22 tydzień ciąży

22 tydzień ciąży

22 tydzień ciąży, czyli dwadzieścia tygodni po zapłodnieniu, dziecko osiągnie długość około 28 cm (wymiar CHL – od czubka głowy do pięt, wymiar CRL wynosi około 19 cm) i wagę około 450 gramów. Dziecko osiągnęło rozmiar porównywalny z pokaźną cukinią lub bakłażanem. Ruchliwość dziecka jest nadal bardzo duża, jednak z wyraźnymi okresami spokoju. W tym czasie malec najprawdopodobniej śpi.

 • Dziecko, co prawda, ma jeszcze zamknięte powieki, jednak gałki oczne są bardzo wrażliwe na światło dochodzące z zewnątrz. Dopiero pod koniec szóstego miesiąca ciąży dziecko zacznie stopniowo otwierać szpary powiekowe.
 • Choć włosy pojawiły się już wcześniej, teraz są znacznie bardziej wyraźne – jest to lanugo, tzw. meszek płodowy, który wraz z woskiem chroni delikatną skórę przed ciągłym kontaktem z wodami płodowymi. Choć najczęściej znika on do czasu porodu, to czasem rodzą się „owłosione” dzieci, prawie jak małpki. W dalszym ciągu pod skórą odkłada się warstwa tłuszczu, a skóra robi się coraz grubsza i przestaje być przezroczysta.
 • Twarz dziecka jest już dobrze uformowana. Na zdjęciu USG w trzech wymiarach możliwe jest już dopatrzenie się podobieństwa do rodziców! Na twarzy dziecka pojawiają się grymasy, od zmarszczonych brwi do uśmiechu. Jednocześnie nadal zachodzi mielinizacja włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Procesy te wymagają dostarczania dziecku tłuszczów, dlatego nie przesadzaj z chudą, beztłuszczową dietą na tym etapie ciąży.
 • Nie wytworzyła się jeszcze kość nosowa i nos jest pozbawiony nasady, przez co wygląda on trochę jak koci nosek, w formie odstającego guzka. Natomiast w kościach dziecka wytworzył się już szpik kostny i podjął produkcję czerwonych krwinek.

 • U dziecka może pojawić się czkawka, dzięki niej przepona przygotowuje się do swojej funkcji, czyli mięśniowej pompy oddechowej. Czkawkę u dziecka mama może odczuć jako dość rytmiczne, regularne ruchy. Czkawka jest reakcją na zmiany temperatury. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na ciepło oraz zimno. Maluszek lubi ciepło, dlatego w zimie należy chronić brzuch przed utratą ciepła i wkładać ubrania zakrywające już dość pokaźny brzuszek.

22 tydzień ciąży – zmiany w organizmie

 • Ciało kobiety stale się zmienia, macica jest coraz większa i cięższa, przez to może uciskać na pęcherz i wizyty w toalecie znowu będą częstsze. Kręgosłup i plecy też łatwiej się męczą i kobieta musi częściej odpoczywać. Do spania i odpoczynku najlepsza jest pozycja na lewym boku, dzięki niej ciężarna macica nie uciska żyły głównej dolnej, co ułatwia powrót krwi z dolnych partii ciała do serca i zapewnia lepsze ukrwienie macicy, a co za tym idzie, również większe utlenowanie krwi dziecka.
 • Brzuch w dwudziestym drugim tygodniu ciąży robi się już wyraźnie zaokrąglony i odstający. W dalszym ciągu będzie przesuwać się ku przodowi i górze twój środek ciężkości. Będzie to rodziło problemy z utrzymaniem równowagi. Unikaj butów na obcasie i nie szarżuj, upadek jest ostatnią rzeczą, której chciałabyś doświadczyć w ciąży. Jednocześnie rosnący brzuch oznacza kłopoty związane ze skórą pokrywającą go. Twój pępek może zapragnąć wywinięcia na „drugą stronę” i będzie wystawał.
 • Mogą pojawić się też pierwsze rozstępy na skórze brzucha – na razie będą to czerwone „pęknięcia”, które z czasem się zabliźnią, tworząc białą pajęczynę na brzuchu. Jeśli nie zaopatrzyłaś się w krem przeciwrozstępowy, najwyższy czas to uczynić. Krem uelastyczni skórę i zminimalizuje kosmetyczny efekt ciąży. Dzięki niemu skóra brzucha szybciej powróci do przedciążowej formy.
 • Większość ciężarnych kobiet, na skutek podwyższonych poziomów hormonów płciowych, wygląda w ciąży kwitnąco. Twarz się zaokrągla, figura robi się bardziej kobieca, włosy lśniące. Nikt nie będzie miał już wątpliwości, czy jesteś w ciąży. Obok miłych gestów ze strony obcych ludzi – przepuszczania w kolejce czy ustępowania miejsca w komunikacji miejskiej, mogą pojawiać się też mniej komfortowe sytuacje.

