19 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży, czyli siedemnasty od zapłodnienia. W tym tygodniu dziecko osiągnie wagę około 250 gramów i długość około 15-17 cm. Układ nerwowy dziecka jest coraz lepiej rozwinięty, powstają miliony połączeń nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Coraz wyraźniej zauważalna jest zmienność rytmu snu i czuwania. Dziecko wykazuje już w niektórych momentach dnia wzmożoną aktywność ruchową, w innych zaś jest spokojne i prawdopodobnie śpi.

Na tym etapie ciąży powinnaś pomyśleć o wykonaniu drugiego badania USG, które będzie miało dużą wartość diagnostyczną.

19 tydzień ciąży – rozwój dziecka

 • Prawdopodobnie będziesz czuć już ruchy dziecka, a jego aktywność będzie rosła w czasie twojego odpoczynku, szczególnie po obfitym posiłku. W chwili twojej aktywności, ruchy płodu będą mniej intensywne i słabiej odczuwalne. Aby pobudzić dziecko do aktywności, dobrze jest zjeść posiłek. Ułożyć się wygodnie i zrelaksować. Wtedy dziecko powinno znacznie zwiększyć swoją ruchliwość.
 • Na tym etapie ciąży, dzięki dalszemu doskonaleniu narządów zmysłów. Możesz być już pewna, że dziecko słyszy twój głos, jak i głosy innych osób, przebywających w twoim pobliżu. Mówcie do dziecka jak najwięcej, tak by nauczyło się rozpoznawać wasze głosy. Z czasem twój głos będzie działał na niego uspokajająco. Na pewno ci to ułatwi opiekę nad maluszkiem po porodzie. Korzystnie wpłynie także na jego poczucie bezpieczeństwa jeszcze w życiu płodowym.
 • Jeśli poczujesz, że dziecko przestraszyło się jakiegoś głośnego, nagłego dźwięku na zewnątrz brzuszka. Spróbuj go uspokoić, głaskając się po brzuchu i mówiąc ciepłym głosem. Będzie to dla ciebie bardzo szczególny moment, gdy pierwszy raz odkryjesz, że dziecko uspokaja się dzięki twojemu głosowi. U dziecka rozwijają się również wyspecjalizowane obszary w mózgu służące odbieraniu sygnałów z innych narządów zmysłów – wzroku, dotyku, smaku i węchu.
 • W tym tygodniu należy pomyśleć o wykonaniu drugiego badania ultrasonograficznego. Jeśli nie jest jeszcze ustalona wizyta, trzeba się na nią umówić w najbliższym czasie. W czasie tego badania będzie można ocenić prawidłowość budowy anatomicznej ciała dziecka, w szczególności serca. Przy okazji, przy odrobinie szczęścia będzie można rozpoznać płeć dziecka.

