17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży 

17 tydzień ciąży. Wymiary dziecka w siedemnastym tygodniu ciąży to około 13-14 cm (CRL) i waży około 150 gramów. Zwykle w tym okresie dziecko staje się po raz pierwszy cięższe i większe niż łożysko. Ponieważ dziecko intensywnie rośnie, jego serce bije około dwa razy szybciej niż serce matki.

 • Fizjologiczna częstość bicia serca płodu mieści się między 110 a 160 uderzeniami na minutę. W tym okresie rozwój zewnętrznych narządów płciowych jeszcze bardziej się intensyfikuje. U dziewczynek są już widoczne wargi sromowe, a pochwa staje się drożna. U hłopców natomiast jądra zaczynają zstępować z jamy brzusznej w kierunku worka mosznowego. Całkowite zstąpienie jąder do moszny nastąpi dopiero pod koniec ciąży.
 • U dziecka dobrze rozwinięty jest już zmysł dotyku i odruch chwytny. Potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pępowinę czy ssie kciuk u zaciśniętej piąstki. Jednocześnie posiada już wykształcone paznokcie, które na razie powoli, ale jednak rosną.
 • Po urodzeniu dziecka jednym z pierwszych poważnych zabiegów pielęgnacyjnych będzie zapewne obcięcie małych paznokci. Zaopatrz się w odpowiednie nożyczki, a wykonanie tej odpowiedzialnej i precyzyjnej operacji zapowiedz przyszłemu tatusiowi. Niech się zacznie do niej przygotowywać.
 • U dziecka na tym etapie następuje również dalszy rozwój narządów zmysłów. Ucho jest coraz lepiej rozwinięte i coraz dokładniej rozróżnia dźwięki, ponieważ zaczyna funkcjonować narząd Cortiego, w którym mieszczą się receptory słuchowe.
 • Oczy „patrzą” już na wprost, kontrolowane przez odpowiednie mięśnie, choć powieki pozostają zamknięte. W brzuszku nie ma światła i dziecko i tak nie miałoby możliwości zobaczyć czegokolwiek. Dlatego dzieci uczą się patrzeć dopiero po narodzinach i przez pierwsze dni widzą bardzo niewyraźnie i na bliskie odległości.
 • W okolicach siedemnastego tygodnia ciąży dziecko zaczyna odkładać brązową tkankę tłuszczową, która pozwoli mu nie wychłodzić się gwałtownie po porodzie. Jego skóra powoli przestaje być przezroczysta i zaczyna przypominać skórę, jaką znasz.

17 tydzień ciąży – zmiany w organizmie

 • W siedemnastym tygodniu zbliżasz się powoli do półmetka ciąży. Podobnie twoja macica powinna obecnie znajdować się w połowie odległości od kości łonowej do pępka. Brzuch jest już wyraźnie powiększony. Wraz z jego powiększaniem się oraz wzrostem masy ciąży zmienia się twój środek ciężkości. Przesunie się on do góry i do przodu. Spowodować to może problemy z utrzymaniem równowagi i bóle pleców. Chodź ostrożnie – upadek jest ostatnią rzeczą, której chciałabyś doświadczyć w ciąży. Jest to też dobry moment, by zrezygnować z butów na obcasie, które nie ułatwią odszukiwania równowagi.
 • W okresie tym możesz doświadczać dalszego wzrostu intensywności wydzielania z gruczołów w całym ciele, co jest związane z większym ukrwieniem. Będziesz się pocić bardziej obficie, może pojawić się większa niż zwykle ilość wydzieliny z pochwy, a nawet krwawienia z nosa.
 • Z powodu zmian hormonalnych i zwiększonej objętości krwi w obiegu, naczynia krwionośne są nieco słabsze i mogą pojawiać się na skórze poszerzone naczynka i pajączki. Dodatkowo dziąsła są rozpulchnione, co w połączeniu z osłabieniem naczyń może powodować ich krwawienie. Myj zęby częściej, ale krócej, kup szczoteczkę o możliwie miękkim włosiu.
 • W dalszym ciągu cierpieć będziesz z powodu opuchniętych nóg, trudności z nabieraniem powietrza, bólu w pachwinach, trudności ze spaniem w nocy czy zawrotów głowy i wahań nastroju w ciągu dnia. Pojawiać się mogą kolejne żylaki na nogach i rozstępy na brzuchu i piersiach.
 • Wszystkie wymienione wyżej objawy mogą ustąpić dopiero po urodzeniu dziecka, dlatego musisz nauczyć się z nimi funkcjonować. Bierz prysznic i przebieraj się częściej, konieczne może być stosowanie wkładek higienicznych oraz, co najważniejsze, odpoczywaj w pozycji leżącej możliwie długo (najlepiej na lewym boku). Pamiętaj, że twój komfort jest na tym etapie najważniejszy.
 • Jeśli czułaś już wcześniej ruchy dziecka, to teraz staną się one jeszcze wyraźniejsze, a jednocześnie bardziej płynne. Na tym etapie ciąży prawie wszystkie mamy odczuwają już ruchy dziecka, ale mogą mieć jeszcze problem z ich pewną identyfikacją, jeśli to pierwsza ciąża.

