14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży. Dziecko rośnie do około 9 cm długości i osiągnie wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała i głowa w coraz mniejszym stopniu dominuje nad tułowiem. Dziecko połyka duże ilości wód płodowych, ćwicząc w ten sposób układ pokarmowy i wydalniczy. Dziecko wykonuje również ruchy oddechowe, przygotowując się powoli do usamodzielnienia. Nadal ma dużo miejsca, więc żywo się porusza, wspomagając rozwój układu nerwowego i mięśniowego. Pojawia się mimika, a dziecko zaczyna się uśmiechać.

14 tydzień ciąży – zmiany w organizmie

Na tym etapie, łożysko jest już całkowicie wykształcone i pełni wszystkie należne mu funkcje:

 • oddechowa – dostarcza tlen dla płodu, a odbiera dwutlenek węgla.
 • odżywcza – przekazuje substancje niezbędne do rozwoju i wzrostu dziecka.
 • wydalnicza – poprzez łożysko metabolity i inne zbędne substancje są przekazywane do krwiobiegu matki i za pomocą jej nerek i wątroby wydalane na zewnątrz.
 • łożysko chroni płód, ponieważ zatrzymuje większość chorobotwórczych bakterii i wirusów, jak również przekazuje przeciwciała ochronne od matki do dziecka.
 • łożysko spełnia również funkcję wydzielniczą, produkuje bowiem hormony niezbędne do utrzymania ciąży i wzrostu dziecka.

Dziecko, dzięki dalszemu rozwojowi mięśni oraz większej kontroli nad nimi, nabiera większej płynności w ruchu. Już nie skacze po macicy, a jego ruchy bardziej przypominają ruchy małego dziecka.

Dziecko wytwarza również włosy na całym ciele. Jest to tzw. lanugo, czyli meszek płodowy, mający go ogrzać oraz chronić skórę w ciągłym kontakcie ze środowiskiem wodnym. Z czasem, w kolejnych miesiącach ciąży, funkcję ogrzewania ciała przejmie rozwijająca się tkanka tłuszczowa. Nadmierne owłosienie zaniknie około 26 tygodnia (choć u niektórych dzieci zanika dopiero po porodzie).

Twarz dziecka coraz bardziej przypomina twarz noworodka. Oczy zaczynają przesuwać się bliżej środka twarzy, nos staje się jeszcze wyraźniej zaznaczony, uszy obierają swoją ostateczną pozycję i kształt. Ponadto, zauważyć można już kości policzkowe i początki owłosienia na twarzy (brwi).

Dziecko posiada funkcjonujące nerki i siusia do wód płodowych. W dalszym ciągu rozwijają się narządy płciowe. U dziewczynek jajniki schodzą w dół do miednicy z jamy brzusznej, u chłopców rozwija się narząd prostaty. Na tym etapie często możliwe jest już określenie płci dziecka w czasie badania USG.

– proces ciąży

Z punktu widzenia przyszłej mamy czternasty tydzień ciąży stanowi punkt przełomowy w ciąży. Często ustępuje większość objawów związanych z pierwszym trymestrem, jak poranne nudności, brak apetytu, częste oddawanie moczu czy stres i dyskomfort psychiczny związany z nową sytuacją, mama powoli wchodzi w zwykle najprzyjemniejszy drugi trymestr, a czasem wyczuwa nawet pierwsze ruchy dziecka.

