Przedłużający się poród
Specjaliści wyznaczyli pewne ramy czasowe dla porodu, który postępuje prawidłowo, czyli bez jakichkolwiek powikłań. Jeżeli niektóre z wyznaczników postępu porodu (takie jak rozszerzanie i skracanie szyjki macicy) są opóźnione lub utknęły w martwym punkcie, personel medyczny musi ocenić, czy doszło do „zatrzymania porodu„. Jeśli tak jest, lekarze mogą próbować szeregu różnych interwencji, aby pomóc kobiecie urodzić w sposób naturalny. Poród, który trwa za długo niesie ze sobą niebezpieczeństwo, zarówno dla matki, jak i dziecka. Dlatego też, jeśli początkowe próby interwencji lekarzy zakończą się niepowodzeniem, specjaliści muszą być przygotowani na wykonanie cięcia cesarskiego, w celu uniknięcia urazów okołoporodowych u matki i dziecka, spowodowanych długotrwałym porodem.
Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.
- Najczęściej do niedotlenienia płodu ( zamartwicy urodzeniowej ) dochodzi na skutek urazu porodowego lub przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
- Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.
Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.
Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.
Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej. Jesteśmy po to, by Ci pomóc.
Przedłużający się poród – co to takiego?
Poród jest uważany za przebiegający prawidłowo, gdy skurcze macicy powodują postępujące rozszerzanie i skracanie się szyjki macicy. Typowy poród postępuje powoli i rozpoczyna się tzw. fazą utajoną. Gdy szyjka macicy rozszerzy się do ponad 4 cm, rozpoczyna się szybsza, aktywna faza porodu. Podczas aktywnego porodu, szyjka macicy powinna stopniowo rozszerzać się z prędkością nie mniejszą niż 1,2 cm na godzinę (dla pierwszych dzieci) lub 1,5 cm na godzinę (dla kolejnych dzieci). Jeśli poród postępuje wolniej, wówczas można mówić o zatrzymaniu porodu. Zatrzymanie akcji porodowej to brak postępu porodu – brak rozszerzenia szyjki macicy i zejścia części przodującej dziecka – przez co najmniej 2 godziny.
Niektóre badania wykazały, że poród przedłuża się, gdy czas pierwszego i drugiego etapu porodu jest dłuższy niż 20 godzin w pierwszej ciąży, a ponad 14 godzin w przypadku kobiet, które już kiedyś rodziły. Inni eksperci twierdzą, że przedłużający się poród występuje po 18-24 godzinach pierwszego i drugiego etapu porodu. Przedłużający się poród występuje częściej w pierwszej ciąży oraz u kobiet w wieku powyżej 35 lat.
Przedłużający się poród – przyczyny
Przedłużający się poród i zatrzymanie akcji porodowej spowodowane są przede wszystkim mechanicznymi przeszkodami i/lub niedostatecznymi skurczami porodowymi. Komplikacje, które mogą powodować zatrzymanie porodu to m.in. nieprawidłowe ułożenie płodu, czy też dysproporcja matczyno-płodowa.
