37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży

Pod koniec 37 tygodnia ciąży masa dziecka wynosi około 3000 gramów. Długość z wyprostowanymi nóżkami około 46 centymetrów. Po zakończeniu tego tygodnia dziecko jest już w pełni ukształtowane i dojrzałe. Wszystkie porody po zakończeniu 37 tygodnia ciąży określa się jako porody o czasie. Ciąża jako donoszona, choć do terminu porodu zostały jeszcze prawie trzy tygodnie. Płuca maluszka są już w pełni ukształtowane. Pęcherzyki płucne już są wysłane nabłonkiem. Mają także wystarczającą ilość surfaktantu do prawidłowego funkcjonowania.

W 37 tygodniu ponadto dziecko staje się istotą czującą i reagującą już przed urodzeniem. Narządy zmysłów zaczynają funkcjonowanie w następującej kolejności: dotyk, równowaga, węch, smak, słuch, wzrok. Jeśli środowisko wewnątrzmaciczne nie stymuluje zakończeń nerwowych danego zmysłu, to one same wysyłają sygnały, tworząc obwody, po których bezpośrednio po urodzeniu mogą być przesyłane informacje do mózgu. Rozwój zmysłów w 37 tygodniu ciąży jest wzajemnie od siebie zależny. Jest to tzw. zjawisko intersensoryczności.

37 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dzieci w trzydziestym siódmym tygodniu ciąży zwykle są już w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat. Niemniej nadal może się zdarzyć, że dziecko urodzone na tym etapie będzie miało pewne problemy z oddychaniem. Może to niedkiedy prowadzić do niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

  • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
  • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
  • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

37 tydzień ciąży – zmiany w organizmie

  • Macica jest coraz większa i opuszcza się znacznie. Dno macicy nie sięga już do mostka, tylko znajduje się około 3-4 cm poniżej wyrostka mieczykowatego. Spowoduje to, że znów będziesz w stanie oddychać nieco głębiej. Z drugiej strony główka dziecka opuści się w kierunku kanału rodnego i możesz zacząć odczuwać nieprzyjemny czy wręcz bolesny jej nacisk na kość łonową. Ucisk ten zwiastuje nadchodzący poród i nie ma skutecznej metody jego eliminacji. Opuszczona macica będzie również w większym stopniu naciskać na pęcherz moczowy, co spowoduje jeszcze częstsze wizyty w toalecie.
  • Częściej też pojawiają się skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Te niebolesne napinania macicy przygotowują mięsień do pracy, jaka go czeka w trakcie porodu.
  • Trzydziesty siódmy tydzień to najwyższy czas, by zacząć przygotowywać się do porodu na poważnie. Powinnaś mieć już dawno gotową torbę do szpitala, a właściwie dwie – jedną dla siebie, a drugą dla dziecka. Dowiedz się dokładnie, co powinno znaleźć się w torbie, co radzą inne matki, a czego oczekuje szpital, w którym będziesz rodzić.

37 tydzień ciąży – proces ciąży

Przygotować się należy jednak głównie w warstwie psychicznej. Powinnaś podjąć kilka mniej lub bardziej ważnych decyzji:

