36 tydzień ciąży

36 tydzień ciąży 

Pod koniec 36 tygodnia ciąży płód waży już zwykle znacznie powyżej dwóch i pół kilograma. Jego długość przy wyprostowanych nóżkach przekracza 45 cm. Do momentu porodu urośnie już nieznacznie. Natomiast przybierze jeszcze nawet kilogram masy ciała.

Wszystkie zmysły dzieckaw pełni rozwinięte. Jednak najlepiej funkcjonuje słych. Dziecko potrafi rozpoznać głos mamy i osób z nią mieszkających. Przyzwyczaja się do odgłosu bijącego serca matki. Dlatego po porodzie szybko się uspokaja w objęciach matczynych, ciepłych ramion.

36 tydzień ciąży – rozwój dziecka

 • Rozwój dzieci na tym etapie ciąży jest już bardzo indywidualny. Niektóre są już gotowe do przyjścia na świat. Rodzą się w pełni zdrowe i dojrzałe. Inne będą potrzebować jeszcze dodatkowych czterech, pięciu tygodni, by osiągnąć pełną dojrzałość.
 • Zwykle u dziecka 36 tydzień mija pod znakiem ostatecznego dojrzewania płuc. Dziecko urodzone w 36 tygodniu ciąży może wykazywać pewną niewydolność oddechową. Natomiast zdecydowana większość dzieci urodzonych po skończonym 36 tygodniu ciąży potrafi już w pełni sprawnie, samodzielnie oddychać.
 • Związane jest to z produkcją w 36 tygodniu ciąży istotnych ilości surfaktantu. Substancji ta zapobiega sklejaniu się i zapadaniu płuc podczas wydechu.
 • Znaczny przyrost masy w ostatnim czasie sprawił, że brakuje już miejsca do poruszania się. Dziecko spędza większość czasu w charakterystycznej pozycji embrionalnej z podkurczonymi rączkami i nóżkami, grzecznie oczekując porodu. Jego aktywność może się nieco zmniejszyć, jako że poruszanie sprawia mu teraz więcej problemów.
 • Niedkiedy niedojrzałość płuc płodu może prowadzić do niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.
 • Najczęściej do niedotlenienia płodu  ( zamartwicy urodzeniowej ) dochodzi na skutek porodu przedwczesnego, urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
 • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG.

Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postacji odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

36 tydzień ciąży – dolegliwości ciążowe

 • Zwykle w tym momencie ciąży dno macicy znajduje się wysoko pod klatką piersiową, w swoim najwyższym położeniu. Co może cię zdziwić, od tego tygodnia zacznie się ono nieco obniżać, a brzuch powiększy się nieco do przodu.
 • Opuszczenie się brzucha poprzedzające poród jest często wyraźnie odczuwane przez mamę jako nagłe polepszenie jakości oddychania – macica nie uciska już tak bardzo przepony i nie wywiera takiej presji na klatkę piersiową. Znowu będziesz mogła oddychać nieco głębiej.
 • Opadnięcie brzucha w dół sprawi, że możesz zacząć czuć nieprzyjemny nacisk na kość łonową. Podobnie pęcherz będzie uciskany nawet mocniej niż wcześniej, co będzie powodować konieczność jeszcze częstszego odwiedzania toalety.
 • Z każdym tygodniem powiększającej się masy ciąży i większego brzucha staniesz się coraz bardziej ociężała i niezdarna. Zwykłe poruszanie się może zacząć sprawiać ci problemy. Generalnie fizyczne radzenie sobie z ciążą jest do pewnego stopnia sprawą indywidualną, zależy w dużej mierze od ogólnej sprawności kobiety, wieku czy innych towarzyszących niekorzystnych objawów i powikłań ciążowych.
 • Podczas gdy jedne kobiety kontynuują pracę i wykonują domowe obowiązki praktycznie do dnia porodu, inne spędzają ostatnie tygodnie, leżąc w łóżku, co przerywane jest jedynie wizytami w toalecie.
 • Nawet jeśli dobrze znosisz noszenie brzuszka, musisz bardzo uważać, poruszać się z dużą ostrożnością i unikać wszelkiego ryzyka upadku. Nawet niegroźnie wyglądający upadek na tym etapie ciąży może przyczynić się do powstania poważnych komplikacji ciążowych czy wywołania przedwczesnego porodu.

 • W trzydziestym szóstym tygodniu zacznie wydzielać się większa ilość relaksyny – hormonu powodującego rozluźnienie stawów. Rozluźnienie stawów ma za zadanie efektywne powiększenie kanału rodnego i umożliwienie dziecku przyjścia na świat.
 • Skutkiem ubocznym będzie pojawiający się ból stawów biodrowych, spowodowany naciskiem dużej masy na nieco rozluźnione stawy biodrowe. Jeśli doświadczasz silnego bólu bioder, ulgę przynieść ci może masaż lub kąpiel w basenie, odciążając stawy biodrowe. Podobnie rozluźnienie licznych stawów w stopach spowodować może powiększenie stopy nawet o numer buta.
 • Na tym etapie ciąży będziesz doświadczać również zwiększonego wydzielania z pochwy. Śluz stanie się nie tylko obfitszy, ale też gęstszy. Wrażliwa, rozpulchniona szyjka macicy może też wydzielać niewielkie ilości krwi w razie kontaktu w czasie badania ginekologicznego czy stosunku seksualnego i zabarwiać śluz na różowo, czerwono lub brązowo.
 • Jednocześnie nagłe pojawienie się dużej ilości krwisto-czerwonego śluzu może świadczyć o odejściu tzw. czopu śluzowego, zasłaniającego światło szyjki macicy, które stanowi bezpośrednie poprzedzenie porodu.

36 tydzień ciąży – badanie USG

 • W ostatnich tygodniach przed porodem wizyty u lekarza będą konieczne nawet co tydzień. Lekarz będzie oceniał dojrzałość szyjki macicy i próbował przewidzieć nadchodzący poród. Najprawdopodobniej lekarz skieruje cię na ostatnie w ciąży badanie USG. Powinno ono odbyć się do trzydziestego szóstego tygodnia. Zwykle w okolicach 30-36 tygodnia. Dzięki niemu można będzie oszacować masę płodu. Masa płodu wyliczana jest dzięki specjalnym wzorom. Wylicza się ją na podstawie czterech wymiarów: wymiaru dwuciemieniowego, obwodu głowy, obwodu brzuszka i długości kości udowej.
 • Dzięki szacunkowej masie można określić szansę na poród fizjologiczny. Przy szczególnie dużych płodach można rozważyć wykonanie wcześniejszej indukcji porodu, by nie dopuścić do dalszego jego wzrostu w macicy lub planowanego cięcia cesarskiego.
 • Pamiętaj jednak, że szacunkowa masa, obliczona dzięki pomiarom wykonanym podczas USG, obarczona jest pewnym błędem wynikającym z niedoskonałości obliczeń. Nie należy więc być zaskoczonym, jeśli rzeczywista masa urodzeniowa różni się od tej szacowanej nawet o kilkaset gramów.
 • Ewentualne zahamowanie wzrostu dziecka lub jego nadmierna masamogą wskazywać na poważne komplikacje ciążowe, które potwierdzone w innych badaniach będą prowadzić zwykle do wcześniejszego rozwiązania ciąży.
 • W czasie badania USG w trzecim trymestrze lekarz ocenia również ilość płynu owodniowego w macicy oraz stopień dojrzałości łożyska. Jeśli stwierdzi, że łożysko się starzeje, to może być to wskazanie do wcześniejszego zakończenia ciąży.