Blog Ciąża i Poród

Wszystko co powinnaś wiedzieć aby twoje dziecko bezpiecznie przyszło na świat

41 tydzień ciąży – powód do niepokoju?

41 tydzień ciąży41 tydzień ciąży – powód do niepokoju?

41 tydzień ciąży – czy powinnaś się niepokoić, kiedy dziecko nie spieszy się na świat? Przyjmuje się, że ciąża powinna trwać około 9 miesięcy, czyli 40 tygodni. A zatem moment, w którym rozpoczął się 41 tydzień ciąży nie powinien budzić niepokoju rodziców. Właściwie pamiętać należy, że termin porodu każdorazowo oblicza się orientacyjnie zakładając regularność miesiączkowania. Z tego powodu urodzenie się dziecka do 10 dni po wyznaczonym terminie traktowane jest jako we właściwym terminie.

Poród jest dla dziecka, matki a także personelu medycznego szpitala nielada wyzwaniem. Najważniejsze podczas porodu jest zatem nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, który dla noworodka jest poważnym stanem zagrożenia życia.

  • Najczęściej do niedotlenienia płodu   ( zamartwicy urodzeniowej )  dochodzi na skutek urazu porodowego lub  przypadku źle prowadzonej akcji porodowej przez personel medyczny szpitala.
  • Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne podczas porodu wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG. Jeżeli podczas zapisów KTG w trakcie porodu, tętno płodu spada poniżej 100 uderzeń na minutę przez co najmniej 2 lub 3 minuty, lekarz prowadzący poród powinien zdiagnozować ciężka bradykardię i zalecić nagłe cesarskie cięcie.
  • Przyczyną niedotlenienia mózgu noworodka mogą być też błędy ze strony personelu medycznego prowadzącego poród. Nieprawidłowe podanie środków wywołujących bóle porodowe powoduje niedotlenienie macicy, łożyska i płodu.

Jeżeli na skutek zaniedbania lekarzy doszło do uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka, poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę za doznaną krzywdę w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

Zachęcamy do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Fundacji Od Poczęcia Do Narodzin posiada odpowiednie doświadczenie i dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu. Mimo, że nasza siedziba jest w Warszawie, działamy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej.  Jesteśmy po to, by Ci pomóc.

bezpłatna porada prawna

41 tydzień ciąży – sposoby przyspieszenia porodu

Bez wątpienia, każda matka czuje niepokój wobec przedłużającego się terminu porodu, kiedy rozpoczyna się już 41 tydzień ciąży. Ciężarna w takiej sytuacji znacznie bardziej odczuwa niepokojące  dolegliwości: zawroty głowy, ból kręgosłupa i krocza. Wśród naturalnych metod wywołania akcji porodowej zalicza się między innymi stymulowanie piersi (pobudzanie brodawek wzmaga wytwarzanie oksytocyny) oraz spacery (ruch). Pojawienie się pierwszych objawów porodu jest sygnałem do zgłoszenia się do szpitala.

41 tydzień ciąży – wywołanie porodu

Po przybyciu do placówki medycznej, w określonych okolicznościach lekarz podejmie decyzję o indukcji porodu. Należą do nich słabe (mniejsze niż dotychczas) odczuwanie ruchów płodu, pojawienie się nieprawidłowości w badaniu kardiotokograficznym lub ultrasonograficznym, zabarwienie płynu owodniowego smółkązaburzenia przepływów krwi płodu.

Zazwyczaj, pierwszym krokiem w wywołaniu porodu jest podanie ciężarnej kroplówki z oksytocyną. Przygotowuje się szyjkę macicy poprzez podanie żelu z prostaglandyną. Zdarza się, że lekarz podejmuje decyzję o przebiciu pęcherza płodowego. Zaznaczyć należy, że ryzykiem indukcji porodu jest nadmierna stymulacja macicy powodująca zacznie silniejsze skurcze niż podczas porodu silami natury. Wobec tego prawdopodobieństwo wykonania cięcia cesarskiego lub porodu wspomaganego (vacuum, kleszcze) jest większe.

Błąd lekarza przy porodzie

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku decyzja o wywołaniu porodu została podjęta zbyt późno, co spowodowało uszczerbek na zdrowiu Twoim lub Twojego dziecka, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom. W Fundacji Od Poczęcia do Narodzin znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych. Powierzając nam Twoją sprawę do bezpłatnej analizy uzyskasz pewność, że rzetelnie i obiektywnie odpowiemy na pytanie czy doszło do błędy lekarza przy porodzie i czy masz realne szanse na uzyskanie odszkodowanie, zadośćuczynienie i renty dla Twojego dziecka.

bezpłatna konsultacja prawna