Przedłużający się poród – objawy
- poród trwa dłużej niż 14-20 godzin (w zależności od tego, czy jest to pierwsze dziecko, czy kolejny poród)
- matka wygląda na zmęczoną i wyczerpaną (rodząca może się odwodnić)
- ból może występować bardziej z tyłu i po bokach ciała, promieniując do ud, a nie z macicy w jamie brzusznej – wynika to z nadmiernego i długiego nacisku na mięśnie i więzadła grzbietu
- częstotliwość tętna jest wysoka z powodu odwodnienia, wyczerpania i stresu
- jelita są rozszerzone i mogą być odczuwalne wzdłuż obu boków macicy jako duże, grube struktury wypełnione powietrzem
- macica jest delikatna w dotyku i nie rozluźnia się całkowicie między skurczami
- pęknięcie pęcherza płodowego – w przypadku wczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, gdy u matki wynik badania GBS jest dodatni lub wystąpiła infekcja, istnieje ryzyko zakażenia dziecka (ważne jest, aby lekarz podał rodzącej odpowiednie antybiotyki we właściwym czasie)
Przedłużający się poród – zagrożenia dla płodu
- niepokój płodowy wywołany zmniejszeniem ilości dostarczanego tlenu do dziecka
- krwotok śródczaszkowy
- zwiększone ryzyko porodu zabiegowego (poród kleszczowy, próżnociąg) lub porodu operacyjnego, tj. cięcie cesarskie
- długotrwałe ryzyko rozwoju u dziecka ciężkich chorób neurologicznych, takich jak porażenie mózgowe i encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienna
Przedłużający się poród – niebezpieczeństwo dla matki
- infekcje wewnątrzmaciczne
- urazy kanału rodnego
- krwotok poporodowy
- infekcja poporodowa
Przedłużający się poród – diagnostyka
W diagnozowaniu przedłużającego się porodu, zespół medyczny będzie prawdopodobnie badał:
- czy występują czynniki ryzyka
- czy występują oznaki przedłużającego się porodu
- jak długo trwa poród
- częstotliwość i siłę skurczów
- czy poród przebiega zgodnie z poszczególnymi etapami
Prawidłowy poród składa się z następujących etapów:
- Etap 1 porodu: występują skurcze macicy prowadzące do całkowitego rozszerzenia się szyjki macicy. Ten etap dzieli się na fazę ukrytą i aktywną. W fazie ukrytej występują nieregularne skurcze macicy z powolną i stopniową zmianą oraz rozszerzeniem szyjki macicy. Faza aktywna wykazuje zwiększone tempo rozszerzania szyjki macicy i schodzenia dziecka do kanału rodnego. Faza aktywna zwykle rozpoczyna się od 3-4 cm rozszerzenia się szyjki macicy i jest podzielona na fazy przyspieszania, maksymalnego nachylenia i opóźnienia.
- Etap 2 porodu: określa się jako całkowite rozszerzenie szyjki macicy (10 cm rozwarcia) do porodu niemowlęcia.
- Etap 3 porodu: obejmuje poród łożyska.
Przedłużający się poród – leczenie i zapobieganie urazom okołoporodowym
Jeśli u rodzącej przedłuża się tzw. aktywna faza porodu to lekarze podają oksytocynę. Jeśli oksytocyna nie zadziała i nastąpi zatrzymanie porodu, zwykle wykonywane jest cięcie cesarskie. Lekarze mogą stosować oksytocynę z zamiarem uniknięcia przeprowadzenia cięcia cesarskiego.
Nie można stosować oksytocyny, gdy występują następujące warunki:
- stan wzmożonego napięcia macicy, zagrażające pęknięcie macicy oraz atonia macicy
- rodząca ma stan przedrzucawkowy, rzucawkę lub sepsę
- dysproporcja matczyno-płodowa
- dziecko znajduje się w niekorzystnej pozycji porodowej
- poród naturalny jest niewskazany, tak jak w przypadku: aktywnej opryszczki genitaliów, przedwczesnego oddzielenia się łożyska, łożyska przodującego, wypadnięcia pępowiny
- nadwrażliwość na oksytocynę
Przedłużający się poród – kleszcze i próżnociąg
Są to narzędzia, które służą do wspomagania porodu naturalnego. Przy odpowiednim zastosowaniu mogą przyspieszyć poród. Niewłaściwe użycie kleszczy oraz próżnociągu może spowodować u dziecka poważne uszkodzenie ciała, które może być trwałe i nieodwracalne. Do urazów związanych z niewłaściwym użyciem tych narzędzi należą: krwawienia mózgu i krwotoki, drgawki, porażenie Erba, encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienna oraz porażenie mózgowe.
Przedłużający się poród – cięcie cesarskie
Istotne jest, aby zespół medyczny bardzo uważnie monitorował matkę i dziecko w czasie porodu, szczególnie, gdy istnieją przesłanki, że poród będzie przebiegał z komplikacjami. Personel medyczny musi być przygotowany na poradzenie sobie z powikłaniami i koniecznością bezzwłocznego wykonania cięcia cesarskiego.
Jeżeli personel medyczny w trakcie porodu niewłaściwie monitoruje matkę i dziecko, dopuszcza się błędu w sztuce medycznej. Nieumiejętność szybkiego i sprawnego działania stanowi zagrożenie, a co za tym idzie – jest zaniedbaniem. Jeśli to zaniedbanie prowadzi do urazów u matki lub dziecka, jest to błąd w sztuce lekarskiej.