazów. Dotyczą one przede wszystkim układu nerwowego, narządów ruchów, czy narządów wewnętrznych. Błędem lekarza przy porodzie może być między innymi niewłaściwe zastosowanie kleszczy czy próżnociągu, skutkujące na przykład urazem czaszki czy niedotlenieniem.

Błąd przy porodzie – gdzie szukać pomocy?

 Jeśli podejrzewasz, że podczas Twojego porodu doszło do błędu w sztuce lekarskiej, co skutkuje ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, zgłoś się do Fundacji Od Poczęcia do Narodzin. Nasi specjaliści bezpłatnie przeanalizują dokumentacje medyczną i pomogą w uzyskaniu należnego Ci odszkodowania.