19 tydzień ciąży – zmiany w organizmie

 • W tym okresie mogą coraz częściej pojawiać się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle kręgosłupa czy zawroty głowy. Bóle pleców wiążą się z coraz większym obciążeniem kręgosłupa przez powiększający się brzuch. Dlatego ważne jest, by go nadmiernie nie nadwyrężać i często odpoczywać.
 • Brzuch w dziewiętnastym tygodniu ciąży będzie już wyraźnie zaokrąglony. Macica znajdować się będzie tuż pod pępkiem, dzięki czemu powinno być Ci łatwo ją odnaleźć. Jej stałe powiększanie powodować będzie dalsze naciąganie więzadeł, na których jest zawieszona, co niektóre kobiety doświadczają bardzo boleśnie. Jeśli występują u ciebie silne bóle w pachwinach, możesz spróbować masować bolesne miejsca. Zwiększona ilość odpoczynku w pozycji leżącej również powinna wpłynąć korzystnie na dolegliwości bólowe.
 • W tym okresie mogą zacząć pojawiać się obrzęki kończyn dolnych. Spowodowane są one uciskaniem powiększającej się macicy na żyły, którymi krew wraca z nóg do serca. O ile niewielkie obrzęki są normalnym objawem towarzyszącym ciąży na tym etapie, to nagłe pojawienie się dużych, masywnych obrzęków może świadczyć o problemach z krążeniem, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu matki i dziecka, i zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem.
 • Ponadto występować będą skurcze mięśni nóg, szczególnie w nocy, które mogą być bardzo bolesne. Jeśli doświadczasz nocnych skurczów, spróbuj delikatnie masować nogi przed snem (oczywiście nie samodzielnie – niech tatuś się wykaże!) i odpoczywaj możliwie dużo w pozycji leżącej.
 • W dalszym ciągu będziesz doświadczać zawrotów głowy, szczególnie przy gwałtownej zmianie pozycji, oraz trudności ze skupieniem uwagi. Staraj się nie wstawać nagle, szczególnie po dłuższym leżeniu czy jeśli bierzesz kąpiel w wannie. Pij dużo płynów. Nawet lekkie odwodnienie będzie wzmagać te niekorzystne objawy.
 • W dalszym ciągu doświadczać będziesz zwiększonego wydzielania z nosa czy dróg rodnych. Będzie to skutkować katarem, zatkanym nosem oraz koniecznością używania wkładek higienicznych. Pamiętaj jednak – jeśli wydzielina z pochwy zmieni się, nie będzie przezroczysta lecz kolorowa lub będzie nieprzyjemnie pachnąć, to będzie to najpewniej objaw stanu zapalnego. Koniecznie udaj się wtedy do swojego lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

19 tydzień ciąży – proces ciąży

 • Na tym etapie ciąży możesz zacząć zastanawiać się, gdzie urządzisz malcowi przestrzeń do życia. W co wyposażysz go w jego pierwszych chwilach. W dziewiętnastym tygodniu prawdopodobnie wiesz już, czy spodziewasz się chłopca czy dziewczynki, pomoże ci to w doborze odpowiedniej kolorystyki całego ekwipunku dziecka. Wyposażenie minimum to łóżeczko, miejsce do przewijania i kąpieli oraz szafa na ubranka. Na początku noworodek zamieszka zapewne w twojej sypialni, dlatego nie musisz od razu urządzać mu oddzielnego pokoju.
 • Zachęcamy do rozpoczęcia kompletowania wyprawki już na tym etapie ciąży. Wcześniejszy zakup łóżeczka oraz innych sprzętów czy ubranek przeznaczonych dla niemowlaka przygotuje psychicznie ciebie i przyszłego tatusia na przyjęcie nowego członka rodziny. Pozwoli również rozłożyć w czasie niemałe przecież wydatki na pełną wyprawkę dla malca. Zakup wszystkich potrzebnych rzeczy może pochłonąć bardzo dużą sumę. Jeśli rozpoczniesz przygotowania wcześniej, będziesz miała czas, żeby poszukać okazji cenowych, używanych rzeczy w dobrym stanie czy popytać znajome, które już odchowały dzieci, o zbywający ekwipunek. Wcześniejsze przygotowania zminimalizują również ryzyko, że zabraknie czegoś bardzo ważnego w krytycznym momencie.
 • Pamiętaj też, że z czasem będziesz miała coraz mniej energii, a najprostsze czynności (jak zakupy) będą dużym wyzwaniem dla przyszłej mamy chodzącej z ogromnym brzuchem.
 • Wcześniejsze zadbanie o wyprawkę jest też ważne z innego powodu. O ile zakładamy długość trwania ciąży na 40 tygodni, to nieraz zdarza się, że dzieci rodzą się znacznie wcześniej. Nawet w okolicach 25-26 tygodnia. Takim wcześniaczym porodom towarzyszą dość dramatyczne, gwałtowne okoliczności, które nie będą sprzyjać czy pozostawiać czasu na organizację przestrzeni życiowej dla dziecka. Dlatego wcześniejsze zadbanie o te techniczne strony macierzyństwa pozwoli ci zachować spokojną głowę i skupić się na tym, co naprawdę ważne i piękne w rodzicielstwie.