  • Po pierwsze należy ustalić z mężem, czy chcecie uczestniczyć w tzw. porodzie rodzinnym. Jeśli twój partner nie wyraża takiej chęci, to w porodzie rodzinnym uczestniczyć może twoja mama lub inna bliska ci osoba. Jeśli chcesz, by ktoś bliski towarzyszył ci w porodzie, dowiedz się, czy istnieje taka możliwość w szpitalu, w którym planujesz rodzić. Nie zawsze bowiem szpital dysponuje salami jednoosobowymi, w których możliwa jest obecność osób trzecich – nie miej o to pretensji do szpitala, pamiętaj, że inne pacjentki mogą sobie nie życzyć obecności obcych mężczyzn na sali porodowej. W niektórych szpitalach poród rodzinny jest usługą dodatkowo płatną lub wymagającą wcześniejszej rezerwacji odpowiedniej sali.
  • Obecność bliskiej osoby w trakcie porodu zwykle dodaje matce siły, łagodzi dolegliwości bólowe odczuwane w czasie porodu. Bliska osoba służy też pomocą techniczną i sprawuję troskliwą opiekę nad rodzącą, której nie zastąpi żadna, nawet najbardziej oddana położna. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, warto będzie chodzić razem z bliską osobą do szkoły rodzenia, gdzie nauczy się ona wszystkich pomocnych ci w czasie porodu rzeczy, jak masaż redukujący ból, techniki kontroli oddechu u rodzącej, przecinać pępowinę czy podstawowej opieki nad noworodkiem.
  • W niektórych szpitalach istnieje możliwość umówienia się z położną na wyłączną pomoc przy porodzie. Taka usługa jest dodatkowo płatna, ale zapewnia mamie poczucie bezpieczeństwa.
  • Zorientuj się też w możliwości rodzenia w wodzie. Poród w wannie jest zwykle mniej bolesny, przebiega szybciej i wiąże się z mniejszym stresem dla kobiety. Przebywanie w wodzie ułatwia zmianę pozycji w trakcie porodu, powoduje rozluźnienie mięśni i lepsze ukrwienie wszystkich narządów i tkanek, w tym łożyska i pępowiny. Obserwuje się mniejsze ryzyko powikłań u kobiet rodzących w wodzie oraz szybsze dochodzenie do siebie i krótszy połóg.
  • Będziesz musiała podjąć też decyzję co do lewatywy przed porodem. Lewatywa może nie być przyjemna, ale spowoduje, że w czasie porodu nie oddasz stolca, co może być krępujące dla ciebie.

  • Inną decyzją, przed którą stoi ciężarna jest kwestia golenia włosów okolic intymnych. Nie jest prawdą, że przy porodzie należy mieć ogolone włosy intymne. Jeśli nie golisz włosów okolic narządów rodnych, to nie musisz tego robić przed porodem. Pamiętaj, że na personelu służby zdrowia fakt ewentualnego ogolenia czy nieogolenia nie robi żadnego wrażenia. Ogolone krocze ułatwia jednak ewentualne szycie krocza. Jeśli jednak zdecydujesz się wygolić te włosy, to będziesz musiała najpewniej poprosić o to bliską ci osobę – brzuch uniemożliwi ci precyzyjne operowanie golarką w okolicach warg sromowych. Jedynym wyjątkiem od tej reguły dowolności jest planowe cesarskie cięcie – w takim przypadku należy ogolić włosy w okolicach spojenia łonowego, tam gdzie przebiegać będzie cięcie. Jeśli jednak tego nie zrobisz, wyręczą cię położne w szpitalu.
  • W niektórych szpitalach można dodatkowo zamówić sobie indywidualną salę z łazienką, w której spędzisz pierwsze dwa dni po porodzie. Ta opcja wymaga zwykle wcześniejszej rezerwacji. Zapewni to odpowiednią intymność w tych ważnych chwilach. Z drugiej strony niektóre matki chwalą sobie obecność innych kobiet, które służą sobie nawzajem radą, zapewniają towarzystwo i pozwalają zapomnieć o bólu czy niewyspaniu.
  • Musisz też podjąć decyzję co do zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, to lekarz anestezjolog może wkuć się do twojego kręgosłupa w drugiej części porodu, co spowoduje prawie zupełną redukcję bólu. Opcja ta jest w niektórych szpitalach dodatkowo płatna. Niesie też ryzyko pewnych powikłań, jak przewlekłe bóle kręgosłupa w okolicach wkłucia.

Końcowy etap ciąży to niełatwy czas dla przyszłej mamy. Do narodzin dziecka i prawdziwej rewolucji w życiu pozostało niewiele czasu – warto go dobrze wykorzystać i przygotować się na pojawienie nowego członka rodziny.