40 tydzień ciąży

40 tydzień ciąży

W 40 tygodniu ciąży zamyka się dziewięciomiesięczny okres oczekiwania na dziecko. Koniec tego tygodnia to planowany czas porodu. Jeśli natomiast nadal czujesz się dobrze i nie ma zwiastunów rozpoczynającego się porodu, a lekarz nie stwierdził komplikacji zagrażających zdrowiu dziecka, to nie ma powodów do obaw.

Za poród o czasie uważa się ten, który wystąpi po 37 tygodniu i przed 42 tygodniem. Jeśli w terminie porodu nic się nie zdarzy, należy się zgłosić do lekarza prowadzącego. Ciążę prawidłową zwykle obserwuje się do 10 dni po terminie. Po tym czasie rozważa się indukcję porodu w szpitalu. Zdarza się często, że kobiety chodzą w ciąży nieco dłużej. Nawet do 42 czy 43 tygodnia. Jednak określamy takie ciąże jako przenoszone.

40 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko osiągnęło już swoją masę i długość urodzeniową. Dzieci w Polsce mierzą zwykle nieco ponad 50 cm i ważą ok. 3,5 kg. Wszystkie narządy i układy rozwinięte są tak, jak tego wymaga samodzielne życie poza organizmem matki.

Jeśli dziecko jest zdrowe, a poród przebiega bez komplikacji, to jest ono oczywiście zdolne do przeżycia tych pierwszych chwil swojego życia poza szpitalem, bez konieczności jakiegokolwiek wspomagania ze strony pracowników służby zdrowia.

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

 • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
 • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
 • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

40 tydzień ciąży – proces ciąży

 • Ostatni dzień czterdziestego tygodnia ciąży określa się jako termin porodu. Tylko ok. 4% kobiet rodzi dokładnie w tym dniu. W pozostałych przypadkach, ciąża kończy się nieco wcześniej lub nieco później. Prawidłowy jest poród zarówno 2 tygodnie przed, jak i 2 tygodnie po terminie. Choć zwykle nie czekamy tak długo na samoistne wyzwolenie czynności skurczowej i wywołujemy poród najdalej 10 dni po terminie. Tak więc w dniu wyznaczonego terminu porodu część kobiet poród już ma za sobą, a część jeszcze czeka na powitanie swojego maleństwa.
 • Na skutek dużej ilości cięć cesarskichindukcji porodów i porodów przedwczesnych krzywa długości trwania ciąży nie jest znaną ci zapewne krzywą rozkładu normalnego (krzywą Gaussa), a jest silnie niesymetryczna.
 • Rzeczywisty rozkład, obserwowany w naszych szpitalach, jest przesunięty nieco w lewo i bardziej spłaszczony z prawej strony. Co odzwierciedla wykonywanie planowych cięć cesarskich w okolicach 38-40 tygodnia oraz indukcje porodów przy ciążach przenoszonych powyżej 41 tygodnia.
 • Narodziny dziecka to zapewne jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Jest to przeżycie szczególne, w trakcie którego doświadczysz skrajnych emocji: od strachu, fizycznego bólu, po wielką radość, wręcz euforię związaną z pojawieniem się dziecka i wybuchem uczuć macierzyńskich.

 • Obecnie w Polsce nadal większość porodów odbywa się w sposób tradycyjny czyli naturalny. Dzieci przechodzą przez kanał rodny kobiety. Istnieje wiele wskazań medycznych, które sprawią, że lekarz w twoim przypadku będzie nalegał na wykonanie cięcia cesarskiego.
 • Cięcie cesarskie wykonuje sie w rzie potrzeby w sposób planowy lub nagły, w razie pojawienia się komplikacji w trakcie porodu. Jeśli będziesz mieć wątpliwości co do zasadności wykonania tej ciężkiej operacji, zawsze możesz zapytać lekarza, który postara się wytłumaczyć ci zasadność swojej decyzji.
 • Wiele kobiet przekonanych o bolesności porodu naturalnego i bezbolesności cięcia cesarskiego nalega wręcz czy wynajduje często wydumane wskazania do cięcia, licząc na ominięcie w swoim macierzyństwie bolesnego aktu porodu.
 • Dziś kobiety rodzące naturalnie również mają pełne prawo do kontroli bólu – rodzą pod opieką lekarza anestezjologa. Z drugiej strony cięcie cesarskie wiąże się ze znacznie większym ryzykiem poważnych powikłań po stronie kobiety, w tym śmiertelnych. Jest to poważna operacja, która nie pozostanie bez wpływu na twoje dalsze życie, a duży ból powłok brzusznych będzie ci towarzyszył jeszcze przez wiele dni po cięciu.

