Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

Badanie KTG szansą rozpoznania zagrożenia zdrowia i życia płodu

Badanie KTGBadanie KTG szansą rozpoznania zagrożenia zdrowia i życia płodu

W 2014 roku Sąd rozpatrywał sprawę karną, w której lekarze zostali oskarżeni o wykonywanie swoich obowiązków zawodowych niezgodnie z zasadami sztuki lekarskiej. Podczas porodu nie uwzględniono wyników badania KTG. Zaniechano ciągłego monitorowania płodu u kobiety znajdującej się w 9 miesiącu ciąży, przez co nieumyślnie doprowadzono do zgonu noworodka.

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

  • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej ) lub zgonu  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
  • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
  • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

Badanie KTG – przyjęcie do porodu i co dalej…

Kiedy ciężarna pacjentka trafia do szpitala, należy przeprowadzić szczegółowy wywiad oraz podstawowe badania diagnostyczne. Jeżeli wyniki badań są prawidłowe, uzasadnia to postępowanie wyczekujące i nie stwarza wskazań do interwencji położniczej. W przypadku, gdy w trakcie obserwacji zapisów badania KTGtętno płodu zaczyna spadać (nawet do 80 uderzeń na minutę), skurcze macicy są nieregularne i słabe, należy poszerzyć diagnostykę lub rozwiązać ciążę.

Dodatkowe badanie KTG stwarzają szansę na rozpoznanie zagrożenia płodu niedotlenieniem wewnątrzmacicznym. Nawet, gdy tętno płodu wraca do normy nie można zaniechać wykonywania dalszego pomiaru. Właściwa decyzja może uratować życie Twojego dziecka. A czas upływa…

Biegli sądowi stanowczo stwierdzają w swoich opiniach, że w tego typu okolicznościach należy poszerzać diagnostykę o ocenę dobrostanu płodu poprzez wykonanie testu Manninga i ocenę przepływów pępowinowych. Kontynuowanie postawy wyczekującej przez lekarzy naraża nienarodzone jeszcze dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Gdzie szukac pomocy?

Czy spotkała Cię podobna historia?

Nie pozwól, aby winni śmierci Twojego dziecka nie zostali ukarani. Przez wiele miesięcy oczekiwałaś na swój najcenniejszy skarb, który straciłaś z powodu niewłaściwej decyzji lekarza. Codziennie ze łzami w oczach spoglądasz na skompletowaną wyprawkę, która czekała na Wasz powrót ze szpitala. Wróciłaś tylko Ty…

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku zawinił personel medyczny podczas porodu, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom. W Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.

Bezpłatnie przeanalizuja Twoja dokumentację okołoporodową i obiektywnie odpowiemy na pytanie czy doszło do błędu lekarskiego podczas porodu z winy lekarza.

bezpłatna konsultacja prawna