17 tydzień ciąży – proces ciąży

 • Wraz z początkiem drugiego trymestru, prawdopodobnie powróci ci ochota na współżycie. Niektóre kobiety twierdzą, że w tym okresie ich libido było nawet wyższe niż przed ciążą. Jeśli jednak nie masz ochoty na współżycie, nie rób niczego na siłę, jest wiele innych dróg podtrzymania intymności i intensywności związku.
 • Możecie mieć z partnerem obawy o bezpieczeństwo dziecka w czasie współżycia, szczególnie jeśli to wasza pierwsza ciąża. Generalnie, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz prowadzący nie ma zastrzeżeń. Możesz współżyć, jeśli masz na to ochotę. Dziecko chronione jest przez płyn owodniowy w macicy oraz czop śluzowy w kanale szyjki macicy.
 • Niech ograniczeniem pozycji i intensywności współżycia będzie ewentualne pojawienie się bólu. Pamiętaj też o zachowaniu higieny. Dopiero jeśli jednak wystąpi jedno z przeciwwskazań z poniższej tabeli, należy bezwzględnie zrezygnować ze współżycia w ciąży.
 • Ważnym przeciwwskazaniem do współżycia jest choroba weneryczna u partnera lub współżycie z nowym partnerem o nieznanej historii seksualnej. Część chorób wenerycznych, jak kiła, rzeżączka czy wirus HIV, może zostać przeniesiona na dziecko podczas ciąży lub w czasie porodu, powodując nieodwracalne, poważne zmiany i rujnując jego szanse na zdrowe życie. Jeśli mimo to decydujesz się współżyć, pamiętaj bezwzględnie o użyciu prezerwatywy w takiej sytuacji.
 • Ważnym przeciwwskazaniem do współżycia jest choroba weneryczna u partnera lub współżycie z nowym partnerem o nieznanej historii seksualnej. Część chorób wenerycznych, jak kiła, rzeżączka czy wirus HIV, może zostać przeniesiona na dziecko podczas ciąży lub w czasie porodu, powodując nieodwracalne, poważne zmiany i rujnując jego szanse na zdrowe życie. Jeśli mimo to decydujesz się współżyć, pamiętaj bezwzględnie o użyciu prezerwatywy w takiej sytuacji.
 • Czasem pary mają obawy o bezpieczeństwo dziecka w czasie współżycia i decydują się na seks analny w ciąży. Takie postępowanie, choć niepozbawione pewnej logiki, jest błędne z medycznego punktu widzenia. Zwiększa bowiem ryzyko zakażenia bakteriami kałowymi dróg rodnych i spowodowania infekcji zagrażającej zdrowiu dziecka.