Badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego

Badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego

Badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego przeprowadza się pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Wady serca i naczyń krwionośnych są najczęstszą przyczyną śmiertelności płodów w czasie ciąży oraz noworodków po urodzeniu. Badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego ma na celu wykluczenie tego typu wad w okresie prenatalnym. Dzięki takim badaniom lekarze mogą zareagować na czas, a niekiedy możliwe jest leczenie dziecka jeszcze w łonie matki. Wykrycie nieprawidłowości u płodu w czasie ciąży, umożliwia również przygotowanie się rodziców na przyjście na świat chorego dziecka.

W przypadku 90% płodów z zespołem Downa oraz innymi nieprawidłowościami chromosomowymi, obserwuje się nieprawidłowy przepływ w przewodzie żylnym. U zdrowych płodów, nieprawidłowości przepływu w obrębie przewodu żylnego obserwuje się jedynie w przypadku 3% badanych.

Prawidłowe widmo w badaniu przepływu w obrębie przewodu żylnego oznacza małe ryzyko zespołu Downa i niektórych nieprawidłowości układu krążenia płodu. Widmo nieprawidłowe oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości.

Badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego – co obrazuje?

Przewód żylny odpowiada za prawidłowe krążenie u płodu i jego adaptację do życia w łonie matki.

Podstawowym zadaniem przewodu żylnego jest dostarczanie jak największej ilości tlenu dziecku. Przewód żylny jest szczególnym naczyniem, prowadzącym utlenioną krew z żyły pępowinowej w taki sposób, aby mogła ominąć sinusoidy wątroby i dostarczyć jak najwięcej tlenu do mózgu oraz górnej części ciała płodu.

W obrębie przewodu żylnego działa mechanizm regulacyjny podobny do zwieracza, ograniczający nadmierny powrót żylny podczas skurczu mięśnia macicy matki.

Widmo przepływu krwi w przewodzie żylnym pozwala stwierdzić, czy istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Downa i niektórych nieprawidłowości układu krążenia. Ocenę przepływu żylnego przeprowadza się na podstawie badania USG, podczas którego oblicza się współczynnik pulsacji żył oraz ocenia skurcze przedsionków serca (tzw. wysokość fali A). Wysokość tej fali nie powinna być zerowa lub ujemna, gdyż oznacza to podwyższone ryzyko realnie występujących nieprawidłowości u dziecka.

Badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego – czy jest wykonywane rutynowo?

Ocena widma przepływu w przewodzie żylnym nie jest wykonywana rutynowo.

Badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego jest trudne technicznie. Ponadto, wymaga odpowiedniego sprzętu oraz wprawy osoby wykonującej takie badanie. Diagnosta, który jest niedoświadczony może nieprawidłowo zinterpretować przepływ ze względu na przebiegające w pobliżu naczynia krwionośne oraz żyły wątrobowe. Urządzenie ultrasonograficzne do badania przepływu w obrębie przewodu żylnego powinno być bardzo czułe, gdyż niewielkie rozmiary dziecka utrudniają precyzyjną diagnostykę. Warto wiedzieć, że poszerzenie przezierności karkowej lub nieprawidłowy kształt fali w przewodzie żylnym stanowi wskazanie do badania echokardiograficznego (UKG) w ośrodku o wysokim stopniu referencyjności. Ośrodki o wysokim stopniu referencyjności specjalizują się w wykrywaniu tego typu wad.

Z tego względu ważny jest wybór lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę. Lekarz prowadzący ciążę musi szczególnie dbać o Twoje zdrowie oraz wykazywać się wiedzą i doświadczeniem. Ginekolog powinien uważnie słuchać tego, co masz mu do powiedzenia. Dobry lekarz nie zbagatelizuje niepokojących Cię dolegliwości, a co więcej – rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Jeżeli lekarz nie wyjaśnił Ci wszystkich zawiłych pojęć medycznych, które dotyczą Ciebie i dziecka, to masz prawo o nie zapytać. Nie krępuj się, jeśli czegoś nie rozumiesz – pytaj i dziel się swoimi obawami z lekarzem.