Łożysko przodujące

Łożysko przodujące

łożysko przodujące

W typowych okolicznościach, łożysko łączy się z macicą z dala od szyjki macicy. Położenie łożyska nie ma większego znaczenia – problemy pojawiają się, gdy łożysko niebezpiecznie zbliża się do szyjki macicy. W niektórych przypadkach, łożysko może częściowo lub całkowicie zasłonić szyjkę macicy, co oznacza tzw. przodowanie łożyska!

Kiedy występuje przodowanie łożyska, istnieje ryzyko poważnego krwawienia (zarówno u matki, jak i u dziecka) oraz asfiksji (znana również jako encefalopatia niedotlenieniowo – niedokrwienna) u dziecka. W przypadku przodowania łożyska, często konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia.

Pierwsze objawy łożyska przodującego są najczęściej diagnozowane, kiedy u matki zauważone zostanie krwawienie w trakcie drugiej połowy ciąży. Poważne krwotoki mogą wystąpić w mniej niż 15 minut od wykrycia przodującego łożyska.

Personel medyczny szpitala może potwierdzić przodowanie łożyska za pomocą badania ultrasonografem.

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

  • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
  • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.

  • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

Łożysko przodujące – czym jest przodowanie łożyska?

  • Łożysko jest organem, który łączy dziecko rozwijające się w brzuchu mamy ze ścianą macicy.
  • Pępowina jest połączona z łożyskiem i w ten sposób dziecko otrzymuje tlen oraz substancje odżywcze.

Łożysko zazwyczaj łączy się ze ścianą macicy z dala od szyjki macicy –  z boku lub u góry. Bywa jednak tak, że  łożysko rozrasta się i niebezpiecznie zbliża się do ujścia szyjki macicy, dlatego też może częściowo lub całkowicie ją przykryć. Nazywane jest to przodowaniem łożyska i szacunkowo występuje w przybliżeniu raz na 200 ciąż.

Jeśli łożysko przykrywa częściowo szyjkę macicy, jest to nazywane częściowym przodowaniem łożyska, natomiast jeśli całkowicie, to całkowitym przodowaniem łożyska. Łożysko położone nisko, oznacza łożysko położone blisko ujścia do szyjki macicy, ale nie zasłaniające go.

Łożysko przodujące – niebezpieczeństwa i komplikacje związane z przodowaniem łożyska

Oprócz krwawień mogą wystąpić inne liczne komplikacje, takie jak:

  • Zbyt wczesny poród. Krwawienia mogą skłonić lekarzy do wykonania cesarskiego cięcia przed terminem, co naraża dziecko na komplikacje związane z przedwczesnym porodem, takie jak problemy z oddychaniem, niska waga ciała i skutki urazów porodowych, jakimi są porażenie mózgowe lub encefalopatia niedotlenieniowo – niedokrwienna
  • Nieprawidłowe przodowanie płodu.
  • Krwawienie poporodowe.
  • Łożysko przyrośnięte. Jest to poważna komplikacja, gdzie nieprawidłowe zakorzenienie łożyska w macicy powoduje utrudnione odklejanie się łożyska. Łożysko przyrośnięte może spowodować ogromny krwotok i wymagać konieczności dużej ilości transfuzji krwi oraz nawet histerektomii (usunięcia macicy), w celu ograniczenia krwotoku. Wszystkie te powikłania mogą prowadzić do niedotlenienia dziecka.

Łożysko przodujące – czynniki ryzyka

Nieznana jest dokładna przyczyna łożyska przodującego pomimo, iż znane są czynniki ryzyka. Są to:

  • wielowodzie
  • przebyte operacje macicy, takie jak np. cesarskie cięcie, operacja włókniaków macicy lub łyżeczkowanie macicy
  • przodowanie łożyska w przeszłości
  • matka w wieku 35 lat lub starsza
  • aborcja w przeszłości
  • palenie papierosów

Łożysko przodujące – przodowanie łożyska, a zaniedbania medyczne

Niezwykle kluczowe jest, aby lekarz dołożył wszelkich starań i dokładnie obserwował stan matki oraz dziecka. Jeśli lekarz postawi niewłaściwą diagnozę lub wdroży nieadekwatne leczenie przodowania łożyska to dziecko może doświadczyć asfiksji lub encefalopatii, co może spowodować trwały uraz mózgu i porażenie mózgowe.

Kilka przykładów zaniedbań medycznych:

  • niestarannie przeprowadzone badanie USG w celu zdiagnozowania przodowania łożyska
  • niestaranna obserwacja dziecka, kiedy jest to konieczne, co skutkuje niedotlenieniem dziecka
  • forsowanie porodu siłami natury, kiedy ewidentnie nastąpiło przodowanie łożyska
  • przedłużający się czas przygotowania ciężarnej do zabiegu cesarskiego cięcia lub zbyt długo prowadzona operacja