15 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży. Dziecko nadal intensywnie rośnie. Pod koniec piętnastego tygodnia ciąży osiągnie długość około 10 cm i wagę 70 gramów. Znacznie bardziej wzrasta tułów i kończyny, nóżki stają się nieznacznie dłuższe od rączek. Skóra dziecka jest bardzo cienka. Widać prześwitujące przez nią naczynia krwionośne, całe ciało pokryte jest meszkiem płodowym, zwanym lanugo, który z czasem zaniknie.

15 tydzień ciąży – zmiany w organizmie

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko cały czas intensywnie się porusza, ćwiczy odruch ssania i połykania. Wszystkie narządy podjęły już swoje funkcje i przygotowują się przez cały ten czas do życia po porodzie. Dziecko potrafi zaciskać palce w pięść, posiada również paznokcie u rączek i nóżek. Ciało dziecka powoli nabiera właściwych proporcji – nóżki zaczynają być dłuższe od rączek, a długość głowy staje się mniejsza od długości reszty ciała.

Prawie wszystkie kości są już skostniałe, gdyby wykonać zdjęcie RTG brzucha w piętnastym tygodniu ciąży, to widać by było już niemal kompletny szkielet małego człowieczka! Mocne kości i coraz lepiej rozwinięte mięśnie przy jednocześnie jeszcze relatywnie dużej przestrzeni do „pływania” sprawiają, że będziesz czuć coraz wyraźniejsze ruchy dziecka.

Jednocześnie skóra dziecka jest bardzo cienka, tak cienka, że wręcz przezroczysta. Oczywiście w macicy nie ma źródła światła i z owej przezroczystości nie można uczynić pożytku, jeśli jednak cudownym sposobem znalazłabyś się przez chwilę w swojej macicy z wodoodporną latarką, mogłabyś obserwować większość funkcjonujących narządów swojego dziecka przez półprzezroczystą skórę.

15 tydzień ciąży – proces ciąży

 • Ciężarna macica stale się powiększa i mniej więcej w tym czasie wysokość dna macicy osiągnie połowę odległości między pępkiem a spojeniem łonowym. Jest ona wyraźnie wyczuwalna ręką. Jeśli jeszcze jej nie umiejscowiłaś w brzuchu – połóż się wygodnie, rozluźnij powłoki brzuszne i poszukaj twardej wypukłości pod skórą brzucha nad łonem, a pod pępkiem.
 • Będziesz odczuwać wyraźnie mocniejsze i niekiedy nieco szybsze bicie serca. Jeżeli jest regularne, to nie jest powodem do niepokoju. Spowodowane jest to tym, że w ciąży wzrasta objętość krwi krążącej. Jest to niezbędne, by organizm mógł zaspokoić potrzeby kobiety i jej rozwijającego się płodu.
 • W tym okresie wyraźnie zwiększy ci się apetyt, a jednocześnie, na skutek zmian hormonalnych, rozluźnią mięśnie wpustu żołądka, co spowoduje, że możesz odczuwać nieprzyjemną zgagę i pieczenie w klatce piersiowej po obfitych posiłkach.
 • Pojawiać się będą również wzdęcia, które mogą być potęgowane przez twój wilczy apetyt i związane z nim połykanie powietrza pomiędzy posiłkami. Dodatkowo podwyższony poziom progesteronu powoduje rozluźnienie jelit i gorsze przesuwanie gazów i treści pokarmowej.
 • Musisz zwrócić uwagę, by jeść możliwe często w małych ilościach. Unikać potraw tłustych, napojów kofeinowych i gazowanych, mocno przyprawionych ostrych potraw, słonych przekąsek, słodyczy. Jedz dużo warzyw, jako przekąskę używaj świeżych lub suszonych owoców. Poproś męża o delikatny masaż brzucha, który ułatwi przesuwanie treści pokarmowej.
 • U niektórych kobiet na tym etapie będą pojawiać się żylaki kończyn dolnych. Unikaj wykonywania pracy w pozycji stojącej. Staraj się odpoczywać, leżąc na lewym boku. Wtedy macica w mniejszym stopniu uciska żyłę wrotną. Naczynie, którym krew wraca z nóg do serca – i poprawia się cyrkulacja krwi w nogach.
 • Na tym etapie ciąży możesz mieć pierwsze problemy ze spaniem. Bezsenność w ciąży ma wiele przyczyn. W ciąży możesz być bardziej nerwowa, doświadczać huśtawki nastrojów. Przede wszystkim rosnący brzuch będzie utrudniał znalezienie wygodnej pozycji do snu. Pęcherz będzie domagał się częstych wizyt w toalecie, również w nocy.
 • Zmiany hormonalne spowodują też obfitsze niż zwykle wydzielanie w całym ciele. Będziesz produkować więcej śliny, co może powodować nieprzyjemny zapach z ust, możesz mieć katar i zapchany nos.
 • Pojawi się też większa ilość wydzieliny z pochwy – zadbaj o możliwie dobrą higienę okolic intymnych. Jeśli wydzielina zacznie nieprzyjemnie pachnąć lub przyjmie żywy kolor – udaj się niezwłocznie do lekarza. Jest to objaw infekcji bakteryjnej, którą trzeba możliwie szybko zwalczyć.

15 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Określenie płci w piętnastym tygodniu ciąży zwykle możliwe jest przy badaniu USG. Aby jednak lekarz mógł stwierdzić płeć dziecka, musi ono być położone w odpowiedni sposób podczas badania. Tak by możliwe było zobrazowanie narządów płciowych. Na tym etapie częściej potwierdza się płeć chłopców niż dziewczynek, ze względu na łatwiejsze zobrazowanie prącia w badaniu USG.

Nawiązywanie więzi z dzieckiem

 • Piętnasty tydzień to dobry moment, aby zacząć nawiązywać kontakt i pogłębiać macierzyńską więź ze swoim dzieckiem. Mniej więcej w tym okresie zaczyna ono słyszeć pierwsze dźwięki. Kości ucha przewodzące dźwięki są już uformowane, a w mózgu intensywnie rozwija się obszar związany ze słyszeniem. Dziecko nie jest jeszcze w stanie rozpoznawać mowy, ale coś już może usłyszeć!
 • Dziecko reaguje również na dotykanie i uciskanie brzucha. Nawiązywanie więzi z dzieckiem na tym etapie jest szczególnie ważne. Jeśli to twoja pierwsza ciąża i nie jesteś do końca psychicznie gotowa na dziecko. Nie udowodniono wprawdzie, by taki wczesny kontakt wpływał na dziecko, na pewno jednak wpływa dobrze na matkę i jej stosunek do dzidziusia.
 • Najprostszym sposobem nawiązywania kontaktu z dzieckiem jest mówienie do niego przy jednoczesnym delikatnym masowaniu brzucha. Cudownie jest poczuć, kiedy dziecko po raz pierwszy odpowie wyczuwalnym ruchem na twój dotyk, emocje i głos. Z czasem możesz zacząć czytać dziecku bajki oraz puszczać mu spokojną muzykę.
 • Dziecko nie rozumie oczywiście słów, ale z czasem będzie rozumieć emocje. Nauczy się rozpoznawać głos matki, a ty wyrobisz sobie korzystny nawyk mówienia do dziecka i czytania mu książek. Nie pozwól, by jedynymi dźwiękami doświadczanymi przez malca było bicie serca i odgłosy perystaltyki jelit.
 • Spróbuj również wyobrażać sobie swoje dziecko w macicy, jak się porusza, uśmiecha, jak reaguje na twoje emocje i słowa. Takie projekcje pozwolą ci łatwiej dostosować się do nowej roli – matki.