 • Macica powiększa się coraz szybciej. Po raz pierwszy mogą pojawić się skutki ucisku macicy na sąsiadujące narządy (częste wizyty w toalecie, obrzęki nóg, niestrawność, wzdęcia). Macica w czternastym tygodniu ciąży waży już 250 gramów. Drugie tyle waży znajdujący się w niej płyn owodniowy.
 • W efekcie nosisz w sobie półkilową ciążę, którą porównać można wielkością do dużego grejpfruta. Możesz sama spróbować wyczuć macicę pod skórą brzucha. Znajduje się ona około 8 cm poniżej pępka.
 • W tym okresie nadal może występować uczucie częstego parcia na pęcherz i częste oddawanie moczu, choć powinno ono zacząć już ustępować. Z czasem macica będzie coraz mocniej uciskać pęcherz i częste oddawanie moczu powróci.
 • Kobiety mogą zauważyć delikatne obrzęki nóg. Jeśli obrzęki będą jednak znaczne lub pojawią się nagle, skontaktuj się z lekarzem. Może być to objaw niebezpiecznych powikłań ze strony układu krążenia.
 • W czternastym tygodniu powinno minąć uczucie tkliwych, obolałych piersi. Pomimo to piersi będą nadal się powiększać, a brodawki sutkowe mogą przybrać ciemny, intensywny kolor. Może powrócić ochota na czułości ze strony partnera, których celem są piersi.
 • Powinien nastąpić również znaczny powrót energii życiowej. Twój organizm przyzwyczaił się już do ciąży i nie powinnaś męczyć się tak szybko jak wcześniej. Ciesz się tą nową energią – z czasem, wraz z początkiem trzeciego trymestru, znów zacznie ci jej brakować. Pomimo tego pamiętaj, by się nieco oszczędzać, nie podejmować wyczerpujących aktywności fizycznych i dużo odpoczywać w pozycji leżącej.
 • W porównaniu do poprzedniego tygodnia, intensywności może nabrać ból w pachwinach związany z pociąganiem więzadeł, na których zawieszona jest powiększająca się coraz szybciej macica. Jest to nieprzyjemne uczucie rozciągania, zupełnie normalne w tym okresie, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z pierwszą ciążą.
 • U niektórych kobiet, w związku ze zwiększoną objętością przepompowywanej krwi i uciskiem ciężarnej macicy na naczynia w obrębie miednicy, mogą pojawiać się żylaki kończyn dolnych. Jest to związane ze skłonnością genetyczną. Jeśli twoja mama doświadczyła żylaków w ciąży, to jest bardzo prawdopodobne, że ty też ich doświadczysz. Żeby ograniczyć ich występowanie, należy unikać stania, dużo się ruszać (ale nie przemęczać!) oraz leżeć z nogami uniesionymi ponad resztę ciała.
 • Mogą pojawiać się również krwotoki z nosa, spowodowane większym ukrwieniem błon śluzowych. W razie ich wystąpienia spróbuj chłodzić nos okładami z wody, staraj się zachować odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni, aby nie dopuścić do wysychania i pękania błon w nosie.
 • Niektóre kobiety na tym etapie odczuwają już wyraźny wzrost apetytu. W takim wypadku pamiętaj, aby nie przesadzać z jedzeniem, a w szczególności unikać bardzo obfitych posiłków – staraj się jeść częściej, a w mniejszych ilościach.

14 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Ruchy płodu w czternastym tygodniu ciąży można już wyczuć. Co prawda jest jeszcze bardzo wcześnie, ale niektóre kobiety, które już wcześniej rodziły dzieci, deklarują wyczuwanie ruchów dziecka już na tak wczesnym etapie ciąży. Na początku będą one przypominać poruszanie się bąbelków gazu w brzuchu i trudno będzie je odróżnić od perystaltyki jelit.

Z czasem nauczysz się rozpoznawać ruchy dziecka i staną się one stałym elementem towarzyszącym innym objawom ciąży. Ruchy te będą szybciej wyczuwalne, jeśli jest to twoja kolejna ciąża – wtedy masz większą praktykę w ich „wychwytywaniu” i identyfikacji.

Początkowo ruchy dziecka będą wyczuwalne nieregularnie. Nie oznacza to, że dziecko porusza się rzadko, a jedynie, że nie zawsze jesteś w stanie wyczuć jego ruchy. Z czasem nabiorą one większej regularności, dziecko wytworzy nawet pewien dobowy rytm aktywności.

Po pewnym czasie będziesz mogła monitorować stan dziecka przez obserwacje aktywności jego ruchów – zarówno gwałtowny wzrost aktywności, jak i jej brak może być niepokojącym objawem na późniejszym etapie ciąży. Póki co jednak nieregularność ruchów jest w normie.