 • Niektórzy ludzie wykazują chęć dotykania brzuchów ciężarnych kobiet. Jeśli spotkasz się z taką propozycją dotykania bobasa, a jednocześnie nie jesteś zwolenniczką tej formy przygodnej „bioenergoterapii”, nie życzysz sobie, by ktoś cię dotykał, nie miej oporów, aby odmówić. Pamiętaj – twój komfort psychiczny w ciąży jest najważniejszy.
 • Niestety piękna skóra w ciąży nie jest powszechnym doświadczeniem, niektóre z nas skarżą się na pogorszenie jakości cery. Z jednej strony, na skutek zwiększonego wydzielania, może pojawić się trądzik, wypryski, stany zapalne. W takim wypadku spróbuj przykładać większą uwagę do higieny skóry. Z drugiej strony, niektóre kobiety doświadczają wręcz odwrotnie – suchej skóry.
 • W tym okresie w badaniu laboratoryjnym – morfologii krwi – może pojawić się lekka niedokrwistość, jest to tak zwana niedokrwistość ciężarnych i spowodowana jest rozwodnieniem krwi kobiety. W przypadku anemii w ciąży należy jednak zawsze skonsultować się z lekarzem. Do pewnego stopnia zmiany te można korygować dietą. Jedz dużo zielonych warzyw (brokuły, fasola strączkowa, brukselka, kapusta) oraz czerwonego, wartościowego mięsa (wołowina, jagnięcina, dziczyzna).
 • W dalszym ciągu występować mogą problemy z pamięcią i trudności ze skupieniem uwagi. Nadal też będziesz doświadczać zwiększonego wydzielania z dróg rodnych i nosa, co prowadzi do tzw. kataru ciężarnych lub krwawień z nosa. Krwawić mogą również dziąsła.
 • Nie przejmuj się większą ilością wydzieliny z dróg rodnych, jeśli jest ona przezroczysta i nie pachnie nieprzyjemnie. W przypadku pojawienia się kolorowej lub krwawej wydzieliny bądź wydzieliny nieprzyjemnie pachnącej, skonsultuj się możliwie szybko ze swoim lekarzem.

22 tydzień ciąży – proces ciąży

 • okolicach dwudziestego drugiego tygodnia możesz zacząć doświadczać tzw. skurczów Braxtona-Hicksa. Są to niegroźne skurcze przygotowujące macicę do porodu. Skurcze te, w odróżnieniu od skurczy porodowych, powinny być bezbolesne i nie powinny pojawiać się w regularnych odstępach. Takie skurcze pojawiają się niespodziewanie i trwają w granicach 30-60 sekund. Stanowią one przygotowanie macicy do nadchodzącego porodu.
 • Tak jak sportowiec musi długo ćwiczyć przed właściwym wysiłkiem, tak Twoja macica przygotowuje się do porodu, wykonując delikatne skurcze. Nie przejmuj się nimi, są one całkowicie fizjologiczne i doświadcza ich każda kobieta w ciąży. Od skurczy porodowych odróżnia je brak bolesności i nieregularność.
 • Odróżnienie skurczów przygotowujących od właściwych skurczów porodowych może nastręczać pewnych problemów, szczególnie kobietom w pierwszej ciąży. Skurcze porodowe można odróżnić po ich bolesności oraz regularności. Pojawiają się w regularnych odstępach, z czasem coraz częściej i stają się coraz bardziej bolesne. Skurcze Braxtona-Hicksa są bezbolesne i pojawiają się nieregularnie.
 • Jeśli jednak w czasie ciąży doświadczysz bolesnych skurczy, które ponadto będą pojawiać się w odstępach noszących znamiona regularności. Skontaktuj się niezwłocznie ze swoim lekarzem lub udaj na ginekologiczną izbę przyjęć. Takie skurcze mogą zwiastować przedwczesny poród i stanowić poważne zagrożenie dla twojego dziecka.
 • Inne objawy towarzyszące skurczom i wskazujące na rozpoczęcie właściwej akcji porodowej to ból w krzyżu, brak ustępowania skurczy pomimo zmiany pozycji oraz pojawienie się dużej ilości wodnistej wydzieliny lub krwi z dróg rodnych.