40 tydzień ciąży – poród

 • Jeśli przekroczysz czterdziesty tydzień ciąży, a akcja porodowa nie będzie się nadal rozwijać, twój lekarz może zaproponować przeprowadzenie indukcji porodu. Czyli sztuczne wywołanie porodu.
 • Podobnie jeśli istnieją okoliczności medyczne wskazujące na konieczność zakończenia ciąży, przy których cięcie cesarskie nie jest konieczne czy wręcz jest niewskazane, lekarz zaproponuje indukcję porodu.
 • W ramach indukcji najczęściej podaje się kobiecie ciężarnej hormon syntetyczny. Jest nim oksytocyna, która wywołuje skurcze macicy i w zamyśle rozpoczyna akcję porodową.
 • Jeśli szyjka macicy nie jest rozwarta, lekarze założą ci tzw. cewnik Foleya. Mechanicznie rozszerzy on szyjkę i zwiększy prawdopodobieństwo udanej indukcji. Przy zakładaniu cewnika lekarz odwarstwi błony płodowe od ściany macicy. Spowoduje to wydzielenie naturalnych prostaglandyn, które w dalszym ciągu zmiękczą i rozpulchnią szyjkę macicy.
 • Gdy oksytocyna zacznie działać i rozpoczną się skurcze porodowe, lekarz może się zdecydować na przebicie pęcherza płodowego, które jeszcze bardziej przyspiesza akcję porodową.
 • Skuteczność ewentualnej indukcji porodu zależy od wielu czynników, głównie od położenia dziecka w kanale rodnym i dojrzałości szyjki macicy.
 • Nieudana indukcja zawsze wiąże się z ryzykiem cięcia cesarskiego, na które musisz być psychicznie przygotowana, decydując się na indukcję porodu.
 • Dla kobiet, które już urodziły, rozpoczął się okres połogu. Jest to trwający 6-8 tygodni czas, w którym twoje ciało wracać będzie powoli do stanu sprzed ciąży. Zazwyczaj pierwsze dwa dni połogu mama spędza w szpitalu. Po dwóch dniach nastąpi ginekologiczna ocena stanu matki. Jeśli lekarz oceni, że macicy zwija się (czyli obkurcza) prawidłowo, nie ma ryzyka zakażenia błony śluzowej macicy (endometrium) i radzisz sobie z laktacją, możesz wrócić do domu.

 • Musisz wiedzieć, że bezpośrednio po porodzie, mimo że twojej macicy nie będzie już wypełniało dziecko, łożysko i duża ilość wód płodowych, twój brzuch nie będzie jeszcze płaski jak deska. Nawet jeśli zgromadziłaś pod skórą tylko znikomą ilość tkanki tłuszczowej. Powłoki brzuszne są bowiem po ciąży bardzo rozciągnięte, w końcu przez wiele miesięcy adaptowały się do powiększającej się macicy i nie potrafią chwilowo utrzymać zawartości brzucha w środku, tak jak przed ciążą.
 • W czasie połogu macica kurczy się. Zmniejsza do wielkości, jaką miała przed ciążą. Goją się drobne otarcia i urazy kanału rodnego powstałe w trakcie porodu, a mięśnie zwiększają swoje napięcie. W czasie połogu z macicy wydostają się tzw. odchody połogowe, początkowo są krwiste, później coraz jaśniejsze, aż w końcu zanikną.
 • Pamiętać należy, że karmienie piersią przyspiesza zmiany zachodzące w okresie połogu. Macica szybciej się kurczy. Po sześciu tygodniach połogu należy zgłosić się do lekarza ginekologa na kontrolę.
 • W czasie połogu należy przykładać dużą uwagę do higieny intymnej, tak by nie dopuścić do groźnego zakażenia dróg rodnych. Nie należy podejmować w tym okresie aktywności seksualnej, w tym proponowanych przez niektórych stosunków analnych, które również mogą prowadzić do powikłań na tle infekcji bakteryjnych. Po okresie połogu kobieta może wrócić do pełnej aktywności, również seksualnej, jeśli tylko ma na to ochotę.